Recolta Dănceu, noua campioană a Mehedințiului!

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 04 Jun. 2013, 15:20 Actualizat: 04 Jun. 2013, 15:21 Ligi județene
Recolta Dănceu,  noua campioană a Mehedințiului!

Recolta Dănceu a câștigat la „masa verde” meciul cu Kladova Severin și, cu o etapă înainte de încheierea sezonului, a devenit matematic campioana județului Mehedinți.

De altfel, patru din cele șapte meciuri ale penultimei runde din Liga a IV-a Mehedinți nu s-au jucat, deoarece oaspeții nu s-au prezentat! Recolta Dănceu, CS Baia de Aramă, Blahnița Pătulele și AS Corcova au fost echipele care și-au trecut cele trei puncte în cont fără să le obțină pe terenul de joc.
Pentru Corcova a fost al treilea meci consecutiv câștigat la „masa verde”, acestea fiind practic și singurele succese din întreg sezonul pentru „lanterna roșie” din campionatul județean!

Având ca miză ocuparea ultimei trepte a podiumului, meciul de la Valea Copcii, dintre Minerul și Phoenix Izvorul Bîrzii s-a disputat și s-a încheiat nedecis, scor 2-2. La 0-0, oaspeții au ratat și un penalti, dar Phoenix tot a preluat conducerea, prin Andrei Enea, în minutul 30. Condusă la pauză, Minerul a întors rezultatul, după reușitele lui Marius Fulga (’73) și Adelin Făiniși (’76 – pen). Gică Tănăsie a restabilit egalitatea, în minutul 81, iar remiza avantajează echipa sa, care are și atuul meciurilor directe. Cele două combatante sunt despărțite de 3 puncte, dar Phoenix mai are de disputat un meci-restant, la Pătulele, iar în cazul unui succes, coroborat cu o victorie în ultima rundă, cu Corcova, va încheia sezonul pe locul trei.

Recolta se alege la baraj

Prin victoria cu AS Kladova Severin, echipa din sudul județului și-a păstrat avansul de cinci puncte față de contracandidata CS Baia de Aramă, astfel că ultima rundă nu mai poate schimba locul primelor două clasate.  Recolta Dănceu va reprezenta, în premieră, Mehedințiul în barajul pentru promovarea în Liga a III-a. Pe 19 iunie, pe terenul din Motru sau Rovinari, câștigătoarea modestului campionat județean din Mehedinți va întâlni puternica reprezentantă a Doljului. Despărțite de un singur punct, Dunărea Calafat și FC Podari se întâlnesc joi, în ultima etapă.

„Optimi” cu 6 meciuri!

Până la disputarea ultimei etape, programată la sfârșitul săptămânii, se va desfășura și turul II al Cupei României – faza județeană Mehedinți.

Astfel, miercuri, de la ora 17,30, se vor juca șase partide, după cum urmează:

CS Strehaia – Minerul Valea Copcii
Inter Salcia – Recolta Dănceu
Inter Crăguiești – Agromec Șimian
CS Baia de Aramă – Kladova Severin
Real Vânju Mare – Dunărea Pristol
Phoenix Izvorul Bârzii – Pandurii Cerneți

Pentru a putea completa tabloul semifinalelor, în turul următor vor fi programate doar două meciuri, urmând ca alte două echipe să se califice, prin tragere la sorți, direct în penultimul act al competiției! Trofeul a fost adjudecat anul trecut de CS Strehaia.

LIGA A IV-A

Etapa a XXV-a
Minerul – Phoenix Izvorul Bârzii    2-2
Recolta Dănceu – Kladova Severin    3-0
(N)
AS Corcova – Real Vânju Mare    3-0 (N)
CS Baia de Aramă – Dunărea Gruia     3-0 (N)
Agromec Șimian – Dunărea Pristol     2-2
Viitorul Cujmir – CS Strehaia         2-0
Blahnița Pătulele – Pandurii Cerneți     3-0
(N)

Clasament

1. Dănceu        25    23    0    2    93-19    69
2. Baia de Aramă    25    21    1    3    85-28    64
3. Minerul        25    18    2    5    90-19    56
4. Phoenix        24    16    5    3    65-23    53
5. Cerneți        25    14    3    9    60-37    45
6. Strehaia        25    12    3    10    56-43    39
7. Pristol        25    11    3    10    73-45    36
8. Pătulele        24    10    3    11    60-54    33
9. Cujmir        25    8    2    15    36-59    26
10. Vânju Mare    25    6    5    14    44-54    23
11. Șimian        25    5    5    15    36-71    20
12. Gruia        25    4    1    20    27-64    13
13. Kladova        25    4    1    20    28-112    13
14. Corcova        25    3    1    21    26-150    10

Etapa viitoare (ultima)

Sâmbătă, ora 11
Real Vânju Mare – Blahnița Pătulele
Sâmbătă, ora 18
Dunărea Pristol – Recolta Dănceu
Pandurii Cerneți – CS Baia de Aramă
CS Strehaia – Minerul Valea Copcii

Duminică, ora 11
Kladova Severin – Viitorul Cujmir
Phoenix Izvorul Bârzii – AS Corcova
Dunărea Gruia – Agromec Șimian

Articol și foto de Mircea Oglindoiu

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 04 Jun. 2013, 15:20 Actualizat: 04 Jun. 2013, 15:21 Ligi județene
Pe aceeași temă