Primele două clasate evadează în fruntea Ligii 4

Marius ANGHEL 19 Nov. 2013, 13:00 Ligi județene
Primele două clasate** evadează în fruntea Ligii 4

Cu două etape înaintea finalului turului Ligii a IV-a de fotbal, primele două clasate, Înfrățirea Valea Izvoarelor și CS Iernut au 10, respectiv 7 puncte față de ocupanta locului III, Lacul Ursu Mobila Sovata. Aceasta din urmă a revenit pe podium, după ce s-a impus pe teren propriu cu 3-0 în partida directă susținută cu Gaz Metan Târgu-Mureș.

O surpriză a furnizat Avântul Miheșu de Câmpie, care a câștigat cu 2-0 la Miercurea Nirajului și a intrat în plutonul fruntaș, devansând și echipa secundă de la ASA. Cu două excepții, a fost o etapă relativ echilibrată, fără diferențe mari de scor. Cele două excepții au fost înregistrate de două codașe.

Ultimele clasată, Unirea iclănzel Berghia, după ce a obținut în etapa trecută primele puncte, a reușit recordul negativ a ediției, încasând 20 de goluri la Viitorul Ungheni.

Tot cu un scor zdrobitor a învins și lidera primelor etape, CS Iernut, care a reușit un 13-0 cu Arena Sighișoara și se menține la trei puncte în spatele primei clasate.

Meci aspru în derby

Atracția etapei s-a disputat la Valea Izvoarelor, unde s-a deplasat ASA 2. Cu șase jucători dinlotul divizionarei secunde, care a avut doar un amical la Cluj, unde au deplasat și câțiva juniori, târgumureșenii au dominat teritorial jocul. Cei care au înscris au fost însă gazdele, care au dat dovadă de pragmatism, reușind să deschidă scorul în minutul 18.

În plină dominare ASA, pe un contraatac liderul își dublează avantajul în minutul 34 și la vestiar se intră cu 2-0 pentru gazde. Deciși să revină în joc, oaspeții au dominat mare parte a timpului și în repriza secundă. Cele mai importante ocazii le-a avut însă tot prima clasată, fiind salvată în câteva rânduri de portarul Botoșer. Un moment important putea fi în minutul 72, când gazdele beneficiază de o lovitură de la 11 metri. Portarul divizionarei secunde ghicește însă colțul unde a trimis Darius Miclea și a reținut. Joc aspru în continuare până la final, dar scorul rămâne neschimbat și echipa din Valea Izvoarelor rămâne singura echipă neînvinsă.