„Pandurii” au trecut lejer Dunărea și sunt tot mai aproape de titlul județean

Liga a IV-a Mehedinți și-a consumat trei sferturi din totalul etapelor programate în acest sezon. După ultima rundă a turului II, CS Pandurii Cerneți păstrează un avans de 10 puncte față de ocupanta locului secund. Dacă liderul a trecut  cu 7-2, pe propriul teren, de Dunărea Gruia, prin golurile lui Cristian Bejinaru (‘3), Alin Lăpădat (’18), Mădălin Mătăsăreanu (’26, ’51), Lucian Zamfir (’45, ’58) și Mădălin Petcu (’81), respectiv Nicolae Enea (‘9, ’52), Recolta Dănceu s-a impus cu 3-0 în deplasarea de la AS Corcova. Gheorghe Gădăleanu (’20, ’65) și Ionuț Ilie (’79) au marcat pentru echipa de pe locul secund, care mai are la dispoziție doar 7 etape pentru a recupera ecartul față de Pandurii.

Strehaia revine pe podium

Runda a 21-a a adus modificări pe ultima treaptă a podiumului, de unde AS Turnu Severin a fost detronată chiar de adversara de sâmbătă. După 1-0 la pauză, CS Strehaia a dispus cu 5-2 de echipa severineană, Adrian Balaci (’37, ’59, ’76), Gabriel Briceag (’57) și Gabriel Istodor (’73), respectiv Ciprian Pitulicu (’63) și Lucian Buță (’68) fiind marcatorii din raportul de joc.

În ultimul meci al rundei, disputat duminică dimineața, ASFC Drobeta a fost învinsă cu 5-1 la Cujmir și a ratat posibilitatea să se apropie de podium. Gazdele s-au desprins în ultima parte a jocului și au părăsit ultimul loc al clasamentului, ajutate de golurile lui Iulian-Alexandru Ștefan (’42, ’85, ’88), Ionel Ionică-Dobre (’70) și Mădălin Birău (’79). Alexandru Dodoacă a marcat sigurul gol al oaspeților, în minutul 45.