Lider detronat

27 Sep. 2011, 13:45 Ligi județene
Lider** detronat

Puștii de la echipa secundă a Jiului Petroșani (foto) au învins la scor de neprezentare, 3-0, pe Aurul Brad, liderul la zi, neînvins și fără gol primit în primele șase etape al Ligii a IV-a Hunedoara înaintea rundei desfășurate la finele săptămânii trecute.

Au deschis scorul repede

Primul gol al „alb-negrilor” antrenați de Daniel Huza a fost marcat de Vlad Tudorache în minutul 3 – șut cu boltă de la 20 de metri printre mâinile portarului Ilea. Scor 1-0. Ionuț Gavriluți a stabilit scorul la pauză cu capul din plonjon (36′), după care i-a predat ștafeta lui Cândea, care a închis tabela după ce a transformat cu siguranță lovitura de la 11 metri acordată de „centralul” Flavius Coroiu, din Deva.

Dacă înfrângerea moților este oarecum surprinzătoare, nici victoria jiuliștilor nu este deloc întâmplătoare. Cu Bradul, „alb-negrii” au bifat al patrulea succes la rând după 2-0 cu Zarandul Crișcior, 1-0 la Minerul Uricani și 1-0 la Universitatea Petroșani, ultimele două jocuri susținute în deplasare. Jiul Petroșani a urcat pe locul 3, cu 15 puncte, la trei puncte distanță de primul loc, ocupat de CS Vulcan.

Jiul II Petroșani – 3 (2)
Tonca (cpt.) – Gavriluți (57′ Cândea), V. Tudorache (28′ I. Zaharia), B. Ștefan (82′ Duma), Micu – A. Crișan, A. Moldovan, D. Ungur, Caravan – Arcuși, M. Mareș (68 A. Răducu).
Antrenor: Daniel Huza.

Aurul Brad – 0 (0)
M. Ilea – Roșca, Bănărescu (87′ Al. Deac), Polvrea, Nedea – Al. Almășan, Leaha, Miclean, Vurdea – C. Mihăilă (76 Fl. Rotariu), M. Raț (60′ A. Gomoi).
Antrenor: Alin Gomoi

Au marcat: V. Tudorache (3′), Gavriluți (36′), Cândea (74′).

Arbitru:
Flavius Coroiu. Asistenți: Corado Cîrstoiu și Tiberiu Hajdu (toți din Deva). Observator: Lazăr Kelemen (Deva).

4. Aurul Certej 7 4 1 2 14-8 13p
5. Minerul Uricani 7 4 0 3 9-10 12p
6. Retezatul Râul de Mori 6 3 2 1 8-8 11p
7. Minerul Aninoasa 7 3 1 3 8-8 10p
8. Gloria Geoagiu 6 3 1 2 9-11 10p
9. Inter Petrila 7 3 1 3 12-15 10p
10. Metalul Crișcior 6 3 0 3 12-8 9p
11. Șoimul Băița 6 3 0 3 11-9 9p
12. Dacia Orăștie 7 3 0 4 12-12 9p
13. Zarandul Crișcior 7 2 0 5 11-15 6p
14. Minerul Teliuc 6 2 0 4 7-11 6p
15. Retezatul Hațeg 7 2 0 5 6-15 6p
16. „U” Petroșani 6 1 0 5 5-10 3p
17. Victoria Călan 7 0 0 7 5-27 0p

Programul etapei viitoare, sâmbătă, 1 octombrie, ora 11:30