Gironic Rebra merge ceas și a preluat ștafeta de lider

30 Aug. 2011, 12:05 Ligi județene
Gironic Rebra merge ceas** și a preluat ștafeta de lider

Anunțată drept una dintre protagonistele noului sezon fotbalistic din Bistrița-Năsăud, Gironic Rebra (foto) a confirmat și în cea de-a doua rundă a sezonului. Jucătorii antrenați de Relul Georgiță și Viorel Scurtu, au făcut instrucție cu telcenii chiar pe terenul acestora, succes care duce Rebra pe prima poziție a clasamentului. Cel mai dramatic meci al etapei s-a desfășurat însă la Uriu.

„Nu-mi amintesc dacă am mai prins un meci cu asemenea răsturnări de scor. A fost o adevărată nebunie!”, ne-a declarat centralul Paul Tămaș după partida Uriu – Maieru, scor 3-4, contând pentru etapa a doua din Liga a IV-a.

La pauză conduceau oaspeții cu 2-0, prin reușitele lui Iacob Varvari jr., însă cei de la Uriu au revenit puternic și au preluat conducerea cu 10 minute înainte de finalul partidei. „În prelungiri, un jucător a scăpat singur cu portarul Maierului, însă a ratat, iar din degajarea care a urmat s-a restabilit egalitatea, iar în minutul următor s-a măierenii au reușit să marcheze golul unei victorii incredibile!”, a relatat Paul Tămaș.

Hebe Sângeorz-Băi a reușit să smulgă un egal la Șirioara, după ce au fost conduși cu 2-0, iar Năsăudul continuă să se facă de râs datorită lotului incomplete de jucători. Iată rezultatele complete, clasamentul și programul etapei următoare.

Sâmbătă, 27 august:
FELDRU – BOZIEȘ 3-1 (2-0)
Sergiu Mândrean (13), Ionel Tomoioagă (44), Anton Sângeorzan (74) / Mihali Orban (48)
NĂ‚SĂ‚UD – JELNA 0-3 (0-1)
Răzvan Bâzdâră (30), Sorin Moldovan (57), Alexandru Cilean (76)
PRUNDU BÂRGĂ‚ULUI – LECHINȚA 1-0 (0-0)
Horga (51)

Duminica, 28 august:
TELCIU – REBRA 2-5 (0-2)
Leah (60), Toderici (89) / Robert Secheli (27, 70), Mușină (30, 53), Gjiță Burduhos (77)
URIU – MAIERU 3-4 (0-2)
Dan Tarța (47), Ovidiu Breharu (51), Ovidiu Mureșan (79) / Iacob Varvari jr. (26, 32, 90+1, 90+2)
BUDAC – CETATE 1-3 (1-1)
Florin Moldovan (19) / Ghiță Negrea (33, 52), Radu Beudean (60)
* în minutele 35 și 38, Ciprian Lari de la gazde a încasa două cartonașe galbene, cumul transformat în „roșu”
ȘIRIOARA – SÂNGEORZ-BĂ‚I 2-2 (1-0)
Vlad Morariu (37), Andrei Linul (58) / Radu Hădărău (66), Laurențiu Bucur (78)
MONARIU – DUMITRA 5-1 (3-1)
Marius Tot (38), Marin Dumitru (40), Radu Burcuș(43, 67), Ștefan Voicu (75) / Adrian Cioancă (8)

1.Rebra 2 2 0 0 11-2 6
2.Jelna 2 2 0 0 11-4 6
3.Feldru 2 2 0 0 7-2 6
4.Cetate 2 0 1 0 7-5 4
5-6.Prudu Bârgaului 2 1 1 0 5-4 4
5-6.Sângeorz-Bai 2 1 1 0 5-4 4