Echipa lui Brehui nu se regăsește în retur

Mihai Andries 08 May. 2013, 08:18 Ligi județene
Echipa lui Brehui** nu se regăsește în retur

După ce a încheiat turul cu punctaj maxim și părea favorită certă la câștigarea Ligii a IV-a Mehedinți, echipa antrenată de Ovidiu Brehui nu-și mai găsește cadența în partea a doua a sezonului. Zdrobită cu 5-0 în precedenta deplasare, de la  Dănceu, CS Baia de Aramă a pierdut și pe terenul ocupantei locului trei, Minerul Valea Copcii, care s-a impus cu 3-1. Oaspeții au condus la pauză, prin golul lui Relu Țurai, din minutul 32, dar Adelin Făniși (’50) și Marius Fulga (’68, ’78) au întors rezultatul și echipa din nordul județului poate fi detronată din fotoliul de lider, dacă Recolta Dănceu va obține, cel puțin un egal, în meciul-restant cu Minerul, care se va disputa la Valea Copcii, miercurea viitoare.

Contracandidata Dănceu s-a impus la limită

În această rundă, Recolta Dănceu a învins cu 3-2 campioana Pandurii Cerneți, după ce tot oaspeții au fost cei care au intrat la cabine în avantaj. Ion Vâlceanu a deschis scorul, în minutul 2, dar Cătălin Chirfot (’51), Gabriel Balint (’60) și Gabriel Enea (’80) au adus liniștea gazdelor. Scorul final l-a stabilit „pandurul” Mădălin Lazăr, în minutul 85. În urma acestui succes, echipa din Dănceu s-a apropiat la un singur punct de CS Baia de Aramă, asupra căreia are însă avantajul meciului-direct, dar și un joc mai puțin disputat.

Agromec Șimian – CS Strehaia        2-2
Viitorul Cujmir – Dunărea Gruia         3-0 (N)

Clasament
1. Baia de Aramă    21    18    1    2    75-22    55
2. Dănceu        20    18    0    2    80-16    54
3. Minerul        20    15    1    4    77-12    46
4. Phoenix        19    13    4    2    52-18    43
5. Cerneți        20    11    3    6    47-28    36
6. Pristol        20    10    3    7    61-34    33
7. Strehaia        21    9    4    8    45-40    31
8. Vânju Mare        20    6    5    9    42-37    23
9. Pătulele        19    6    3    10    43-50    21
10. Cujmir        20    6    2    12    27-45    20
11. Șimian        20    3    5    12    27-59    14