Corcova pierde în prelungiri derby-ul cu Dănceu, după ce conducea cu 2-1 în minutul 89. Pandurii profită și se distanțează la 4 puncte

Corcova pierde în prelungiri derby-ul cu Dănceu, după ce conducea cu 2-1 în minutul 89.** Pandurii profită și se distanțează la 4 puncte

În etapa a VIII-a, AS Corcova a pierdut cu 3-2 derby-ul cu Recolta Dănceu, iar, după acest rezultat, cele două contracandidate au făcut rocada în clasament.  Recolta a urcat pe locul secund, la patru puncte sub liderul Pandurii Cerneți, cu care va juca etapa viitoare, pe propriul teren.

La Corcova, vicecampioana sezonului trecut s-a impus în prelungiri. După 0-0 la pauză, oaspeții, aflați în inferioritate numerică din minutul 50, când fundașul Florin Piciorgros a fost eliminat pentru lovirea arbitrului cu piciorul, la nivelul tibiei, au deschis scorul prin severineanul Cătălin Chirfot (’72). Motrenii legitimați la Corcova, Dumitru Schinteie (’78) și Daniel Tudorache (’85) au întors rezultatul, însă, același Tudorache a deviat balonul, cu capul, în propria poartă și Recolta a egalat în minutul 89. În prelungirile partidei, Gheorghe Negrescu a adus victoria Dănceului, care a bifat astfel al șaselea succes consecutiv, după ce, în primele două etape fusese învinsă de Corcova (1-3) și Cerneți (0-3).

Victorii categorice pentru Pandurii și Strehaia

Fără golgheterul Mădălin Mătăsăreanu, CS Pandurii Cerneți a învins, în această rundă, cu 5-1 Coșuștea Căzănești, prin golurile lui Marius Basarab (‘9), Cristian Crețu (’30), Virgil Crețu (’31, ’52) și Marius Popescu (’90), respectiv Eduard Tița (’73).

Cu același scor a dispus și CS Strehaia de Viitorul Șimian. Dorinel Preduța (’25), Claudiu Topală (’28, ’82) și Cătălin Mătușoiu (’40) au înscris pentru echipa antrenată de Dan Șurlău, care, după această victorie, s-a apropiat la un punct de ocupanta locului al III-lea, AS Corcova. Golul de onoare al debutantei Viitorul Șimian i-a aparținut lui Dănuț Bondrilă, în minutul 64.

Cel de-al patrulea joc al rundei, dintre Dunărea Gruia și Viitorul Cujmir, se va disputa miercuri, cu începere de la ora 13.