Dunărea Giurgiu la prima înfrângere din acest sezon

Mihai Andries 02 Oct. 2013, 08:22 Ligi județene
Dunărea Giurgiu** la prima înfrângere din acest sezon

Întrecerile primului eșalon fotbalistic al județului Giurgiu au continuat la sfârșitul săptămânii trecute cu meciurile din cadrul rundei a patra a sezonului. În cel mai așteptat meci al etapei, Argeșul Hotarele a administrat prima înfrângere echipei CSM Dunărea Giurgiu, echipă care are ca obiectiv câștigarea barajului de promovare în liga a treia. Pentru gazde au marcat Petrescu (12) și Duma (38), iar pentru echipa de pe malul Dunării a înscris Nemțescu (20). Campioana en-titre, FC Bolintin Malu Spart, a terminat la egalitate pe teren propriu, 2-2, cu nou promovata Unirea Izvoarele care se află la primul punct câștigat îbn acest sezon. Scorul etapei s-a înregistrat la Scărișoara, acolo unde AS din localitate a fost învinsă cu scorul de 4-10 de AS Prundu. Singura echipă care are punctaj maxim, Petrolul Roata Cartojani, a învins pe teren propriu cu scorul de 4-0 pe Avântul Florești.

Rezultatele etapei a patra:

Sud: 1. AS DUNAREA OINACU – AS VOINTA SLOBOZIA 3-3, CS NOVA FORCE GIURGIU – AS VIITORUL VEDEA 0-0, AS SCARISOARA – AS PRUNDU 4-10, AS SPICUL IZVORU – AS REAL COLIBASI 5-0, AS ARGESUL HOTARELE – CSM DUNAREA GIURGIU 2-1, AS ARSENAL MALU – AS REAL VARASTI 1-3.

Nord: AS SILVER INTER ZORILE – CS ZMEII OGREZENI 4-2, CS ARGESUL 2009 MIHAILESTI a stat,  FC BOLINTIN MALU SPART – CS UNIREA IZVOARELE 2-2, AS UNIREA COSOBA – AS M. V. CALUGARENI 3-2, AS LUCEAFARUL TRESTIENI – AS CREVEDIA MARE 2-2, AS PETR. ROATA CARTOJANI – AFC AVANTUL FLORESTI 4-0.

12. CS UNIREA IZVOARELE 3 0 1 2 3-6 1P

Echipa FC BOLINTIN DEAL s-a retras din campionat cu echipa de seniori 25.09.2013

Etapa viitoare, sâmbătă, 5 octombrie, orele 16,00:

Sud: AS REAL VARASTI – AS DUNAREA OINACU, CSM DUNAREA GIURGIU – AS ARSENAL MALU, AS REAL COLIBASI – AS ARGESUL HOTARELE, AS PRUNDU – AS SPICUL IZVORU, AS VIITORUL VEDEA – AS SCARISOARA, AS VOINTA SLOBOZIA – CS NOVA FORCE GIURGIU.

Nord: AFC AVANTUL FLORESTI – AS SILVER INTER ZORILE, AS BUTURUGENI – AS PETR. ROATA CARTOJANI, AS CREVEDIA MARE – FC BOLINTIN DEAL, AS M. V CALUGARENI – AS LUCEAFARUL TRESTIENI, CS UNIREA IZVOARELE – AS UNIREA COSOBA,  FC BOLINTIN MALU SPART stă, CS ZMEII OGREZENI – CS ARGESUL 2009 MIHAILESTI.

Viitorul Pietrele a fost umilită de AS Băneasa

AS Băneasa (foto) s-a impus în deplasare pe terenul echipei Viitorul Pietrele, în derby-ul etapei a cincea a ligii a 5-a giurgiuvene seria sud. Fotbaliștii pregătiți de Cristi Gogoreanu și Doru Năstase au câștigat mai ușor decât arată scorul, 4-2, și au urcat pe locul trei în ierarhia seriei la egalitate de puncte cu cea de a doua clasată, Viitorul Puieni și la două puncte diferență de liderul clasamentului Agrogold Vlad Țepeș. Oaspeții au deschis scorul în minutul 1 al jocului, prin Groasă și au fost egalați nouă minute mai târziu de Mușat. În partea a doua a jocului s-a jucat după același scenariu cu fotbaliștii din Băneasa care au reușit să mai înscrie încă de două ori prin același Groasă în minutul 46 și Neașcu în minutele 55 și 58. În minutul 76 gazdele reduc din diferență prin Rădoi. A fost un meci al ambițiilor și orgoliilor câștigat de AS Băneasa care în acest meci au fost mai buni decât echipa satului Pietrele care aparține de comuna Băneasa.

La finalul jocului jucătorii echipei din Băneasa au scandat „singuri împotriva tuturor”, aluzie la primarul comunei Băneasa, Viorel Rotaru (Biju), care nu dorește să ajute echipa AS Băneasa, ci numai pe cea din Pietrele.

Valoarea individuală a jucătorilor mei a făcut diferența în meciul de la Pietrele pentru că per ansamblu i-am dominat la toate capitolele, în sensul că am reușit să ne creăm multe ocazii din care am fructificat patru„, a declarat antrenorul finanțator al echipei din Băneasa, Cristi Gogoreanu.

Pietrele: Năvâlgeac (min. 9 Lungu), Cosma, Croitoru, Iordache, Moga, Oprea, Manolache, Mușat, Gașpar, D. Dumitru, Rădoi.

AS Băneasa: Simion, N. Dumitru, Prodan, Bilculescu, F. Mihai, Cioroi, Groasă, Levențiu, Neacșu, Băran, Dogaru.