Dunărea Giurgiu a bătut liderul și i-a luat locul!

Marius ANGHEL 22 Sep. 2013, 14:40 Ligi județene

Ieri după amiază, în cadrul etapei cu numărul trei a Ligii a IV-a Giurgiu, pe stadionul „Dunărea Port” din Giurgiu a avut loc derby-ul rundei. Combatantante au fost echipa de pe locul 1, Spicul Izvoru, și nou reînființata Dunărea Giurgiu.

Mediatizarea acestui eveniment a dat roade și peste 200 de spectatori au asistat la partida în care jucătorii dunăreni au făcut spectacol pe teren, iar brigada „simplii giurgiuveni” a făcut în tribună.

Meciul a început timid, fără ca cele două echipe să tragă pe spațiul porții. După un start greoi, Dunărea deschide scorul la jumătatea primei reprize prin numărul 10, Alin. A fost 1-0 la pauză și nou înființata era noul lider al campionatului.

Repriza a doua a început tot cu gazdele la conducere, dar fără efect pe tabela de marcaj. Pe final, Florin Adar a majorat scorul la 2-0, iar numai peste câteva minute s-a făcut 3-0 și meciul a fost decis la scor de neprezentare.

De menționat este faptul că la Spicul Izovoru evoluează fostul jucător a „vechii” Dunărea Giurgiu, Marian Stan.

La meci a asistat și legendarul portar Narcis Coman.