„Dacii”, nașii Bradului!

Marius ANGHEL 10 Apr. 2013, 16:22 Ligi județene

Dacia Orăștie este singura echipă din județ care a învins în ambele meciuri pe Aurul Brad. În tur a fost 1-0.

Dacia Orăștie a reușit, prima victorie pe teren propriu în 2013! din a treia încercare. Dacia, a învins, la limită, scor 3-2, pe Aurul Brad. La pauză a fost egalitate, 1-1.

Gazdele au condus pe tabela de marcaj de două ori cu golurile marcate de Laurențiu Popa în debutul jocului – șut din careu la colțul lung – și Olar – lat din 6 metri – imediat după pauză. Însă, oaspeții au egalat situația de fiecare dată prin Bișorca care a pus pieptul la o mingea centrată din corner (15) și Vurdea (56).

Golul victoriei orăștienilor a fost marcat, cu capul, de Tiberiu Coca în minutul 87 din centrarea lui Cânda care insistent a recuperat mingea ținută în teren de portarul bradului, Marius Robciuc. Pe final oaspeții au evoluat în inferioritate numerică după ce Mihai Bănărescu a fost eliminat de pe teren pentru cumul de avertismente, al doilea fiind încasat pentru un fault dur la mijlocul terenului (87).

Statistică din ambele tabere

A fost prima victorie pe teren propriu pentru Dacia Orăștie în acest an. În precedentele două jocuri în fața propriilor suporteri în 2013 trupa pregătită de Marius Ștefan a pățit-o rău: scor 0-4 cu CS Vulcan și 2-2 cu Șoimul Băița. De partea cealaltă, Aurul Brad care cu o rundă în urmă a plecat învinsă și de la Ghelari (0-1 n.r.) se află la a doua înfrângere la rând în campionat situație nemaiîntâlnită în actualul campionat. Moții lui Alin Gomoi au mai pierdut alte două jocuri în tur însă în runde cu număr par: etapa 4 – Jiul Petroșani – Aurul Brad, 3-1, și etapa 6, Aurul Brad – Dacia Orăștie, 0-1.

Dacia Orăștie  3 (2)
Pintescu – Vremi, Al. Borza (cpt; 84 Pricăjan), Filipescu, T. Coca, L. Popa (90 Ivan), Duica, Solomon, Cânda, Noja, Olar (66 Titili).
Antrenor: Marius Ștefan.

Aurul Brad   2 (1)
Robciuc – D. David, Bănărescu, Vagaliu, Bisorca, Al. Gomoi, Almășan, Lupea (60 Ciocan), M. Raț (cpt;), Mihăilă 90 (A. Lup), Vurdea.
Antrenor: Alin Gomoi.
Eliminat: Bănărescu (87 – „două galbene”).

Au marcat: L. Popa (3), Olar (51), Coca (78)/Bișorca (15), Vurdea (56).
Arbitru: Flavius Coroiu (Deva). Asistenți: Claudiu Doarvoaș (Mintia) și Florin Velea (Hunedoara). Observator: Vasile Capotescu (Hunedoara).

1. „U” Petroșani     23    17    4    2    56-13    55p
2. Minerul Uricani     23    17    2    4    53-20    53p
3. Gloria Geoagiu     23    14    7    2    57-23    49p
4. Retezatul Hațeg     23    15    4    4    60-30    49p
5. Aurul Brad     23    13    6    4    44-18    45p
6. CS Vulcan     23    13    4    6    60-29    43p
7. Dacia Orăștie     23    13    4    6    60-29    43p
8. Hercules Lupeni     23    13    3    7    41-31    42p
9. Metalul Crișcior     23    12    1    10    46-34    37p
10. Șoimul Băița     23    7    8    8    35-31    29p