CS Păulești, repriză de vis spre primul trofeu

Marius ANGHEL 20 May. 2015, 13:00 Ligi județene

UPDATE: A doua semifinală a Cupei României – faza județeană, a semănat, într-un fel cu prima, în sensul că învingătoarea, AFC Bănești – Urleta, s-a impus clar, scor 4-0, în duelul cu CSO Teleajenul Văleni.

Soarta partidei a fost repede „lămurită”, echipa din Bănești conducând cu 2-0 încă din minutul 11, Coman (4) și Burloiu (11) marcând în poarta lui Bădulescu. După pauză, Roșu (51) și Nichifor (89) au stabilit scorul final, ducându-și echipa în finala programată pe 10 iunie, cel mai probabil la Blejoi.

Acolo unde se anunță un duel interesant, cu CS Păulești, învingătoare cu 5-0 în prima semifinală, în dauna celor de la Avântul Măneciu.

Prima semifinală din cadrul Cupei României, faza județeană Prahova, a opus marți seară, pe stadionul „Gheorghe Șilaev” din Plopeni, formațiile CS Păulești și Avântul Măneciu. Câștig de cauză a avut prima grupare menționată, cu scorul de 5-0, CS Păulești reușind prima calificare din istorie în ultimul act al competiției.

Prima repriză a aparținut păuleștenilor, dar fără ca trupa antrenată de Iulius Mărgărit să marcheze, deși a avut câteva ocazii de gol. Șuturile lui M. Mihai și Pantilimonescu au trecut puțin peste transversală, reluarea lui Pripu a fost scoasă de pe linia porții de Năstase (28), pentru ca șutul lui Ciobanu să nu nimerească ținta, din careul mare (30). De partea cealaltă, echipa antrenată de Dorinel Beznea a preferat să se apere, în aceeași notă continuând și în debutul actului secund.

Pe fondul ușoarei dominări a păuleștenilor, aceștia au deschis scorul prin Ciobanu (min. 58), cu o lovitură de cap, pentru ca ultimul sfert de oră să fie unul de coșmar pentru mâneceni. Odată cu intrarea lui D. Nae, golurile au curs într-un ritm alert în poarta lui Zăbrăuțeanu, el pasând la următoarele două reușite ale lui Ciobanu (78, 80), pentru ca două minute mai târziu să-și treacă numele pe lista marcatorilor. Golgheterul Ciobanu a pus cireașa pe tort în prelungirile partidei, imediat după ultima reușită centralul Andrei Moroiță a pus capăt întâlnirii.

Așadar, trupa antrenată de Iulius Mărgărit va disputa ultimul act al competiției KO, faza locală, urmând să-și afle adversarul după jocul de astăzi (n.r. – ora 17:30, stadion Păulești), meci care va opune grupările AFC Bănești-Urleta și CSO Teleajenul Vălenii de Munte.

CS Păulești – Avântul Măneciu        5-0 (0-0)
Stadion: „Gheorghe Șilaev”, Plopeni. Spectatori: circa 300.
Au marcat: Ciobanu (58, 78, 80, 90+3), D. Nae (82)

CS Păulești: Rădulescu – Țugui, Neagu, Pripu (cpt.), Pătrașcu (Chejnoiu 84) – Pantilimonescu (D. Nae 71), Bărăgan – Dumitru, Butufei (Cocoș 83), M. Mihai (Popa 81) – Ciobanu. Antrenor: Iulius Mărgărit.

Avântul: Zăbrăuțeanu – Olteanu (Costea 74), Costache, Năstase (Dumitrescu 84), Militaru – Miroiu, Cîrstocea, Onea (Manole 65), G. Stanciu – D. Stoian (cpt.) – M. Stanciu (Saulea 65). Antrenor: Dorinel Beznea.

Avertismente: Butufei (39), M. Mihai (69)/Olteanu (68).
Arbitri: Andrei Moroiță (Ploiești) – Ciprian Geambazu (Bușteni) și Emil Mateescu (Ploiești). Observatori: Ion Mihai (Ploiești, pentru arbitri), Tudor Negoiță (Măgurele, pentru organizare).
Jucătorul meciului: Andrei Ciobanu (CS Păulești).

Articol și foto de Cristi DAMIAN (Ziarul Prahova)