CS Diosig e campioană în Bihor și va juca barajul pentru promovare în Liga 3

Marius ANGHEL 30 May. 2017, 14:20 Ligi județene
CS Diosig e campioană în Bihor** și va juca barajul pentru promovare în Liga 3

CS Diosig a devenit campioana la fotbal a județului Bihor, după ce în penultima etapă a campionatului Ligii a 4-a a învins pe teren propriu, cu scorul de 5-0, formația CSO Ștei.

Pentru a câștiga campionatul, echipa din Diosig avea nevoie de un rezultat de egalitate în jocul de duminică, dar, dornici de a tranșa cât mai rapid situația în favoarea lor, jucătorii formației pregătite de Zoltan Vig au început în trombă meciul și deja după un sfert de oră conduceau cu 3-0, după ce au marcat Zadori, în minutul 3, Cr. Jurca, în minutul 8 și R. Gado, în minutul 15.

În partea a doua, cei de la CS Diosig au mai înscris de două ori, prin Cr. Jurca, care a marcat în minutul 51 și G. Costea, cel care a stabilit scorul final, 5-0, în minutul 64.

La final, jucătorii și staff-ul echipei din Diosig au fost felicitați de reprezentanții Asociației Județene de Fotbal Bihor, de la care au primit tricourile, medaliile de campioni, diplomele și cupa.

Astfel, au fost premiați: Vlad Ghețe și Constantin Sabău jr. – portari; Karacsony Gergo, Florin Lazăr, Marian Arsene, Sebastian Zadori, Cristian Jurca, Raul Ember, Leontin Jurca, Szucs Tibor, Gado Ramses, Emil Popa, Coriolan Hodișan, Sebastian Sfârlea, Mircea Onița, Gavril Costea, Lolo Mark, Hegedus Szabolcs, Denis Balogh, Iosif Șereș și Marc Florian – jucători de câmp, precum și antrenorul Zoltan Vig, vicepreședintele Sebastian Tamaș, președintele Constantin Sabău, delegatul Stoica Dezso, asistentul medical Eva Monenciu. dar și primarul Mados Attila Ferencz, cel care, împreună cu Consiliul Local Diosig finanțează clubul.

După joc, componenții echipei CS Diosig au sărbătorit succesul în curtea castelului Zichy, unde au urcat pe scenă și au fost aplaudați de participanții la Festivalul Vinului.

Ca urmare a acestui succes, repurtat cu o etapă înainte de final, echipa din Diosig și-a câștigat dreptul de a reprezenta județul Bihor la barajul de promovare în Liga a 3-a. Până atunci însă, elevii antrenorului Zoltan Vig vor disputa miercuri, de la ora 17, la Sânmartin, finala fazei județene a Cupei României, în compania celor de la CS Bihorul Beiuș.

Alte rezultate ale etapei a 29-a (penultima) din Liga a IV-a la fotbal:

Olimpia Salonta – Bihorul Beiuș 2-3
Crișul Aleșd – Crișul Sântandrei 3-0
Unirea Valea lui Mihai – CS 2 Oșorhei 3-1
CSC Sânmartin – Padișul Gurani 3-0
(la masa verde)
Universitatea Oradea – CSC FC Paleu 3-0 (la masa verde)

Clasament:

1. CS Diosig                  27      22      3        2        94-31 69 pct.
15. Gurani                 26      0        2        24      12-120    -1

De menționat faptul că formația Padișul Gurani a fost penalizată cu 3 puncte, pentru retragerea de pe teren la jocul cu CSO Ștei, iar după încheierea turului a fost exclusă din campionat după două neprogramări, pierzând toate meciurile din retur cu 0-3. De asemenea, CSC Paleu s-a retras din campionat în pauza dintre tur și retur pierde restul meciurilor cu 0-3.

Articol scris de Florin MIHALCA (Bihoreanul)