CS Ceptura a început cu dreptul noul sezon

Marius ANGHEL 19 Aug. 2014, 12:05 Ligi județene
CS Ceptura** a început cu dreptul noul sezon

În prima etapă din Liga A Prahova a noului sezon s-a consemnat și o surpriză. Chiar dacă a reușit să aducă unii jucători de valoare, trupa din Bănești nu a izbutit să câștige duelul cu CS Ceptura, din deplasare. Formația gazdă, antrenată de Dan Suditu, a rămas fără doi jucători importanți din stagiunea precedentă, anume Cosmin Elisei și Răzvan Ghidia, dar și așa a câștigat cu 2-1, la capătul unui joc în care a speculat din plin greșelile din defensiva oaspeților.

După un început echilibrat de joc, Dinu a deschis scorul cu un șut la colțul lung (19), iar până la finalul primei reprize cepturenii au mai trimis de două ori balonul în stâlpul porții adverse. De partea cealaltă, echipa din Bănești a marcat un gol prin Filote, în prelungirile primei reprize, dar reușita acestuia a fost anulată pe motiv de offsaid.

La reluare, meciul a continuat după același scenariu, dar, deși aveau experiența de partea lor, băneștenii s-au apropiat cu greu de poarta lui Cojocaru, iar atunci când au făcut-o au găsit un portar în zi de grație. Tabela de marcaj s-a modificat a doua oară în minutul 77, tot în favoarea localnicilor, tânărul Cîrtoaje reușind să-l învingă pe Ad. Bica cu un șut plasat, din interiorul careului mare. Deși elevii lui Burchi au redus din handicap prin Vane (90), cele trei puncte au intrat în contul formației din Ceptura, în timp ce Băneștiul speră să se reabiliteze în jocul de sâmbătă cu Unirea Cocorăștii Colț.

CS Ceptura – AFC Bănești-Urleta 2-1 (1-0)
Stadion: „CS”, Ceptura. Spectatori: circa 100. Au marcat: Dinu (19), Cîrtoaje (77) / Vane (90).

CS Ceptura: Cojocaru – Lazăr, Micloiu (cpt), Costache, Grigore (86 Jarcălău) – Lascu, Popescu, Suditu, Cîrtoaje (85 Stroe) – Dinu, Sîrbu (90+2 Simion). Antrenor: Dan Suditu.
AFC Bănești: Ad. Bica – Albu, Burlacu (46 Crețu), Gînju, Grigoraș (80 D. Pană) – Iancu (cpt), Budileanu, Burloiu, Filote (61 Hromei) – Ed. Bica, Nichifor (50 Vane). Antrenor: Ion Burchi.

Avertismente: Popescu (45), Dinu (83)/Budileanu (73), Ed. Bica (90+1).
Arbitri: Doralin Bîrziloiu (Vălenii de Munte) – Cristi Damian (Slănic) și Octavian Ciorescu (Ploiești). Observator: Mihail Ionescu (Ploiești).
Jucătorul meciului: Ionel Cojocaru (CS Ceptura).

Rezultatele primei etape:

Progresul Drăgănești – Fortuna II Poiana Câmpina 1-1 (1-0)
Au marcat: Ionuț Oprea (44) / Andrei Băcioiu (60)
Au marcat: Ionuț Dinu (19), Gabriel Cîrtoaje (77) / Alexandru Vane (90)
Unirea Cocorăștii Colț – AFC Brebu 2-0 (2-0)
Au marcat: Codrin Kiru (3), Marius Cazan (8)
Voința Găzaru Surani – Petrolistul Boldești 0-7 (0-4)
Au marcat: George Bridinel (12), Decebal Nae (18), George Bencea (20), Mihai Micu (24), Mihai Gheorghe (87), Ionuț Cioc (90+1), Gabriel Bociu (90+3)
AS Ploiești – CSO Teleajenul Vălenii de Munte 4-1 (3-0)
Au marcat: Cristian Bălan (23), Cristian Nica (27), Cristian Dumitrache (33), Daniel Chiriță (90+2-penalti) / Lucian Cruceru (65)
CSO Tricolorul Breaza – Avântul Măneciu 8-4 (3-1)
Au marcat: Adrian Vintilă (6-penalti), Iustin Șovăială (23), Marius Vișan (35, 53, 65, 68, 73), Cristian Negotei (55) / Nicușor Copilu (36, 80, 90-penalti), Daniel Stoian (70)
Prahova Tg. Vechi – CS Blejoi 0-7 (0-1)
Au marcat: Cristian Vasile (35, 50), Irinel Dumitru (59), Mircea Ivan (54, 63), Vlăduț Burlacu (74), Alexandru Tudorache (77)
Conpet Ploiești – CS Păulești și CSO Plopeni – CS Cornu nu s-au disputat.

Etapa a II-a (22-24 august):