Comisia de Disciplină a AJF Satu Mare a „urcat” Olimpia II pe locul 1. Noul lider a profitat, a câștigat restanța de miercuri și a devenit matematic campioană

Marius ANGHEL 11 Jun. 2015, 00:52 Ligi județene

UPDATE: Miercuri seara a avut loc meciul restanță dintre Talna Orașu Nou și FC Olimpia II. Cu moralul ridicat după ce Comisia de Disciplină a AJF ia dus pe primul loc în clasament (vezi mai jos explicația), jucătorii pregătiți de Mircea Bolba și Cristian Popa au câștigat lejer în deplasarea de la ocupanta locul patru și au obținut matematic titlul de campioană în Liga a IV-a Satu Mare. Echipa secundă a Olimpiei s-a impus cu 7-1 (2-1), s-a distanțat la patru puncte de principala contracanditată la titlu, Luceafărul Decebal, și nu mai are nevoie de victorie în ultima etapă pentru a fi sigură de prezența la barajul de promovare în Liga 3.

Pe terenul de fotbal din Orașul Nou, tabela s-a modificat încă din minutul 3. Gabi Cadar a marcat pentru Olimpia dintr-o lovitură liberă de la 16 metri. Gulya a dublat avantajul în minutul 17, pentru ca Talna să înscrie înainte de pauză prin Ghiriti (43). După pauză, gazdele au presat, dar golurile au venit tot în poarta lor. Faur (47 și 68), Donca (61 și 74) și Gulya (77) aveau să marcheze pentru o victorie clară a Olimpiei II care le aduce dreptul de a merge la barajul de promovare. Turneu care se va juca pe 20 și 27 iunie, împotriva unei echipe campioane dintr-un județ apropiat.

Ultima ședință a Comisiei de Disciplină a Asociației Județene de Fotbal Satu Mare, cea de marți, a dat peste cap ierarhia în fruntea Ligii a IV-a. Echipa secundă a Olimpiei Satu Mare este noul lider după ce i s-a dat o victorie la „masa verde” în cazul unei reclamații privind meciul din turul campionatului pe care l-a disputat tocmai contra Luceafărului Decebal, fosta prim clasată.

Finalul primei ediții a noului format din Liga a IV-a „Elite” a fost dat peste cap înaintea ultimei etape, scrie Informația Zilei. Conform hotărârii luate de Comisia de Disciplină a AJF, Olimpia II a câștigat la „masa verde” meciul din tur pierdut cu 1-0 cu Luceafărul. Motivul este dat de nefolosirea echipei din Decebal a unui cadet, după cum spune regulamentul, pentru că jucătorul Ciocotișan este născut în 1991, nu în 1992 cum se credea.

Astfel, cu o singură etapă rămasă în clasament, Olimpia II Satu Mare profită la maxim de victoria de la comisii și face schimb de locuri cu Luceafărul Decebal. Astăzi ar putea chiar să se distanțeze decisiv în clasament, în campioană, dacă se impune în meciul restanță pe care îl are cu Talna Orașu Nou. În caz contrat, abia duminică se află deținătoarea titlului județean și echipa care va reprezenta județul la barajul de promovare în Liga 3.