Cinci goluri pe meci în ultima etapă din Mehedinți. Mătăsăreanu a izbutit al treilea hattrick și a păstrat Pandurii cu punctaj maxim

Cinci goluri pe meci în ultima etapă din Mehedinți.** Mătăsăreanu a izbutit al treilea hattrick și a păstrat Pandurii cu punctaj maxim

În etapa a IV-a a Ligii a IV-a Mehedinți, CS Pandurii Cerneți a dispus cu 3-2 de revelația începutului de sezon, AS Corcova, care a suferit astfel prima înfrângere stagională. Gazdele au condus cu 2-0, prin „dubla” lui Mădălin Mătăsăreanu, din minutele 20 și 39, dar, în finalul primei reprize, Ovidiu Zâmța, jucător adus în vară de la Unirea Crușeț (Liga a IV-a Gorj), a redus din diferență. Oaspeții au reușit chiar să egaleze, prin Ionuț Chiotan (’55), însă, în minutul 71, golgheterul Mătăsăreanu a adus victoria echipei sale și a ajuns la 10 goluri marcate în 4 etape. A fost al treilea hattrick stagional pentru golgheterul campionatului trecut, după cele izbutite cu AS Coșuștea Căzănești (6-2) și AS Recolta Dănceu (3-0).

Strehaia a izbutit scorul etapei

Pe locul secund a urcat CS Strehaia, care a dispus cu 5-0 de Viitorul Cujmir, scor prin care a depășit Corcova la golaveraj. Alexandru Balaci (’27, ’80), Ionuț Tiribentea (’29) și Costinel Șotea (’44, ’55) au marcat pentru echipa antrenată de Dan Șurlău, care a acumulat 9 puncte.

Șase puncte are Dunărea Gruia, după ce a dispus cu 3-2 de Coșuștea Căzănești. Gazdele au condus cu 3-0, după golurile lui Mihai Bucă (’22), Alin Dumitru (’42) și Augustin Puțintelu (’66), dar „dubla” lui Ionel Mica (’70, ’90) a consfințit rezultatul final.

Singurul succes în deplasare l-a izbutit Recolta Dănceu, care s-a impus cu 4-1 la Șimian, prin golurile lui Robert Țogoe (’31, ’56), Constantin Negrescu (’65) și Mihai Pavel (’84), respectiv Dănuț Bondrilă (’76).