Vasile Miriuță a debutat cu victorie la Minaur Baia Mare. Echipa lui a câștigat amicalul cu Progresul Șomcuta Mare

Andrei PASCU 24 Jan. 2021, 16:41 Liga 3

Vasile Miriuță a debutat pe banca echipei Minaur Baia Mare. Formația din Seria 10 a Ligii a 3-a a disputat sâmbătă primul amical al iernii, împotriva colegei de serie, Progresul Șomcuta Mare. Formația lui Miriuță a câștigat cu 4-1, iar la pauză scorul a fost 2-1 pentru Minaur Baia Mare.

Minaur Baia Mare a marcat câte două goluri pe repriză

Pentru Minaur Baia Mare au înscris Alexandru Pop, Paul Nistor, Andrei Hațiegan și Ionuț Măhălean, în timp ce Progresul Șomcuta Mare a marcat golul de onoare prin Bogdan Bîrle, potrivit Axa News. Confruntarea s-a disputat pe terenul 2 al stadionului ”Viorel Mateianu” din Baia Mare, care la ora meciului a fost acoperit cu zăpadă.

Minaur Baia Mare în prima repriză: Alexandru Gudea – Krisztian Szekely, Andrei Tînc, Alexandru Core, Alexandru Pop, Adrian Popa, Ștefan Tirla, Paul Nistor, Bogdan Minteuan, Bogdan Melinte, Mircea Donca
Minaur Baia Mare în repriza a doua: Karoly Filla – Cristian Paul, Ciprian Duruș, Răzvan Lupu, Andrei Ofrim, Mark Parnău, Valer Giurgiu, Cosmin Berindea, Denis Szep, Andrei Zete, Andrei Hațieganu. Au mai jucat: Ionuț Măhălean, Denis Matei
Antrenor: Vasile Miriuță

Progresul Șomcuta Mare în prima repriză: Roșiianu (Lovasz) – D. Pop (C. Bud), Pașca, Lang, Revesz, Domnița, Balmoș, Ștef, Răduneață, Petran, B. Bîrle
Progresul Șomcuta Mare în repriza a doua: Lovasz (Brumar) – C. Bud (S. Cupșa), N. Cil, B. Lazăr, Tutuța, R. Lazăr, Negreanu, Gherghel, Bușică, Nemeș, Petran (B. Bîrle)
Antrenor: Cristian Bogdan

Pentru Minaur Baia Mare urmează două meciuri amicale cu CSM Satu Mare

În privința perioadei de pregătire, antrenorul Vasile Miriuță a programat un cantonamet pentru a doua parte, în localitatea Băile Felix (Bihor), care se va desfășura în intervalul 1-11 februarie. Minaur Baia Mare va mai disputa și câteva meciuri amicale, șapte în total, trei în timpul cantonamentului și patru înainte și după. Toate echipele pe care le va întâlni sunt din Liga 3.