Victorie pentru Focșani

07 Feb. 2009, 09:00 Stiri

CSM 2007 Focșani a cîștigat partida de verificare susținută vineri pe terenul Milcovul II împotriva colegei de serie Petrolul Berca, scor 1-0 (1-0), unicul gol al întîlnirii fiind reușit de atacantul Mihai Andrieș. Acesta a marcat cu o lovitură de cap, după o fază construită de Botezatu. Dacă în prima repriză, autorul golului a fost campionul ocaziilor, în partea a doua, portarul Oprea a salvat de două ori echipa de la primirea unui gol (minutele 57 și 68), iar oaspeții au avut și două bare (minutele 70 și 73). Spre final, juniorul CSM-ului, Duță a avut șansa de a marca, dar un fundaș al echipei din Berca a scos balonul de pe linia porții. Din echipa focșăneană au absentat căpitanul Bucătaru și portarul Ivanciu, ambii accidentați și mijlocașul Curteanu (răcit). Miercuri, echipa focșăneană își va testa forțele în fața unei echipe de liga a II-a, FCM Bacău, iar pe 14 februarie, adversara echipei de pe Milcov va fi divizionara D Energia Vulturu. Ultimul joc de verificare al fotbaliștilor focșăneni este programat pe 17 februarie, în deplasare, cu Politehnica Galați.