Victorie muncită pentru Cetatea

15 Apr. 2012, 02:27 Stiri

Cetatea Târgu Neamț „respiră” din nou după ce a reușit să învingă pe teren propriu formația CSM Pașcani, scor 1-0. Elevii lui Stelian Bordeianu au început foarte bine partida, ratând două ocazii clare de gol prin Șchiopu și Petrescu, însă portarul pășcănenilor Luca a reușit să pareze șuturile acestora.

Repriza secundă a fost ceva mai echilibrată cu un joc încâlcit la mijlocul terenului, însă antrenorul târg-nemțean a fost inspirat, introducându-l pe atacantul Dragoș Patrichi în teren în minutul 58 în locul lui Pântea, acesta marcând singurul gol al partidei. În minutul 88, Petrescu execută o lovitură de colț, iar Patrichi înscrie la colțul lung după un șut puternic.

Cu aceste 3 puncte acumulate, echipa de sub Cetatea Neamțului scapă pentru moment de zona fierbinte a clasamentului urcând până pe locul 12, cu 17 puncte.

CETATEA TÂRGU NEAMȚ: Agapov, Stafie, Mihăieș (Știrbu 44), Spiridon, Talpan, Isache (Usturoi 65), Tudosă, Rotaru, Petrescu, Pântea (Patrichi 58), Schiopu (Lupu 90). Antrenor: Stelian Bordeianu.

În etapa următoare Cetatea se deplasează la Dorohoi pentru a înfrunta echipa din localitate, FCM.

Sursa: FC Cetatea