Victoria Traian este noua campioană a Brăilei și va lupta pentru promovare. Echipa manageriată de Bănel Nicoliță, CS Făurei, a pierdut dramatic titlul

Marius ANGHEL 09 Jun. 2017, 13:38 Stiri

Surprinzător, ediția de campionat 2016-2017 a Ligii a 4-a din județul Brăila a fost câștigată de Victoria Traian și nu de CS Făurei, formație care a dominat actuala stagiune și a fost pe primul loc până în etapa a 7-a a turneului play-off. Însă gruparea manageriată de Bănel Nicoliță a slăbit din turație pe ultima sută de metri, iar echipa din Traian, pregătită de antrenorul Viorel Ciucașu, a „scăpat” în câștigătoare.

Victoria Traian a fost campioană în sezonul 2014-2015 și, după un singur campionat, a redevenit cea mai bună echipă a județului Brăila și merge la barajul de promovare pentru Liga a 3-a. Formația care a avut o contribuție importantă la stabilirea campioanei a fost Viitorul Ianca.

Duelul de la distanță pentru primul loc dintre CS Făurei și Victoria Traian și-a derulat ultimul episod miercuri, 7 iunie, rundă în care capul de afiș l-a reprezentat partida dintre Victoria Traian și Viitorul Ianca, pentru că nimeni din lumea fotbalului brăilean nu lua în calcul un semieșec pe teren propriu al Făureilui lui Bănel Nicoliță. Astfel că tribuna stadionului din Traian s-a umplut încă de la ora 17:30.

Meciul în sine nu a fost unul spectaculos, deoarece fiecare combatantă și-a dorit victoria, echipa gazdă pentru a câștiga competiția, în timp ce formația din Ianca pentru a demonstra că nu degeaba a fost considerată revelația sezonului de primăvară. Meciul a început cu câte o mare ocazie de fiecare parte, pentru gazde a ratat Ciocan (3), pentru oaspeți Bratosin.

Presiunea formației antrenate de Viorel Ciucașu asupra careului advers a dat roade în minutul 25, când Zaharia a pătruns în careul advers, a fost faultat în momentul șutului, dar în loc de penalty echipei gazdă i s-a acordat doar un corner. Pârlițeanu a centrat foarte bine, iar Marius Barbu a trimis imparabil mingea, cu capul, în plasa porții apărate de Șerbu. Turiac ar fi putut dubla avantajul echipei sale, însă mingea trimisă de el cu capul, a trecut pe lângă poartă. Pe contraatac, în minutul 38, Crăciun a marcat și a restabilit egalitatea. În penultimul minut de joc, oaspeții puteau rămâne în inferioritate numerică, însă arbitrul de centru, Marius Marchidanu nu l-a eliminat pe căpitanul Viitorului, Cristi Irimia care și-a lovit un adversar atunci când jocul era oprit. Cristian Ciocan a fost la un pas de 2-1, în minutul 51.

Trei minute mai târziu Barbu a pătruns în careul advers, iar adversarul său din această fază, Ioniță a preluat mingea cu mâna, însă nici de această dată Marchidanu nu a dictat penalty, așa cum ar fi fost firesc să procedeze un arbitru care se respectă, dar și competiția în care oficiază. Victoria Traian a continuat să atace și, în minutul 68, Leu a trimis o diagonală până la Neagu, iar acesta a trimis mingea în vinclul porții apărate de Șerbu. Putea fi chiar 3-1, dar mingea șutată din lovitură liberă de Cristian Ciocan a lovit transversala.

La finalul partidei, Asociația Județeană de Fotbal Brăila i-a premiat pe campioni cu o cupă, o diplomă, medalii și echipament sportiv, festivitatea de premiere fiind oficiată de Laurențiu Vărgatu, președintele AJF și Nicușor Abăseacă, primarul comunei Traian.

Stelian Nicoliță, desemnat golgeterul competiției

Echipa din Făurei pornea cu prima șansă la victorie în disputa de pe teren propriu cu Viitorul Însurăței, însă în teren lucrurile au stat cu totul altfel. Trupa lui Bănel Nicoliță a beneficiat de un penalty în prima repriză, dar Omer Vlad a ratat și la pauză scorul a fost egal, 0-0. În partea a doua, Viorel Gheorghe i-a adus pe oaspeți în avantaj, iar CS Făurei a egalat șase minute mai târziu prin Stelian Nicoliță, dar nu a putut să întoarcă scorul în favoarea sa, măcar să încheie sezonul cu un succes. Iar spectatorii din Vișani și-au manifestat frustrarea aducând injurii arbitrilor. Ba, mai mult, unii dintre ei au încercat chiar să-l lovească pe centralul partidei.

Totuși, când apele s-au liniștit secretarul AJF, Mihai Ianoș i-a oferit lui Stelian Nicoliță, golgeterul Ligii a 4-a, o diplomă și o plachetă.

Baraj cu reprezentanta județului Vaslui

În barajul pentru promovare, Victoria Traian, reprezentanta județului Brăila, o va întâlni în dublă manșă pe campioana județului Vaslui, Vitis Șuletea sau FC Garceni. Primul joc are în județul Brăila, pe 17 iunie 2017, de la ora 18:00, iar returul se joacă în Vaslui, pe 24 iunie 2017, ora 17:30.