Unirea pierde lupta din noroi cu Iașiul și este eliminată în optimile Cupei României. Unirea Slobozia – Poli Iași 0-2, cu Bucă mare ratangiu în repriza a doua

Marius ANGHEL 28 Nov. 2017, 16:02 Stiri

Una dintre surprizele actualei ediții a Cupei României, divizionara a treia Unirea Slobozia, dă start fazei optimilor de finală cu meciul de pe teren propriu cu CSM Politehnica Iași, astăzi, de la ora 14:00. Echipa din Slobozia a luat vacanță în Liga a 3-a odată cu jocul desfășurat pe 18 noiembrie și câștigat cu 9-1 cu Victoria Traian și în ultima săptămână și jumătate s-a pregătit doar cu gândul la o victorie în fața grupării de Liga 1. Iașiul vine după eșecul de sâmbătă din „Ștefan cel Mare”, 1-2 cu Dinamo, și tratează serios Cupa României, după ce în campionat și-a redus șansele de a mai ajunge în play-off. E calea prin care echipa antrenată de Flavius Stoican speră să ajungă în Europa League.

Unirea Slobozia a încheiat turul Ligii 3 pe locul 4 în Seria a 2-a a Ligii 3, la șase puncte în spatele liderului Progresul Spartac. Pentru a ajunge în optimi, Unirea a trecut în această ediția a Cupei României de SC Popești Leordeni (d.l.d, 1-1 după 90 și 120 de minute și 5-4 la penalty-uri), Delta Dobrogea Tulcea (4-1), Dunărea Călărași (2-1) și ASA Târgu Mureș (4-0). De partea cealaltă, Iașiul a câștigat cu 2-1 meciul cu FC Argeș. În campionat, CSM Poli se află pe locul 8, cu 24 de puncte, la 7 puncte de Astra, echipă aflată pe ultima poziție care asigură prezența în play-off.

Partida care se va desfășura pe stadionul 1 mai din Slobozia, de la ora 14:00, va fi arbitrată de centralul Horia Gabriel Mladinovici (București) și de asistenții Sebastian Stoianov (Constanța) și Andrei Constantinescu (București). Observatori au fost delegați Cristian Nica (Ploiești) și Stere Guteanu (Techirghiol).

COMENTARIUL LIVE:

â–ºUnirea: Dr. Dumitrescu – Gherasim, Ad. Ghinea, R. Soare (cpt.), M. Drăguț – Val. Apostol (Mih. Năstase 77′) – C-tin. Toma (Măd. Marin 83′), Mih. Adăscăliței (Gab. Teodorescu 63′), Ibrian, Răduca – N. Bucă
Rezerve neutilizate: Alb. Popa – Mih. Lemnaru, I. Ene, C. Anton
Antrenor: Enache Costea

â–ºPoli Iași: Kelava – Bosoi, Ov. Mihalache (cpt.), Jagodinskis, Bădic – M. Chelaru, Qaka (Panțîru 72) – Platini (Ștefănescu 55′), Pedro Mendes, Spătaru (Sin 46′) – Salim Cisse
Rezerve neutilizate: Koșelev – Joalisson, Danale, Tiago Almeida
Antrenor de portari: Benone Dohot

â–ºMin 90+7 Final de partidă. Iașiul se impune cu 2-0 la Slobozia după un meci de luptă și e prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României. Pedro Mendes (11 – pen.) și Cătălin Ștefănescu (66) au marcat golurile echipei moldovene. Unirea părăsește competiția cu capul sus, în optimi.

â–ºMin 90+4 Bădic plonjează în față și reține în 4 metri șutul destul de slab al lui Năstase după o incursiune în careu pe dreapta

â–ºMin 90+2 Unirea a luat cu asalt careul Iașiului, însă fundașii oaspeților reușesc să respingă de fiecare dată și să îl protejeze pe Bădic să intervină ca portar

â–ºMin 90 Kelava nu mai poate continua jocul și cum Iașiul a făcut toate schimbările, în poartă intră fundașul Narcis Bădic, cel care i-a luat tricoul roz al lui Koșelev. În prelungiri Iașiul joacă în 10

â–ºMin 88 Drăguț bate un corner din dreapta, Ghinea reia cu capul din 6 metri, iar Kelava plonjează și reține la rădăcina barei colțului lung, salvând din nou Iașiul de la gol. Kelava acuză o accidentare la umărul drept, că i-a sărit umărul, și are nevoie de îngrijiri medicale

â–ºMin 84   Ivan Kelava ia galben pentru proteste că arbitrul nu a dat fault la contactul său cu Bucă

â–ºMin 83 Drăguț centrează din dreapta careului, Bucă se înalță în 6 metri și câștigă duelul aerian cu portarul Kelava, goalkeeperul se dezechilibrează, însă Bucă trimite din marginea careului, cu poarta goală, pe lângă. O nouă ocazie imensă ratată de Bucă

â–ºMin 83 Unirea face și ultima schimbare în încercarea de a marca golul de onoare. Intră Mădălin Marin în locul lui Constantin Toma

â–ºMin 77 Iese Valentin Apostol și intră Mihăiță Năstase

â–ºMin 73 După o fază încâlcită în mijlocul careului Iașiului, Nelu Bucă trage din 10 metri, incredibil, pe lângă bara din stânga. Avea culoar să tragă și poarta era goală în acea parte, însă atacantul Unirii a trimis pe lângă

â–ºMin 72 Ultima schimbare la Iași. Iese Kamer Qaka și intră Ionuț Panțîru

â–ºMin 70 Soare bate pe jos, cu pământul, pe lângă zid, o lovitură liberă de la 20 de metri central, însă pe centrul porții, iar Kelava reține fără probleme

â–ºMin 69 Narcis Bădic ia galben pentru că protestează la o decizie a arbitrului asistent

â–ºMin 66 0-2 Bosoi pătrunde în careu pe dreapta, centrează perfect în 4 metri, acolo de unde Cătălin Ștefănescu, scăpat din marcaj, reia cu capul dintr-o poziție centrală pe lângă Dumitrescu

â–ºMin 63 Unirea face prima înlocuire. Iese Mihai Adăscăliței și intră Gabriel Teodorescu

â–ºMin 59 Dumitrescu iese la 35 de metri și respinge, din alunecare, mingea pe care o urmărea Cisse

â–ºMin 55 Iașiul face a doua schimbare. Intră Cătălin Ștefănescu și iese Luís Carlos Almada Soares, cunoscut ca Platini

â–ºMin 51 Jucătorii lui Enache Costea au început mai bine repriza a doua și domină, însă ieșenii se apără bine și resping fără prea mari emoții

â–ºMin 46 A început repriza secundă

â–ºMin 46 Ieșenii au făcut prima schimbare la pauză. A ieșit Danu Spătaru și a intrat Andrei Sin

â–ºJucătorii de la Unirea au ieșit pe teren cu un nou rând de tricouri, unele uscate și cu mânecă lungă. Șorturile le-au păstrat, acestea nemaifiind albastre ca la început, ci aproape negre, de la noroiul de pe gazon.

â–ºMin 45+1 Pauză la Slobozia. Unirea s-a prezentat decent în prima repriză a meciului cu prim-divizionara CSM Poli Iași și e condusă la pauză dintr-un gol marcat din penalty

â–ºMin 41 Toma bate din nou lovitura liberă din stânga, defensiva ieșeană respinge din centrul careului, însă până la Gherasim, care trage de la 25 de metri central direct în spatele primului adversar

â–ºMin 40  Danu Spătaru ia galben după ce faultează la 30 de metri lateral stânga de poarta sa

â–ºMin 34 Incursiune pe stânga în careul Unirii și centrare peste apărare la bara a doua, acolo unde avansează Bosoi, care reia din 7 metri, dar direct în Gherasim. Dumitrescu era și el pe direcție, însă faza a fost foarte periculoasă

â–ºMin 33 Toma bate din nou o fază fixă din stânga, dintr-o poziție asemănătoare celei de mai devreme, însă ieșenii resping din nou

â–ºMin 30 Terenul începe să cedeze din cauza ploii care cade și acum la Slobozia

â–ºMin 29 Toma bate o lovitură liberă din stânga, Jagodinskis respinge cu capul și Iașiul iese din defensivă

â–ºMin 19 Răduca fentează în fața careului, trage cu stângul la colțul lung, iar Kelava se întinde bine și respinge în lateral

â–ºMin 11  0-1 Pedro Mendes bate cu latul în stânga, lângă bară și deschide scorul din lovitură de pedeapsă. Dumitrescu ghicise colțul, însă nu a ajuns la minge

â–ºMin 10 Salim Cisse cade în careu după o intrare neglijentă prin alunecare a lui Adăscăliței și arbitrul dictează penalty. Cisse mai mult a plonjat, nefiind atins de unirist, dar nici Adăscăliței nu a ajuns la minge

â–ºMin 6 Platini e pe direcția șutului slab al unui coechipier din fața careului, pune latul din 8 metri și trimite direct pe direcția portarului, Dumitrescu reținând fără emoții

â–ºMin 1  A început partida de la Slobozia

â–ºSe anunță un meci greu la Slobozia. Iată o imagine de pe stadionul 1 Mai, cum arată groapa de nisip din capătul culoarului săriturii în lungime. Gazonul de joc e și el îmbibat de apă.

Iată programul meciurilor optimilor:

28 noiembrie, ora 14:00
Unirea Slobozia – CSM Politehnica Iași  0-2 | COMENTARIUL LIVE
Pedro Mendes 11′ – pen., Cătălin Ștefănescu 66′
28 noiembrie, ora 18:00
CS Afumați – CS U Craiova 2-3 după prelungiri (1-1 după 90 de minute) | COMENTARIUL LIVE
Dorin Burlacu 10′, Marian Vlada 93′ / Vagenin Gustavo 66′, Alexandru Băluță 101′, 105′
28 noiembrie, ora 21:00
FC Botoșani – Viitorul  3-2 | COMENTARIUL LIVE
Sebastian Chitoșcă 50′, Mihai Roman 74′, Florin Plămadă 81′ / Cristian Gavra 64′, Denis Drăguș 78′

29 noiembrie, ora 17:30
CS Mioveni – Gaz Metan Mediaș 0-1 | COMENTARIUL LIVE
Roberto Romeo 12′
29 noiembrie, ora 20:30
Universitatea Cluj – Dinamo    2-4 după loviturile de departajare (1-1 după 90 și 120 de minute, 1-3 la loviturile de departajare) | COMENTARIUL LIVE
Dorin Goga 34′ / Laurențiu Corbu 14′
Au marcat la loviturile de departajare: Octavian Ursu / Steliano Filip, Rivaldinho, Ferreira Salomao
Au ratat la loviturile de departajare: Gorin Goga, George Florescu, Paul Chiș / Paul Anton

30 noiembrie, ora 14:00
AFC Hermannstadt – Juventus București   2-0 | CRONICĂ‚
Ovidiu Morariu 69′ – autogol, Daniel Tătar 67′
30 noiembrie, ora 18:30
Chindia Târgoviște – Astra Giurgiu  0-2 după prelungiri (0-0 după 90 de minute) | CRONICĂ‚