Recorduri și premiere la Corona Brașov

04 Jun. 2012, 17:02 Stiri

Ultimul meci din acest sezon disputat de campioana seriei a VI-a din Liga a III-a a adus o serie de premiere pentru gruparea brașoveană. Prima a constituit-o debutul în Liga a III-a al fundașului dreapta Silviu Stanciu (foto – 18 ani neîmpliniți), el intrând în teren în locul lui Martac, în minutul 88. Venit în iarnă de la FC Brașov, el este cel mai tânăr jucător folosit de brașoveni în acest sezon. De menționat că, în retur, Stanciu a fost titular incontestabil la satelitul Coronei din Liga a V-a Brașov

O altă premieră a constituit-o primirea primului gol pe teren propriu în acest retur de campionat, Marc fiind învins în primul minut de prelungire al partidei cu Sănătatea. Interesant de remarcat că acesta este și primul gol primit de portarul brașovean pe arena Carpați, el fiind adus în iarnă de la FC Brașov. De altfel, cu excepția meciului cu Unirea Dej, în care a fost schimbat în a doua repriză cu rezerva Dărăbanț, Marc a fost integralist în returul de campionat.

Cea mai bună defensivă din primele trei eșaloane

Cum tot vorbim de apărare și goluri primite, trebuie spus că brașovenii se laudă cu cea mai bună defensivă a campionatului, cu doar 8 goluri primite. Corona este singura echipă din primele trei ligi, care are sub 10 goluri primite în acest sezon. Un atl capitol la care brașovenii au excelat a fost clasamentului adevărului, acolo unde au bifat un impresionant +29. Nici atacul nu a stat rău, dar aici echipa a fost în afara podiumul Ligii a III-a, fiind depășită de Timișoara II (68 de goluri), Recaș (64), Rapid Suceava (60). Ar mai trebui spus că golgheterul echipei a fost Chirciu, autor a 16 din cele 59 de goluri ale brașovenilor

Dublă promovare pentru Corona

Și că tot vorbeam mai sus de satelit, brașovenii au mai reușit o premieră duminică dimineața. Astfel, după ce echipa mare a promovat în Liga a II-a și satelitul a reușit să promoveze în Liga a IV-a. Victoria din deplasarea de la Predeal, în dauna echipei locale AS Bucegi antrenată de Florin Beraru, a asigurat promovarea matematică a Coronei II. Golurile brașovenilor în succesul cu 4-1 au purtat semnăturile lui Istrate, Leonte și Lita, ultimul cu o dublă.