Eșec la revedere. FC Hunedoara a pierdut primul joc disputat în fața propriilor suporteri în acest an

Marius ANGHEL, Sami Tamaș 29 Mar. 2014, 15:58 Stiri

Într-un joc disputant vineri și care a contat pentru etapa a XX-a a Ligii a III-a, Seria a IV-a, FC Hunedoara a fost învinsă, scor 1-2, de Millenium Giarmata. La pauză a fost 0-2.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Marius Călin în minutul 5 –  șut în vinclu de la 25 de metri și Bogdan Moroșanu – din lovitură de la 11 metri (38”), după un presupus fault în suprafața de pedeapsă făcut de Homei.

Gazdele au redus din diferență după pauză prin nou intratul Dan Suciu (77”). În minutul 87 Hunedoara a avut șansa să egaleze situația pe tabela de marcaj, însă Petresc a irosit-o – a ratat penalty-ul acordat de arbitrul partidei după un henț în careu făcut de Mihălceanu.

A fost a doua înfrângere suferită pe „Michael Klein” – și a șasea în campionatul regulat – de FC Hunedoara în sezonul 2013-2014 după 0-1 cu FC Caransebeș în prima etapă a Seriei a IV-a.

FC Hunedoara rămâne pe locul 3 cu 36 puncte. Lider este FC Caransebeș cu 43 puncte.

FC Hunedoara  1 (0)
93. Fl. Raț – 14. Al. Petresc, 5. Homei, 23. Băița, 3. Vârtan (Boudea 75”), 30. Bratima, 25. J. Vajda (cpt; R. Muntean 52”), 21. Șoit, 10. Pepenar (Oct. Drăgan 70”), 18. Lintaru, 8. Dîrvaru.
 Antrenor: Romulus Gabor.

Millenium Giarmata   2 (2)
12. Gârlea – 15. Omet, 13. Moroșanu, 10. M. Călin (cpt; 7. Rosemblum 58”), 9. Beloescu (9. Gideon 89”). 19. Fuchs (21. Zele 90”), 17. Dancia, 16. Mihalceanu, 4. Naidin, 3, Hota (22. Jichici 85”), 20. Garba.
Antrenor: Ilie Stoican.

Au marcat: D. Suciu (77”) / M. Călin (5), Moroșanu (38” – pen.).

Arbitru: Horațiu Fesnic (Cluj-Napoca); Asistenți: Gabriel Bârjac (Zalău) și Doru Lucaciu (Cluj-Napoca).
Stadion: „Michael Klein”. Spectatori: 200.