Călărașiul e pe podium

11 Sep. 2012, 11:14 Stiri

Dunărea Călărași a terminat la egalitate, scor 1-1, vineri, 7 septembrie în prima partidă susținută pe teren propriu din noul sezon în fața celor de la Juventus București. La primul joc al echipei fanion de pe teren propriu, lovitura de începere a fost data de Sterea Geacă, fost mare jucător al echipei de pe malul Borcei din anii 68-73. Călărășenii au jucat bine, dar au avut ghinion în minutul 74 atunci când călărășeanul Nicolae Viorel a introdus balonul în poarta coechipierului său Gabi Popa. Chiar și așa, elevii lui Virgil Bogatu nu au renunțat la luptă și au reușit în minutul 88 să egaleze situația pe tabela de marcaj prin Bogdan Topor. În urma acestui rezultat de egalitate, Dunărea acumulează 4 puncte după primele două etape și se clasează pe locul 3 în clasamentul Seriei a II-a. Etapa următoare, vineri 14 septembrie Dunărea va întâlni tot pe teren propriu Victoria Chirnogi în derby-ul județului.

Dunărea Călărași: Popa – Topor, Bozean, Tarța, V. Nicolae (81 Preda) – T. Eduard, V. Petre, T. Marian (28 Șerban), Bogoș (59 M. Silviu) – Stoian, M. Ștefan.
Antrenor: Virgil Bogatu.