Becicherecu Mic în mars spre Liga a II-a. FC Hunedoara și-a pus pofta-n cui

Marius ANGHEL 10 May. 2014, 15:42 Stiri

FC Hunedoara a pierdut al doilea joc în play-off și odată cu el orice speranță la promovare. De partea cealaltă, liderul surpriză Nuova Mama Mia Becicherecu Mic are punctaj maxim în tur și pare de neoprit în cursa spre Liga a II-a. Pentru bănățeni ar fi a doua promovare consecutive după ce anul trecut au acces în Liga a III-a.

Într-un joc care a contat pentru etapa a V-a a Seriei a IV-a FC Hunedoara a fost învinsă cu scorul de 1-2, la pauză 0-1, de Nuova Becicherecu Mic. Golurile învingătorilor au fost marcate de Dan Szilaghi-Perju – cu capul din centrarea de pe stânga a lui Călin Toma – în minutul 12 și Dumitru Negruț (60′)  – șut bară gol din careu – pentru gazde a redus din diferență Andrei Șoit (53′, foto).

Jocul a fost unul curat în ciuda numărului mare de cartonașe galbene încasate de jucătorii ambelor echipe și echilibrat cu ocazii de gol la ambele porți. Oaspeții își puteau mări avantajul pe final însă au irosit două bune acțiuni de contraatac.

Din minutul 82 FC Hunedoara a evoluat în inferioritate numerică după ce fundașul stânga Emil Vîrtan a fost eliminat pentru cumul de avertismente (76′ și 82′).

Altfel, în total „centralul” Florin Marcu din Oradea a acordat 11 cartonașe galbene – 8 gazdelor și 3 oaspeților.

FC HUNEDOARA    1 (0)
1. Fl. Raț – 14. Al. Petresc (17. Boldea 46”), 5. I. Homei, 19. Găceanu (9. D. Suciu 79”), 31. Vîrtan – 30. Bratima (20. R. Muntean 46”), 1o. Pepenar, 21. Șoit, 25. J. Vajda (cpt.), 18. Lintaru (27. Fl. Nicula 64”), 8. Dîrvaru.
Antrenor: Romulus Gabor.

NUOVA MAMA MIA BECICHERECU MIC      2 (1)
22. Oct. Rusu – 14. Ștefanovici (16. Mancaș 83”), 4. Telescu (cpt.), 5. M. Toma, 20. C. Toma – 7. Z. Radu (3. Hodiș 65”), 6. Zurbagiu, 8. Luță, 18. Negruț – 9. Molcuț (17. Magdaș 75”), 11. Silaghi-Perju (13. Hecsko55”).
Antrenor: Sorin Bălu.

Arbitru: Florin Marcu (Oradea). Asistenți: Sergiu Albu (Oradea) și Cristian Bologan (Ștei).
Stadion: „Michael Klein”. Spectatori: 200.