ACSVM Craiova are viitor: echipa lui Năstăsie are punctaj maxim după două etape

Mihai Andries 09 Sep. 2013, 03:04 Stiri

La debutul oficial pe cochetul stadion din Ișalnița, ACS Viitorul Municipal Craiova, fostă CS Apă Craiova, a învins la limită campioana din 2013 a Ligii a IV-a Dolj. Tehnicianul Marian Bâcu și-a început astfel cu stângul mandatul la Podari. De altfel, desele schimbări de antrenori s-au reflectat în evoluția din primele două etape, nou-promovata nereușind să obțină niciun punct în actuala stagiune, după ce fusese învinsă, tot cu 1-0, și de CS Balotești. ACSMV Craiova a început în forță meciul, iar în primele 10 minute a trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului, prin Lucian Scarlat și Tâmplaru. Deși ocaziile clare au lipsit din peisaj, meciul a fost destul de dinamic, jucându-se pe contre. Începutul părții  secunde a aparținut oaspeților, iar primele ocazii ale Podariului au fost trecute în dreptul lui Neacșa și Țenovici. Contrar cursului jocului din primul sfert de oră al reprizei a doua, juniorul Scarlat, cel mai bun jucător al meciului, a deschis scorul, după ce a profitat de neînțelegerea dintre portarul Turianu și ezitantul fundaș Preduț.

Nouă galbene și un roșu

La scurt timp, gazdele au rămas în inferioritate numerică, Cătălin Dinu văzând al doilea cartonaș galben. De altfel, orgoliile dintre cele două combatante au fost sancționate de nouă ori de tânărul arbitru piteștean Marius Naidin. CS Podari n-a reușit însă să profite de superioritatea numerică, nereușind nici măcar să egaleze. Fosta câștigătoare a Ligii a IV-a Dolj, din 2012, „filtrată” între timp, din CS Apă Craiova, în ACS Viitorul Municipal Craiova, s-a impus cu 1-0 și are punctaj maxim după primele două etape. În prima rundă, echipa pregătită de Nicu Năstăsie se impusese cu 2-1 la Balș, echipă care etapa viitoare va juca la Podari.

ACSVM Craiova – CS Podari 1-0 (0-0) Lucian Scarlat 60

Craiova: Grecu – Dinu, Chiriță, Dreșcă, Ciocioană – Turcin, Jianu (”87 D.  Stancu), Bușică, Răduț (”85 C.Scarlat) – L. Scarlat (”84 Copilescu), Tâmplaru (”65 F. Epure). Antrenor: Nicu Năstăsie.
Podari: Turieanu – Orban, Preduț, Ignat (”46 Țenovici), Crușoveanu (”36 Slavu)  – Stoica, S. Popescu, Istudor, Neacșa (”63 Stăncuța) – Preda, Afrem (”67 Cimpoeru). Antrenor: Marian Bâcu.
Cartonașe galbene: Jianu (’28), C. Dinu (”31, ’63), L. Scarlat (’56) / Preda (’30), Afrem (’50), Orban (’69) Preduț (’83), Stăncuța (’90+5)
Cartonaș roșu: C. Dinu (”63)

Au arbitrat: M. Naidin – G. Bălan, C. Florea (toți din Pitești)