Rezultatele și marcatorii etapei a 24-a. Chindia Târgoviște, prima echipă care promovează matematic în Liga 2

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 May. 2015, 20:34 Actualizat: 18 May. 2015, 11:15 Rezultate

În campionatul Ligii a 3-a mai sunt de disputat doar trei etape până la finalul acestui sezon. Antepenultima, cea de-a 24, se desfășoară în acest weekend, vineri și sâmbătă, de la aceeași oră, 18:00. Meciul Viitorul Domnești – Gloria Popești Leordeni este preambulul rundei, acesta fiind programat pentru vineri, de la ora 11:00. În acest moment, lupta pentru promovare în toate cele cinci serii este la fel de strânsă, primele două clasate fiind despărțite de câteva puncte.

Pentru accederea în Liga 2 se bat următoarele echipe:

– în Seria I: Știința Miroslava (46 pct.) și Bucovina Pojorâta (45 pct.)
– în Seria II: Juventus București (54 pct.) și Dunărea Călărași (53 pct.)
– în Seria III: Chindia Târgoviște (53 pct.) și CS Afumați (49 pct.)
– în Seria IV: UTA Bătrâna Doamnă (49 pct.) și Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (48 pct.)
– în Seria V: FCM Baia Mare (51 pct.) și CSM Sighetu Marmației (47 pct.)

În Seria a II-a principala favorită la promovare a devenit Juventus după ce Viitorul Axintele a decis să se retragă din campionat din cauza deciziei de miercuri a Comisiei de Disciplină și Etică a FRF. CITEȘTE întreg firul evenimentului AICI. Astfel, în urma acestei hotărâri, rezultatele din retur vor fi anulate, iar adversarii Viitorului vor câștiga la „masa verde”, așa cum o vor face și ultimele trei grupări pe care urma să le întâlnească echipa din Axintele. Până la această hotărâre, Dunărea Călărași era liderul seriei.

Altfel, în acest weekend vor sta șase echipe, iar celor care le-a venit rândul acum sunt Bucovina Pojorâta și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (ambele din S1), Delta Dobrogea Tulcea și Callatis 2012 Mangalia (ambele din S2), Nuova Mama Mia Becicherecu Mic și ACSO Filiași (ambele din S4). Delta, Callatis și Mama Mia vor câștiga totuși la „masa verde”, deoarece Oțelul II s-a retras în iarnă, Viitorul Axintele cu trei etape înainte de finalul sezonului, iar Minerul Mehedinți a fost exclusă pentru că nu s-a prezentat la două jocuri.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele șase serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA I

Bucovina Rădăuți – Știința Miroslava      1-5
Zaremba (81 – pen.) / Tudorache (3, 66, 83), Ghiarasim (31), Tăcuțanu (70)
Ceahlăul II Piatra Neamț – Sporting Liești        1-2
Țepeș (75) / N. Bălan (35), R. Stoica (55)
CSM Pașcani – FC Zagon      3-0
Echipa oaspete nu s-a prezentat la meci.
SCM Petrotub Roman – Aerostar Bacău     5-2
Furtună (11), Țapu (15), D. Marin (29), Petrila (76 – pen.), Sofronie (90) / Homneac (2), Scînteie (60)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Cetatea Târgu Neamț     2-2
Bajko (41 – pen., 68) / Bobric (78), Păiuș (87)
Bucovina Pojorâta și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe stau.

VEZI clasamentul Seriei a I-a

SERIA II

Viitorul Domnești – Gloria Popești Leordeni  1-3
Olaru (44) / Ad. Cristea (3 – pen.), Mărgărit (80), Lalciu (87)
Dinamo II București – AFC Dunărea 2005 Călărași      0-7
Val. Alexandru (37, 41, 49, 85), Chebac (65), Kanda (83), Val. Andrei (87)
Voința Snagov – Metaloglobus București           1-3
S. Radu (80) / Mitroi (50), M. Ștefan (87), Șt. Stângă (90+1 – pen.)
Înainte Modelu – Juventus București            0-0
CS Tunari – Metalosport Galați   1-1

Vleoangă (77) / Adăscaliței (82)
Oțelul II Galați – Delta Dobrogea Tulcea    0-3
Oțelul II s-a retras în această iarnă și pierde meciurile returului la „masa verde”.
Viitorul Axintele – Callatis 2012 Mangalia  0-3
Viitorul Axintele s-a retras din campionat și pierde meciurile returului la „masa verde”.

VEZI clasamentul Seriei a II-a

SERIA III

SCM Argeș Pitești – FCM Târgoviște     0-2
Săndulescu (12), Mihăilă (80)
Concordia II Chiajna – CS Vișina Nouă   6-0
Fl. Anton (7), Fl. Ilie (12), Ciumacenco (15), V. Militaru (30), Fl. Răsdan (36), B. Lemac (80)
AFC Astra II – Atletic Bradu              2-2
M. Iancu (60), Jipa (89) / Tănasă (42 – pen.), Jenaru (60)
CS Ștefănești – ACS Urban Titu  3-1
I. Voicu (53, 63), V. Mihai (59) / Rădescu (90+2)
Inter Clinceni – CS Podari             0-0
Sporting Roșiori – CS Afumați   2-1

Turcin (71), Vâlcică (77) / C. Munteanu (36)
CN Dinicu Golescu Câmpulung – Chindia Târgoviște   1-2
Cr. Anghelina (5), / Cherchez (22), D. Popa (48)

Chindia Târgoviște a promovat matematic în Liga 2

VEZI clasamentul Seriei a III-a

SERIA IV

Pandurii II Târgu Jiu – Vulturii Lugoj  1-3
Brata (19) / Stoichescu (62), Magdaș (86), Porcescu (90)
Millenium Giarmata – FC Hunedoara      0-2
Drăgoescu (43), Tecsi (80)
Minerul Motru – Știința Turceni            3-1
Trifu (6, 28, 84) / R. Bălan (15)
Minerul Mehedinți – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic  0-3
Mehedințenii nu s-au prezentat la primele două etape din retur și au fost excluși din campionat, meciurile returului fiind pierdute la „masa verde”.
Național Sebiș – ACSVM Craiova    6-0
Bozian (9, 19, 29 – pen.), Lazea (40 – pen.), Huiban (55), C. Călin (90+1)
UTA Bătrâna Doamnă – CS Ineu  1-0
Chindriș (5)
ACSO Filiași stă.

VEZI clasamentul Seriei a IV-a

SERIA V

FCM Avântul Reghin – FC Zalău  2-0
Fl. Truță (14), Csog Norbert (29)
Unirea Dej – Sănătatea Cluj       3-5
Cr. Itu (26), Pocol (39, 58) / Dolha (14, 61, 76), Severin (40), Cristea (48 – pen.)
CSC Sânmartin – CS Oșorhei    2-1
A. Grosu (66), Novak (72) / Mălaiu (56)
FC Gloria Progresul – Metalurgistul Cugir    2-3
Medeșan (8 – autog.), Brumă (12) / Tăban (22), L. Itu (47), Avramescu (80)
CSM Sighetu Marmației – FCM Baia Mare   0-2
Vasile Pop (20), A. Moldovan (89)
Industria Galda – CS Iernut  5-2
Medrea (23), Bodea (29), A. Câmpean (70), Goangă (79), Al. Cioară (90+1) / Chețan (66), Meruțiu (90)
Unirea Jucu – FC Arieșul 1907 Turda     7-1
G. Luca (7), Hâmpea (16, 24, 42), Negură (49), S. Pop (64), Mândrușcă (74) / Șaucă (52)

VEZI clasamentul Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 May. 2015, 20:34 Actualizat: 18 May. 2015, 11:15 Rezultate
Pe aceeași temă