Petrolul încheie turul pe locul 1, Farul pe 2 în seria sa. „U” Cluj s-a distanțat în Seria a 5-a, iar Reșița a câștigat derby-ul cu Craiova II. Rezultatele și marcatorii etapei a 13-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 18 Nov. 2017, 16:38 Actualizat: 20 Nov. 2017, 13:21 Rezultate
Petrolul încheie turul pe locul 1, Farul pe 2 în seria sa. „U” Cluj s-a distanțat în Seria a 5-a, iar Reșița a câștigat derby-ul cu Craiova II.  Rezultatele și marcatorii etapei a 13-a

A 13-a etapă a campionatului Ligii 3, cea care este programată la finalul acestei săptămâni, vineri și sâmbătă, va fi ultima rundă a turului și a anului pentru echipele din două serii. În schimb, în celelalte trei serii jocurile vor continua încă în două etapă, asta deoarece respectivele grupe au mai multe echipe în componență, deci și mai multe runde de disputat.

Echipele din seriile 2, respectiv 3, cele în care evoluează Farul, respectiv Petrolul, vor lua vacanță odată cu încheierea etapei din acest weekend, a 13-a din acest sezon. În prima lider este Progresul Spartac și probabil ea va fi campioana de toamnă, în timp ce în a doua legea e făcută de Petrolul. Avantajul celor doi lideri este însă, înaintea ultimei runde din acest an, unul minor, de doar două puncte, dață de Farul, respectiv, Alexandria.

În seriile 1, 4 și 5, echipele vor continua să joace încă două etape înainte de a încheia turul și de a lua vacanță. Aici lideri sunt Aerostar Bacău, ACS Șirineasa și Universitatea Cluj, aceste echipe având șanse mari să încheie anul pe primea treaptă a podiumului.

Desfășurarea etapei a 13-a a Ligii 3 debutează astăzi, de la ora 14:00, atunci când au loc au loc 16 jocuri din totalul de 34 din cele cinci serii existente în campionat. Alte 18 partide se vor disputa sâmbătă, în același interval orar. În această rundă vor sta, fiindcă nu au adversari, Suporter Club Oțelul Galați (Seria 1), Atletic Bradu (Seria 3), Șoimii Lipova (Seria 4) și Industria Galda (Seria 5).

Lideri după primele 12 etape sunt: Aerostar Bacău (25 puncte, Seria 1), Progresul Spartac (31 puncte, Seria 2), Petrolul Ploiești (29 puncte, Seria 3), ACS Șirineasa (31 puncte, Seria 4) și Universitatea Cluj (26 puncte, Seria 5).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 13

vineri, 17 noiembrie, ora 14:00
CSM Roman – Sănătatea Darabani    3-2
Cosmin Țapu (45), Mădălin Popa (82), Alexandru Crăciun (90+4) / Adrian Gheorghiciuc (4), Alexandru Stancoschi (84 – pen.)
Aerostar Bacău – AFC Hărman    1-0
Andrei Pavel (24)
Suporter Club Oțelul Galați stă.

sâmbătă, 18 noiembrie, ora 14:00
Avântul Valea Mărului – Metalosport Galați     9-0
Adrian Anastasie (7 – pen., 81, 82), Cornel Pintilie (12 – autogol), Jurgen Tushkan (25), Andrei Frunză (35, 39, 45+2, 62)
KSE Târgu Secuiesc – CSM Pașcani     3-0
Robert Kartey (40 – pen.), Jozsef Gazda (85, 90)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Bucovina Rădăuți     1-0
Bajko Barna (82 – pen.)
Olimpic Cetate Râșnov – CSM Focșani    2-0
Vlad Potecu (14), Sorin Bogyor (47)
Sporting Liești – AFC Odorheiu Secuiesc     1-0
Ștefan Adamache (25 – pen.)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 13

vineri, 17 noiembrie, ora 14:00
FCSB 2 – Progresul Spartac    1-3
Cătălin Golofca (30) / George Apostol (62), Daniel Stoian (78), Ciprian Stanciu (89)
Sportul Chiscani – ASSCS Farul Constanța    0-6
Adrian Pătulea (25, 31), Vasile Șicu (42, 55, 87), Raphael Stănescu (76)
FC Voluntari 2 – Agricola Borcea     6-0
Adrian Voicu (19, 43, 61, 70), Cezar Trandafirescu (52 – pen., 63)

sâmbătă, 18 noiembrie, ora 14:00
Metalul Buzău – Axiopolis Sport Cernavodă     1-1
Costin Pușcă (79) / Marius Fotescu (67)
Înainte Modelu – Delta Dobrogea Tulcea     7-2
Constantin Clătinici (6, 20, 64, 66), Daniel Gheorghe (78), Mihai Plăcintă (85, 90) / Silviu Moise (2 – pen.), Daniel Iliescu (15)
ACSM Oltenița – CSM Râmnicu Sărat     1-1
Răzvan Udrea (13) / Marius Tîrîlă (55)
Unirea Slobozia – Victoria Traian     9-1
Mihăiță Năstase (15), Adrian Răduca (19, 22, 53), Adrian Gherasim (30, 64), Constantin Toma (70), Mihai Lemnaru (75), Nelu Bucă (80) / Marius Barbu (78)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 13

vineri, 17 noiembrie, ora 14:00
CS Mioveni 2 – Voința Turnu Măgurele     0-1
Cristian Onțel (89 – pen.)
AFC Astra 2 – AFCM Alexandria    0-1
Marius Terci (9)
Viitorul Domnești – Concordia Chiajna 2    4-3
Cosmin Novac (4), Daniel Cârjan (80 – pen., 90+7 – pen.), Vlad Bărbulescu (82) / Alin Dobrosavlevici (15), Marian Ghiță (25), Radu Șereban (62)
Atletic Bradu stă.    

sâmbătă, 18 noiembrie, ora 14:00
SC Popești Leordeni – Petrolul Ploiești    1-2
Angelo Anghilini (61) / Marius Antoche (15), Alexandru Ciocâlteu (79)
Sporting Roșiori – Flacăra Moreni    0-1
Alin Neguț (8)
FC Aninoasa – CS Tunari     1-1
George Matei (30) / Ionuț Dragu (65)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 13

vineri, 17 noiembrie, ora 14:00
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Millenium Giarmata    1-1
Daniel Radu (56) / Joseph Anagor (76 – pen.)
Centrul Național de Pregătire Timișoara – ACS Șirineasa    0-1
Ionuț Gruia (7)
CSM Lugoj – CNS Cetate Deva    1-0
Gelu Velici (37)
AFC Hermannstadt 2 – Național Sebiș    0-6
Rareș Pintea (3), Sebastian Tătulea (23), Marco Enciu (28, 69), Szilard Vereș (84), Cosmin Ionică (89)
Șoimii Lipova stă.

sâmbătă, 18 noiembrie, ora 14:00
ACS Ghiroda – ACSO Filiași    0-0
CSM Școlar Reșita – CS U Craiova 2     2-0

Cosmin Negoescu (1), Laurențiu Bresneni (83)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Internațional Bălești     2-1
Andrei Șulea (5), Radu Moraru (44) / Laurențiu Lupulescu (86)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 13

vineri, 17 noiembrie, ora 14:00
Unirea Alba Iulia – FC Avrig    2-0
Claudiu Davidaș (26), Daniel Lăsconi (87)
Gaz Metan Mediaș 2 – Sănătatea Cluj     0-3
Andrie Ceaca (18, 43), Denis Lazăr (26)
Metalurgistul Cugir – Universitatea Cluj     1-2
Tudor Șaucă (23) / Dorin Goga (14), George Florescu (62)
CFR Cluj 2 – Unirea Dej    2-0
Mihai Kereki (36), Yasin Hamed (58)
Industria Galda stă.

sâmbătă, 18 noiembrie, ora 14:00
CS Iernut – Performanța Ighiu     0-3
Dragoș Iclănzan (50), Cătălin Tineiu (62), Cristian Seiwerth (72)
ACS Fotbal Comuna Recea – Viitorul Ghimbav     3-0
Echipa brașoveană a anunțat federația că nu poate face această deplasare, astfel că va pierde meciul la „masa verde”.
Avântul Reghin – Unirea Tășnad     1-0
Cristian Merdariu (65)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 18 Nov. 2017, 16:38 Actualizat: 20 Nov. 2017, 13:21 Rezultate
Pe aceeași temă