Luceafărul a promovat în Liga a III-a

18 Jun. 2009, 19:10 Liga 3

Echipa antrenată de Florin Farcaș și patronată de Gavrilă Ghilea, Luceafărul Oradea, a reușit să promoveze în Liga a III-a, la capătul unui joc susținut la Zalău, în fața echipei secunde a celor de la Arieșul Turda.

Orădenii au fost conduși cu 0-1, golul turdenilor fiind marcat de veteranul Timar, în minutul 33, cu o reluare de cap din mijlocul careului. La cinci minute după, Luceafărul a egalat prin Iova, în urma unei faze fixe, tot cu o lovitură de cap.

La 1-1, cei de la Luceafărul au ratat ocazii monumentale. Filip a ratat singur cu portarul, iar Ember, în două rânduri, a avut șansa golului, dar nu a putut marca în poarta turdenilor. Recitalul ratărilor echipei orădene a fost încheiat de alte două ocazii, din poziții unu la unu cu portarul advers de către Crișan și Briciu.

În cele din urmă victoria a fost adusă tot dintr-o centrare la o fază fixă și o nouă reluare de cap a fundașului Iova. Golul victoriei a fost marcat în prelungirile partidei.

Luceafărul a evoluat în formula: Goia – Jude, Bulz, Iova, Cipău – Crișan – Ghilea, Briciu, Ember, Grosu – Filip.

Sursa: bihoreanul.ro