Liga 3, etapa 18 | Unirea Alba Iulia merge în play-out, CSM Sighetu Marmaţiei ajunge în play-off datorită golaverajului. Ultimele șapte echipe calificate în play-off și ultimele opt din play-out

Marius ANGHEL 23 Mar. 2024, 17:40 Liga 3
Liga 3, etapa 18 | Unirea Alba Iulia merge în play-out, CSM Sighetu Marmaţiei ajunge în play-off datorită golaverajului. Ultimele șapte echipe calificate în play-off și ultimele opt din play-out

Rezultatele ultimei etape a sezonului regular de Liga 3, ediția 2023/24, au decis ultimele echipe calificate în play-off, respectiv componența play-out-ului.

Ultimele șapte echipe calificate în play-off sunt: FC Bacău (Seria 1), Unirea Braniştea (Seria 2), Kids Tâmpa Braşov (Seria 5), Phoenix Buziaş (Seria 8), Unirea Ungheni, CS Universitar din Alba Iulia (ambele din Seria 9) și CSM Sighetu Marmaţiei (Seria 10).

Ultimele opt formații care merg în play-out sunt: CSM Vaslui, Şomuz Fălticeni (ambele din Seria 1), CSM Râmnicu Sărat (Seria 2), AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5), Progresul Pecica (Seria 8), Unirea Alba Iulia (Seria 9), Lotus Băile Felix și Victoria Carei (ambele din Seria 10).

  • VEDEȚI AICI componența grupelor de play-off și play-out din Liga 3, ediția 2023/24.

Sezonul regular de Liga 3, ediția 2023/24, se încheie în acest weekend, meciurile fiind programate vineri și sâmbătă, 22-23 martie, de la ora 15:00. Doar opt partide au loc vineri, iar restul se dispută sâmbătă.

Înaintea de desfășurarea ultimei etape, 33 de echipe sunt calificate matematic în play-off, iar alte 50 nu mai pot scăpa de play-out. În urma rezultatelor din această rundă vom afla ultimele șapte formații care merg în play-off, respectiv ultimele opt care ajung în play-out. Situația clasamentelor o puteți vedea AICI.

În această săptămână, Foresta Suceava a fost exclusă din campionat pentru neprezentările din primele două etape din 2024, iar apoi a mai primit încă două puncte de penalizare în clasament. În Seria 1 au rămas, astfel, doar opt echipe, în play-out urmând să meargă patru formații în loc de șase, deci nu va mai retrograda nimeni.

Șapte necunoscute în play-off și opt în play-out! FC Bihor Oradea este invincibilă, Metalul Buzău are cele mai multe puncte în Liga 3

Liderii celor zece serii ale Ligii 3, înainte de începerea etapei a 18-a, sunt: Bucovina Rădăuți (Seria 1, 29 puncte), Metalul Buzău (S2, 46), CS Afumați (S3, 42), CS Dinamo București (S4, 38), AFC Câmpulung Muscel (S5, 39), Cetatea Turnu Măgurele (S6, 36), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (S7, 37), FC Bihor Oradea (S8, 43), Gloria Bistriţa Năsăud (S9, 40) și SCM Zalău (S10, 40).

Față de începutul rundei trecute, s-au menținut toți liderii.

FC Bihor Oradea este în continuare singura echipă neînvinsă în acest sezon, în 17 meciuri acumulând 13 victorii și patru egaluri în Seria 8. Nu este, însă, echipa cu cele mai multe puncte acumulate în acest sezon de Liga 3, aceasta fiind Metalul Buzău, liderul din Seria 2, cu 46 de puncte, cu trei mai multe.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 sezonul regular Liga 3, ediția 2023-2024

Meciuri și rezultate etapa 18 Liga 3, sezon 2023-2024:

SERIA 1, etapa 18

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
FC Bacău – CSM Vaslui 3-1
Dudu Drugă (3 – penalty), Cătălin Vraciu (52, 61) / Robert Rusu (38)
Bucovina Rădăuţi – Şomuz Fălticeni  1-0
Adrian Stroe (63)
Rapid Brodoc – CSM Bacău 1-3
Eduard Săvoaia (22 autogol) / Alexandru Corban (), Cezar Strat (), Rareș Gherasim ()
Foresta Suceava – Aerostar Bacău 0-3
Foresta a fost exclusă pentru două neprezentări, iar toate rezultatele sale din retur s-au transformat în 3-0 pentru adversari.
Ştiinţa Miroslava
stă, deoarece Viitorul Darabani a fost exclusă din campionat după două neprezentări în etape 5 și 6.

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 18

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
Sporting Lieşti – Dacia Unirea Brăila  5-0
Viorel Costea (7), Alexandru Stan (18, 90+2), Bogdan Crihană (45), Adrian Grigoraș (74 – penalty)
CSM Focşani – ACS Hamangia Baia  5-0
Mihai Stancu (27), Răzvan Gorovei (43), Ciprian Perju (49), Ionel Ungurianu (66), Alexandru Dinu (90+1)
Metalul Buzău – CSM Râmnicu Sărat  5-0
Adrian Moldovan (38), Alexandru Saim Tudor (45), Claudiu Borțoneanu (58), Odoh Chika (69), Alin Manea (69)
Unirea Braniştea – Viitorul Şuţeşti  4-0
Gabriel Răducan (26 – penalty), Denis Andrei (38, 62), Victor Neagu (55)
Viitorul Ianca – Voinţa Limpeziş 2-1
Andrei Trandafir (2), Mădălin Calu (53 – penalty) / Simone Dobre (10)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 18

vineri, 22 martie 2024, ora 15:00
Dunărea Călăraşi – Gloria Băneasa 2-0
Alin Cârstocea (5), Andrei Vîlea (32)
Înainte Modelu – LPS HD Clinceni 1-3
Mihai Istrate (71) / Jordan Amore (24, 33), Andrei Mirică (36)

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
Agricola Borcea – Recolta Gheorghe Doja 1-1
Mario Tache (5) / Dragoș Palii (17)
Axiopolis Cernavodă – FC Voluntari 2  1-2
Victor Alecu (85) / Ionuț Oskara (33, 53)
CS Afumaţi – Progresul Fundulea 2-1
Sebastian Stancu (4), Constantin Robicek (76) / Ionuț Adrian Voicu (89)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 18

vineri, 22 martie 2024, ora 15:00
FC Pucioasa – CS Păuleşti  3-2
Tiberiu Calofir (70, 77), Narcis Marina (89 – penalty) / Adrian Vintilă (26, 39)
CS Dinamo Bucureşti – Flacăra Moreni 1-0
Mihăiță Năstase (24)

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
Tricolorul Breaza – Dunărea Giurgiu  1-1
Cristian Negotei (84 – penalty) / Cătălin Bălțat (10)
CSO Plopeni – Aro Muscelul Câmpulung Muscel  1-0
Bogdan Minea (16 – penalty)
CS Blejoi – SC Popeşti Leordeni 2-3
Cătălin Tolea (1, 43) / Vlad Motroc (8), Andrei Purice (55), Leonard Boiangiu (67)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 18

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
Olimpic Zărneşti – AFC Odorheiu Secuiesc 2-1
Vlad Berloiu (1), Alexandru Ilie (36) / Cezar Bud (9)
Olimpic Cetate Râşnov – KSE Târgu Secuiesc  1-0
Raul Rusu (35)
Viitorul Curiţa – Ciucaş Tărlungeni  2-2
Ciprian Șincu (1), Ștefan Mihalciuc (90+2) / Edward Jude (21), Rareș Coltofeanu (32)
Kids Tâmpa Braşov – SR Braşov 1-0
Andrei Moldovan (27)
AFC Câmpulung Muscel – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 4-1
Robert Dumitrescu (38 – penalty), Petre Simon (70 – penalty, 74), Elvis Ciaccio (72) / Demian Popovici (58 – autogol)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 18

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
ACS Oltul Curtişoara – Cetatea Turnu Măgurele 0-0
Viitorul Dăeşti – Cozia Călimăneşti  2-2
Ciprian Vlădoi (38, 43) / Octavian Iordache (35), George Sîrbu (64)
Sporting Roşiori – Unirea Bascov 0-0

Flacăra Horezu – SCM Râmnicu Vâlcea 0-1
Ovidiu Popescu (5 – penalty)
Vediţa Coloneşti – Petrolul Potcoava 2-0
Alexandru Ionut Stoica (6), Junior Antoine Bessong (89)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 18

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
FCU Craiova FC 2 – ACSO Filiaşi  0-2
Ionuț Zanfir (21 – autogol), Florin Cioablă (68)
Gilortul Târgu Cărbuneşti – CSM Deva  2-1
Leonard Gheorghe (20), Ionuț Gîlcescu (24) / Adrian Bedea (85 – penalty)
Voinţa Lupac – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii  0-2
Răzvan Trandu (53), Petrişor Jichici (77)
Jiul Petroşani – Universitatea Craiova 2  0-1
Albert Vancea (90+2)
CSO Turceni – Viitorul Şimian 1-2
Robert Bubuioc (73) / Fabio Trip (59 – penalty), Răzvan Dulap (63)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 18

vineri, 22 martie 2024, ora 15:00
Avântul Periam – Gloria Lunca Teuz Cermei 2-0
Andrei Viașu (21), Alexandru Baranyi (72)

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
CS Socodor – ACB Ineu 3-0
Paul Mercioiu (16, 80), Sorin Florea (87)
FC Bihor Oradea – Progresul Pecica  2-0
Alexandru Băican (2), Sergiu Jurj (40)
Politehnica Timișoara – CSC Peciu Nou 1-0
Daniel Olariu (62)
Şoimii Lipova – Phoenix Buziaş 1-3
Cătălin Dinu (67 – penalty) / Cristian Grancea (21, 74 – penalty), Paul Nicolescu (77)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 18

vineri, 22 martie 2024, ora 15:00
Avântul Reghin – Viitorul Cluj  2-0
Adrian Murar ( – penalty, )
ACS Târgu Mureş – Industria Galda 0-0

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
CS Universitar din Alba Iulia – Gloria Bistriţa Năsăud  2-0
Abdoulaye Niakate (15), Balint Gilyen (21)
ACS Mediaş – Unirea Ungheni  1-2
Cristian Avram (13 – penalty) / Victoraș Astafei (15, 61)
Metalurgistul Cugir – Unirea Alba Iulia 1-1
Florin Bura (41) / Alexandru Giurgiu (21 – penalty)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 18

vineri, 22 martie 2024, ora 15:00
Minaur Baia Mare – Sănătatea Cluj 2-0
Raul Vitan (57), Raphael Stănescu (88)

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
CSM Sighetu Marmaţiei – Victoria Carei  2-1
Alexandru Iulian Zaharia (32, 90+5) / Darius Marina (88)
Lotus Băile Felix – Minerul Ocna Dej 2-0
Darius Gheban (60), Raul Tămaș (81)
CSM Olimpia Satu Mare – SCM Zalău 1-1
Moussa Samake (69) / Viktor Kun (27)
Olimpia MCMXXI Satu Mare – Crişul Sântandrei 1-1
Remi Emeriau (7) / Marius Balogh (80 – penalty)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 sezonul regular Liga 3, ediția 2023-2024

Foto interior colaj: Aurelian Trifan / Metalul Buzău

Marius ANGHEL 23 Mar. 2024, 17:40 Liga 3
Pe aceeași temă