Farul Constanța 2 și Agricola Borcea sunt ultimele calificate în play-off-ul Ligii 3, în seria în care CS Afumați a zburdat, a 3-a. Programul play-off-ului și play-out-ului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 01 Apr. 2022, 20:39 Actualizat: 01 Apr. 2022, 20:43 Liga 3
Farul Constanța 2 și Agricola Borcea sunt ultimele calificate în play-off-ul Ligii 3, în seria în care CS Afumați a zburdat, a 3-a. Programul play-off-ului și play-out-ului

Sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022, s-a încheiat astăzi, 1 aprilie, oficial și pentru echipele din Seria a 3-a, odată cu disputatea celor două meciuri restante din etapa a 18-a: Înainte Modelu – Agricola Borcea 1-2 și Farul Constanţa 2 – Gloria Albeşti 4-0.

Primele patru clasate merg în play-off și vor lupta pentru a ajunge la barajele de promovare, iar echipele situate pe pozițiile 5-10 merg în play-out, unde au ca obiectiv evitarea retrogradării.

  • Locul ocupat de fiecare echipă în clasamentul final al sezonului regular a dat ordinea la stabilirea meciurilor pentru play-off, respectiv play-out. Locul 1 în sezonul regular este poziția 1 în play-off, respectiv locul 5 în sezonul regular este poziția 1 în play-out, ș.a.m.d.
  • Play-off-ul se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape, în timp ce play-out-ul se va disputa în format tur-retur, totalizând 10 etape.

Echipele intră în noua fază a campionatului cu punctele obținute în sezonul regular.

Farul Constanța 2 și Agricola Borcea sunt ultimele calificate în play-off-ul Seriei a 3-a. Echipei CS Afumați îi e aproape imposibil să piardă locul 1

Din Seria 3, în play-off s-au calificat echipele: CS Afumați, SC Popești Leordeni, Farul Constanța 2 și Agricola Borcea.

Acestea vor juca un total de nouă meciuri fiecare. După încheierea Fazei a II-a a campionatului se trece la ultima parte a sezonului. În Faza a III-a vor participa doar primele două clasate din play-off. În manșa semifinală a barajului de promovare, locul 1 din Seria 3 întâlnește în dublă manșă locul 2 din Seria 4, respectiv locul 2 din Seria 3 întâlnește locul 1 din Seria 4. Învingătoarele vor juca una împotriva alteia, tot în dublă manșă, pentru a se stabili promovata în Liga 2.

  • Baraje semifinale au loc în zilele de 25, respectiv 28 mai 2022. Baraje finale au loc în zilele de 4, respectiv 8 iunie 2022.

Gloria Albeşti a pierdut play-off-ul în ultima etapă

În play-out au ajuns echipele: Gloria Albeşti, FC Voluntari 2, Înainte Modelu, Recolta Gheorghe Doja, CSM Feteşti și CSM Olteniţa.

Acestea vor disputa un total de zece meciuri fiecare. La finalul play-out-ului, ultimele două clasare retrogradează direct în Liga 4, însă poate pica și echipa situată pe locul 4, dacă are cea mai slabă linie de clasament din toate cele zece serii.

Clasament Seria 3 Liga 3, echipe play-off:

1. CS Afumaţi 18 14 3 1 59-18 45 puncte
2. SC Popeşti Leordeni 18 12 2 4 48-15 38
3. Farul Constanţa 2 18 10 3 5 47-17 33
4. Agricola Borcea 18 10 3 5 29-30 33
* (Farul 2 – Borcea 5-1 / Borcea – Farul 2 1-0)

Program meciuri play-off Seria 3 Liga 3:

Etapa 1 – 5 aprilie

CS Afumați – Agricola Borcea
SC Popeşti Leordeni – Farul Constanţa 2

Etapa 2 – 9 aprilie

Agricola Borcea – Farul Constanţa 2
CS Afumați – SC Popeşti Leordeni

Etapa 3 – 16 aprilie

SC Popeşti Leordeni – Agricola Borcea
Farul Constanţa 2 – CS Afumați

Etapa 4 – 22 aprilie

Agricola Borcea – CS Afumați
Farul Constanţa 2 – SC Popeşti Leordeni

Etapa 5 – 30 aprilie

Farul Constanţa 2 – Agricola Borcea
SC Popeşti Leordeni – CS Afumați

Etapa 6 – 4 mai

Agricola Borcea – SC Popeşti Leordeni
CS Afumați – Farul Constanţa 2

Etapa 7 – 7 mai

CS Afumați – Agricola Borcea
SC Popeşti Leordeni – Farul Constanţa 2

Etapa 8 – 14 mai

Agricola Borcea – Farul Constanţa 2
CS Afumați – SC Popeşti Leordeni

Etapa 9 – 21 mai

SC Popeşti Leordeni – Agricola Borcea
Farul Constanţa 2 – CS Afumați

Clasament Seria 3 Liga 3, echipe play-out:

5. (1) Gloria Albeşti 18 9 1 8 19-26 28 puncte
6. (2) FC Voluntari 2 18 7 2 9 35-24 23
7. (3) Înainte Modelu 18 6 3 9 26-30 21
8. (4) Recolta Gheorghe Doja 18 6 2 10 23-42 20
9. (5) CSM Feteşti 18 4 2 12 14-40 14
10. (6) CSM Olteniţa 18 1 1 16 12-70 4

Program meciuri play-out Seria 3 Liga 3:

Etapa 1 – 5 aprilie

Gloria Albeşti – CSM Olteniţa
FC Voluntari 2 – CSM Feteşti
Înainte Modelu – Recolta Gheorghe Doja

Etapa 2 – 9 aprilie

CSM Olteniţa – Recolta Gheorghe Doja
CSM Feteşti – Înainte Modelu
Gloria Albeşti – FC Voluntari 2

Etapa 3 – 16 aprilie

FC Voluntari 2 – CSM Olteniţa
Înainte Modelu – Gloria Albeşti
Recolta Gheorghe Doja – CSM Feteşti

Etapa 4 – 22 aprilie

CSM Olteniţa – CSM Feteşti
Gloria Albeşti – Recolta Gheorghe Doja
FC Voluntari 2 – Înainte Modelu

Etapa 5 – 30 aprilie

Înainte Modelu – CSM Olteniţa
Recolta Gheorghe Doja – FC Voluntari 2
CSM Feteşti – Gloria Albeşti

Etapa 6 – 4 mai

CSM Olteniţa – Gloria Albeşti
CSM Feteşti – FC Voluntari 2
Recolta Gheorghe Doja – Înainte Modelu

Etapa 7 – 7 mai

Recolta Gheorghe Doja – CSM Olteniţa
Înainte Modelu – CSM Feteşti
FC Voluntari 2 – Gloria Albeşti

Etapa 8 – 14 mai

CSM Olteniţa – FC Voluntari 2
Gloria Albeşti – Înainte Modelu
CSM Feteşti – Recolta Gheorghe Doja

Etapa 9 – 21 mai

CSM Feteşti – CSM Olteniţa
Recolta Gheorghe Doja – Gloria Albeşti
Înainte Modelu – FC Voluntari 2

Etapa 10 – 28 mai

CSM Olteniţa – Înainte Modelu
FC Voluntari 2 – Recolta Gheorghe Doja
Gloria Albeşti – CSM Feteşti

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 01 Apr. 2022, 20:39 Actualizat: 01 Apr. 2022, 20:43 Liga 3
Pe aceeași temă