CSC Ghiroda şi Giarmata Vii surprinde în acest sezon în Seria a 8-a. Timișul domină Aradul la situația din Top 4. Programul play-off-ului și play-out-ului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Mar. 2022, 02:34 Actualizat: 01 Apr. 2022, 20:32 Liga 3
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii surprinde în acest sezon în Seria a 8-a. Timișul domină Aradul la situația din Top 4. Programul play-off-ului și play-out-ului

Sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022, s-a încheiat în acest weekend, odată cu disputatea meciurilor din etapa a 18-a. Primele patru clasate merg în play-off și vor lupta pentru a ajunge la barajele de promovare, iar echipele situate pe pozițiile 5-9 merg în play-out, unde au ca obiectiv evitarea retrogradării.

  • Locul ocupat de fiecare echipă în clasamentul final al sezonului regular a dat ordinea la stabilirea meciurilor pentru play-off, respectiv play-out. Locul 1 în sezonul regular este poziția 1 în play-off, respectiv locul 5 în sezonul regular este poziția 1 în play-out, ș.a.m.d.
  • Play-off-ul se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape, în timp ce play-out-ul se va disputa în format tur-retur, totalizând 10 etape.

Echipele intră în noua fază a campionatului cu punctele obținute în sezonul regular.

Două echipe din Timiș domină Seria a 8-a a Ligii 3, urmate de două din Arad

Din Seria 8, în play-off s-au calificat echipele: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, CSC Dumbrăviţa, Crişul Chişineu Criş și Şoimii Lipova.

Acestea vor juca un total de nouă meciuri fiecare. După încheierea Fazei a II-a a campionatului se trece la ultima parte a sezonului. În Faza a III-a vor participa doar primele două clasate din play-off. În manșa semifinală a barajului de promovare, locul 1 din Seria 8 întâlnește în dublă manșă locul 2 din Seria 7, respectiv locul 2 din Seria 8 întâlnește locul 1 din Seria 7. Învingătoarele vor juca una împotriva alteia, tot în dublă manșă, pentru a se stabili promovata în Liga 2.

  • Baraje semifinale au loc în zilele de 25, respectiv 28 mai 2022. Baraje finale au loc în zilele de 4, respectiv 8 iunie 2022.

În play-out-ul Seriei a 8-a, echipele din Arad stau mai bine ca cele din Timiș

În play-out Seriei a 8-a au ajuns echipele: Progresul Pecica, Gloria Lunca Teuz Cermei, Pobeda Star Bisnov, Frontiera Curtici și Avântul Periam.

Acestea vor disputa un total de zece meciuri fiecare. La finalul play-out-ului, ultimele două clasare retrogradează direct în Liga 4, însă poate pica și echipa situată pe locul 4, dacă are cea mai slabă linie de clasament din toate cele zece serii.

Clasament Seria 8 Liga 3, echipe play-off:

1. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 16 12 2 2 36-12 38 puncte
2. CSC Dumbrăviţa 16 9 4 3 34-14 31
3. Crişul Chişineu Criş 16 9 2 5 22-12 29
4. Şoimii Lipova 16 7 6 3 25-18 27

Program meciuri play-off Seria 8 Liga 3:

Etapa 1 – 2 aprilie

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Șoimii Lipova
CSC Dumbrăvița – Crișul Chișineu Criș

Etapa 2 – 9 aprilie

Șoimii Lipova – Crișul Chișineu Criș
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSC Dumbrăvița

Etapa 3 – 16 aprilie

CSC Dumbrăvița – Șoimii Lipova
Crișul Chișineu Criș – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii

Etapa 4 – 22 aprilie

Șoimii Lipova – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
Crișul Chișineu Criș – CSC Dumbrăvița

Etapa 5 – 30 aprilie

Crișul Chișineu Criș – Șoimii Lipova
CSC Dumbrăvița – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii

Etapa 6 – 4 mai

Șoimii Lipova – CSC Dumbrăvița
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Crișul Chișineu Criș

Etapa 7 – 7 mai

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Șoimii Lipova
CSC Dumbrăvița – Crișul Chișineu Criș

Etapa 8 – 14 mai

Șoimii Lipova – Crișul Chișineu Criș
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSC Dumbrăvița

Etapa 9 – 21 mai

CSC Dumbrăvița – Șoimii Lipova
Crișul Chișineu Criș – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii

Clasament Seria 8 Liga 3, echipe play-out:

5. (1) Progresul Pecica 16 4 7 5 17-22 19 puncte
6. (2) Gloria Lunca Teuz Cermei 16 5 4 7 18-26 19
7. (3) Pobeda Star Bisnov 16 4 4 8 14-22 16
8. (4) Frontiera Curtici 16 3 5 8 15-28 14
9. (5) Avântul Periam 16 1 2 13 12-39 5
* (Pecica – Cermei 1-1 / Cermei – Pecica 1-1)

Program meciuri play-out Seria 8 Liga 3:

Etapa 1 – 2 aprilie

Gloria Lunca Teuz Cermei – Avântul Periam
Pobeda Star Bisnov – Frontiera Curtici
Progresul Pecica stă.

Etapa 2 – 9 aprilie

Avântul Periam – Pobeda Star Bisnov
Progresul Pecica – Gloria Lunca Teuz Cermei
Frontiera Curtici stă.

Etapa 3 – 16 aprilie

Pobeda Star Bisnov – Progresul Pecica
Frontiera Curtici – Avântul Periam
Gloria Lunca Teuz Cermei stă.

Etapa 4 – 22 aprilie

Progresul Pecica – Frontiera Curtici
Gloria Lunca Teuz Cermei – Pobeda Star Bisnov
Avântul Periam stă.

Etapa 5 – 30 aprilie

Frontiera Curtici – Gloria Lunca Teuz Cermei
Avântul Periam – Progresul Pecica
Pobeda Star Bisnov stă.

Etapa 6 – 4 mai

Avântul Periam – Gloria Lunca Teuz Cermei
Frontiera Curtici – Pobeda Star Bisnov
Progresul Pecica stă.

Etapa 7 – 7 mai

Pobeda Star Bisnov – Avântul Periam
Gloria Lunca Teuz Cermei – Progresul Pecica
Frontiera Curtici stă.

Etapa 8 – 14 mai

Progresul Pecica – Pobeda Star Bisnov
Avântul Periam – Frontiera Curtici
Gloria Lunca Teuz Cermei stă.

Etapa 9 – 21 mai

Frontiera Curtici – Progresul Pecica
Pobeda Star Bisnov – Gloria Lunca Teuz Cermei
Avântul Periam stă.

Etapa 10 – 28 mai

Gloria Lunca Teuz Cermei – Frontiera Curtici
Progresul Pecica – Avântul Periam
Pobeda Star Bisnov stă.

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Mar. 2022, 02:34 Actualizat: 01 Apr. 2022, 20:32 Liga 3
Pe aceeași temă