Rezultatele primei etape a barajului de promovare în Liga 2 și echipele calificate | Brăila reușește o revenire spectaculoasă și merge la al doilea baraj. Minaurul lui Miriuță este eliminat de Unirea Dej, iar SR Brașov a fost aproape de o surpriză

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 May. 2021, 13:24 Actualizat: 16 May. 2021, 13:40 Liga 3
Rezultatele primei etape a barajului de promovare în Liga 2 și echipele calificate | Brăila reușește o revenire spectaculoasă și merge la al doilea baraj. Minaurul lui Miriuță este eliminat de Unirea Dej, iar SR Brașov a fost aproape de o surpriză

Manșa retur a primei etape a barajului de promovare în Liga 2 a debutat astăzi, de la ora 11:30, la București, acolo unde Steaua a câștigat cu 2-0 și al doilea joc cu Mostiștea Ulmu, astfel că echipa din Ghencea a devenit prima calificată în a doua etapă, cea decisivă, a barajului pentru accederea în eșalonul secund.

Tot astăzi, de la ora 17:30, au loc majoritatea partidelor acestui retur, opt întâlni, programate la Însurăței, Suceava, Filiași, Colonești, Avrig, Arad, Cugir și Dej. Duminică, de la ora 11:30, se desfășoară ultimul joc, la București, între FCSB 2 și CS Afumați.

Rezultatele din prima etapă a barajului de promovare în Liga 2. În aceste baraje se întâlnesc ocupantele locurilor 1 și 2 din toate cele zece serii ale Ligii 3.

Față de rezultatele obținute în tur, o schimbare a intervenit la meciul SCM Zalău – CSO Cugir. Echipa din Sălaj a câștigat cu 2-0, însă între timp a fost declarată câștigătoare la ”masa verde”, cu 3-0, după ce trupa din Alba a fost descoperită că a utilizat un jucător în stare de suspendare.

Meciurile retur din prima etapă a barajului de promovare în Liga 2:

sâmbătă, 15 mai 2021, ora 17:30

B1: DACIA UNIREA BRĂILA (2S2) – BUCOVINA RĂDĂUȚI (1S1) 4-0 (0-2 în tur)

Stadion: Orăşenesc (Însurăţei – Brăila);
Arbitru: Claudiu Marcu (Constanţa); Asistenți: Erchian Ionus (Medgidia) și Marian Carson (Constanţa); Rezervă: Vasile Buzea (Bucureşti); Observatori: Ion Negoescu (Târgovişte) și Ionel Niculae Brînduşă (Călăraşi).

Dacia Unirea Brăila: Cristian Andrei – Marius Cocîrlă, Marius Moroianu, Cătălin Stănciulescu, Nicola Păvălache, Valentin Robu, George Apostol, Florin Lungu (cpt.), Patrick Petre, Gaby Batchabi, Raphael Stănescu
Rezerve: Alin Mihai – Andrei Apostolache, Ștefăniță Sava, Alexandru Duțu, Alexandru Bădilaș, Robert Donzelli, Fendoung Ziepop, Robert Vâlceanu, Andrei Ioniță
Antrenor: Florentin Petre

Bucovina Rădăuți: Constantin Butnariu – Florin Antonesei, Vasile Chirilescu, Stejărel Vișinar, Abel Coajă, Daniel Bejenar, Vasile Vitu, Eduard Ciobanu, Ionuț Plămadă (cpt.), Robert Ciobanu, Ionel Stoian
Rezerve: Paul Rotar – Mugurel Florescu, Ioan Străjeriu, Alexandru Pitic, Robert Șpac, Vasile Dănilă, Iulian Coroamă, Cătălin Coroamă, Iulian Ionesi
Antrenor: Iulian Ionesi

Dacia Unirea Brăila a avut o ultimă jumătate de oră de excepție, în care a reușit să înscrie de patru ori, să întoarcă rezultatul din tur, 2-0 pentru Bucovina Rădăuți, și să se califice în al doilea baraj de promovare în Liga 2, cel decisiv, unde va întâlni colega de serie SC Oțelul. 4-0 a fost scorul în retur, deci 4-2 la general pentru echipa lui Florentin Petre. Bucovina a avut doi jucători elimințai în acest meci
Min 89 Ioan Străjeriu vede și el al doilea cartonaș galben și este, la rândul său, eliminat. Echipa din Rădăuți va termina meciul cu doi jucători mai puțin pe teren
Min 87 4-0 Apostolache pasează în stânga pentru Patrick Petre, care scapă singur, îl fentează scurt și pe Butnariu și apoi trimite în poarta goală
Min 84 3-0 Stănescu schimbă partea în stânga și îl lasă singur pe Andrei Apostolache, care pătrunde în careu, își face mingea pentru un șut cu stângul și trage din 9 metri la colțul lung
Min 82 Iulian Coroamă primește al doilea cartonaș galben și este eliminat. Bucovina este în corzi. La acest scor se merge în prelungiri
Min 75 2-0 Corner din dreapta bătut de Patrick Petre, Valentin Robu se demarcă la colțul scurt, sare peste un coechipier și reia cu capul din 4 metri la colțul lung, făcând inutil plonjonnul în disperare de cauză al lui Butnariu
♦Min 59 1-0 Raphael Stănescu primește la 25 de metri ușor lateral stânga și prinde un șut superb la colțul scurt, surprinzându-l pe Butnariu

B2: FORESTA SUCEAVA (2S1) – SC OȚELUL GALAȚI (1S2) 0-0 (0-3 în tur)

Stadion: Areni (Suceava);
Arbitru: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); Asistenți: Iulian Cătălin Brînză (Botoşani) și Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti); Rezervă: Andrei Baciu (Botoşani); Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) și Daniel Scânteie (Bacău).

Foresta Suceava: Rareș Gal – Vlad Fărcășan, Eugeniu Celeadnic, Cristian Novacek, Dudu Drugă (cpt.), Adboulaye Konate, Yanis Zouaoui, Ion Postică, Marius Filip, David Knezevic, Robert Martin
Rezerve: Dănuț Zvoronciuc – Cristian Mateciuc, Darius Vultur, Ruben Sumanariu, Darko Terzic, Vlad Stănescu, Paul Cimbru, Ciprian Hostiuc
Antrenor: Ivan Gvozdenovic

SC Oțelul Galați: Iulian Dinu – Teodor Farcaș, Stelian Cucu, Costin Ghiocel (cpt.), Dan Popescu, Ionuț Neagu, Fernando Dobre, Cosmin Stoian, Alin Nica, Gabriel Răducan, George Cîrjan
Rezerve: Gabriel Ursu – Ștefan Stancu, Bogdan Crihană, Marius Sevastian, Denis Cireș, Aurelian Petrache, Georgian Păun, Bogdan Gavrilă
Antrenor: Petre Grigoraș

Foresta Suceava și SC Oțelul au remizat la scorul de 0-0 în retur. Echipa gălățeană merge mai departe la barajul de promovare decisiv după ce în tur a câștigat cu 3-0. SC Oțelul va întâlni la al doilea baraj colega de serie, Dacia Unirea Brăila.

B5: ACSO FILIAȘI (2S6) – CORONA BRAȘOV (1S5) 0-4 (0-1 în tur)

Stadion: Orăşenesc (Filiaşi – Dolj);
Arbitru: Sorin Costreie (Buftea – Ilfov); Asistenți: Ionuţ Marius Bobe (Videle) și Vasilică Viorel Dobre (Bucureşti); Rezervă: Mihail Sebastian Lastun (Râmnicu Vâlcea); Observatori: Corneliu Fecioru și Aurel Ionescu (ambii din Bucureşti).

ACSO Filiași: Florin Bănuță – Robert Dănescu, Ionuț Tătaru, Eduard Dina, Cosmin Calu (cpt.), Marius Duriță, Andrei Vaștag, Cristian Poiană, Alexandru Armășelu, Cătălin Manolache, Alexandru Fotescu
Rezerve: Ovidiu Jianu – Dragoș Săulescu, Andrei Șendroiu, Sabin Lupu, Răzvan Vespe, Dragoș Circă, Daniel Mărgărit, Albert Cornicioiu, Marius Albăstroiu
Antrenor: Mario Găman

Corona Brașov: Sebastian Ciuperceanu – Ioan Rusu, Marius Burlacu, Bogdan Cîrstian, Florin Dumbravă, Radu Leonte (cpt.), Marian Cristescu, Diego Alupoaie, Nicolae Roșu, Ștefan Nicolau, Iulian Drăgoi
Rezerve: Daniel Mutu – Richard Aszalos, Dorin Argăseală, David Tălmaciu, Adrian Voicu, Marius Manole, Radu Linguraru, Alin Damian, Vlăduț Boția
Antrenor: Călin Moldovan

Corona Brașov câștigă cu 4-0 meciul din deplasare cu ACSO Filiași și trece în barajul următor cu o victorie generală de 5-0. În al doilea baraj, Corona va întâlni Vedița Colonești.
Min 89 0-4 Richard Aszalos, nou-intrat pe teren, are o acțiune personală în care trece de mai mulți adversari în flancul drept, pătrunde în centru, în careu și din postura de unu la unu cu portarul îl învinge la colțul scurt
Min 82 0-3 Drăgoi pătrunde în carue pe stânga, singur, pasează la colțul scurt, pentru Ștefan Nicolau, care reia simplu, cu latul, din 6 metri și trimite pe lângă portar la prima bară
Min 76 0-2 Rusu pasează de la mijlocul terenului, din dreapta, în față, pentru Iulian Drăgoi, care pătrunde în careu, trece ușor de Calu și din 6 metri lateral, din postura de unu la unu cu portarul, șutează pe lângă acesta la colțul lung
Min 71 0-1 Corona bate rapid un fault la mijlocul terenului, scapă pe contraatac în stânga, defensiva Filiașiului e surprisă și de câteva pase inexacte ale brașovenilor, mingea rămâne cu noroc la Radu Linguraru, iar nou-intratul rămâne singur cu portarul și îl învinge cu un șut plasat la colțul scurt, în stânga

B6: VEDIȚA COLONEȘTI (1S6) – SR BRAȘOV (2S5) 1-1 (1-0 în tur)

Stadion: ”Mircea Stan” (Coloneşti – Olt);
Arbitru: Adrian Illyeş (Bucureşti); Asistenți: George Bogdan Duță (Bacău) și Damian Antal (Bacău); Rezervă: Marius Naidin (Piteşti); Observatori: Fevronia Ion (Craiova) și Adrian Peiu (Urziceni).

Vedița Colonești: Florin Șerban – Daniel Mitrache, Silviu Pîslaru, Cirprian Negoiță, Andrei Trușescu, Alexandru Cincă (cpt.), Sebastian Mirică, Nicolae Ruță, Mădălin Coman, Robert Stancu, Robert Dalu
Rezerve: Sebastian Ciucă – Marius Sanda, Robert Dicu, Marian Mihai, Andrei Bîră, Gheorghe Aria, Eduard Neacșu, Mihai Gheorghe, Mihnea Bucur
Antrenor: Mircea Stan

SR Brașov: Bogdan Căucă – Andras Gogri, Radu Marinescu, Robert Ciurea, Sebastian Iordache, Cristian Burlacu, Daniel Răducan, Horia Popa (cpt.), Dragoș Sandu, Cenk Firat, Marius Savu
Rezerve: Andrei Florică – Rareș Coltofean, Alexandru Tudorie, Raul Dumitrovici, Robert Elek, Eduard Rența, Denis Rența, Șerban Moraru
Antrenor: Liviu Nicolae

Vedița Colonești reușește să obținăm cu chiu, cu vaim o remiză în meciul cu SR Brașov, scor 1-1, egalarea venind în dublă superioritate numerică. Rezultatul o califică pe trupa din Olt la al doilea baraj de promovare, cu scorul general de 2-1, după ce în tur câștigase cu 1-0 la Brașov. În al doilea baraj va întâlni cealaltă echipă din Brașov, pe Corona
Min 72 1-1 Mădălin Coman centrează din dreapta careului, Robert Dalu se înalță mai sus decât ”muntele” de om Eduard Rența și reia cu capul din 7 metri la colțul lung
Min 47 Daniel Răducan primește al doiela cartonaș galben după ce oprește un contraatac și este eliminat și el, lăsând echipa brașoveană în dublă inferioritate numerică
Min 31 Marius Savu primește al doilea cartonașul galben și este eliminat
Min 5 0-1 Ciurea trimite dintr-o lovitură liberă din stânga, aproape de pe linia de la mijlocul terenului, în diagonală, la colțul din dreapta al careului, Popa deviază cu capul în față, iar Marius Savu urmărește și reia din prima din 7 metri pe lângă Șerban, la colțul scurt

B7: VIITORUL ȘELIMBĂR (1S7) – CRIȘUL CHIȘINEU CRIȘ (2S8) 2-2 (2-0 în tur)

Stadion: Baza sportivă a Oraşului Avrig (Avrig – Sibiu);
Arbitru: Cristian Codrea; Asistenți: Răzvan Ionuț Soponar și Radu Despa (toți din Baia Mare); Rezervă: Ioan Boldea (Ciuguzel – Alba); Observatori: Ioan Mureșan (Timişoara) și Costel Petre (Constanţa).

Viitorul Șelimbăr: Cosmin Vâtcă – George Monea, Ciprian Natea, Bogdan Vișa (cpt.), Daniel Tătar – Claudiu Giura, Raul Drugă – Alexandru Neacșa, Robert Moga, Andrei Roșu – Adrian Cîrstean
Rezerve: Tiberiu Matenciuc – Andrei Pașca, Andrei Câmpean, Sebastian Ignat, Ruben Vecerdea, Patrick Peter, Ioan Cîrloanță, Cătălin Tineiu, Alexandru Curtean
Antrenor: Florin Maxim

Crișul Chișineu Criș: Rafael Zamfir – Andrei Haloș, Petru Sabău, Alexandru Nistor, Gabriel Siminic – Alin Pavel (cpt.), Adrian Suslak, Sebastian Susan – Daniel Clej, Nicu Modan, Sebastian Budur
Rezerve: Ionel Pașcalău – Alexandru Pătlăgică, Ionel Mihuța, Gabriel Ciubotariu, Liviu Busuioc, Darius Cocriș, Florin Teședan
Antrenor: Adrian Abrudean

Crișul Chișineu Criș obține doar o remiză, scor 2-2, în returul cu Viitorul Șelimbăr, după ce în tur pierduse acasă cu 2-0, astfel că la al doilea baraj merge echipa sibiană. 4-2 este scorul general al calificării pentru Viitorul Șelimbăr, care în al doilea baraj, cel decisiv pentru accederea în Liga 2 o va întâlni pe colega de serie Măgura Cisnădie
Min 70 2-2 Ciubotariu comite henț în careu și arbitrul dictează penalty. Adrian Suslak execută, transformă și egalează
Min 40 2-1 Modan așează la 16 metri pentru șutul lui Sebastian Budur, care marchează la colțul lung
♦Min 27 2-0 Șut de la 23 de metri a lui Adrian Cîrstean, Zamfir e surprins și primește din nou gol
Min 21 1-0 Corner de pe dreapta executat de Neacșa, iar George Monea deschide scorul din careu

B8: ŞOIMII LIPOVA (1S8) – MĂGURA CISNĂDIE (2S7) 1-1 (1-2 în tur)

Stadion: Sânnicolau Mic (Sânnicolau Mic – Arad);
Arbitru: Andrei Moroiță (Ploieşti); Asistenți: Ștefan Dumitrache (Palanca – Prahova) și Constantin Mihai Cantemir (Făgăraş); Rezervă: Claudiu Gaitin (Timişoara); Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) și Leontin Moga (Zalău).

Șoimii Lipova: Adelin Iliescu – Alexandru Nagy, Norbert Polgar, Abel Popa, Raul Stoin – Vlad Filimon, M’hammed Salhi, David Pop, Cristian Gherasim – Dragan Paulevici, Kevin Trabalka
Rezerve: Raul Buta – Marcel Bercu, Lucian Simedru, David Ciubăncan, Răzvan Ardeleanu, Fabio Trip, Michel Vlad, Alexandru Hațegan, Andrei Gavrilă
Antrenor: Flavius Sabău

Măgura Cisnădie: Raul Băilă – Andrei Stanciu, Dumitru Macrea, Lucian Condrea, Robert Cornea – Ionuț Bratima (cpt.), Alandru Luca, Alexandru Ban, Andrei Stoia – Ionuț Bărculeț, Kenneth Obananaya
Rezerve: Angel Baumann – Andrei Nițu, Andrei Belașcu, Dumitru Stelea, Ovidiu Gligor, Adrian Rotar, Raul Tomuța, Ovidiu Bolta, Marius Coșovanu
Antrenor: Ioan Luca

Șoimii Lipova nu reușește să întoarcă rezultatul cu Măgura Cisnădie, după 1-2 în tur, acum înregistrează doar un 1-1 pe teren propriu și trupa sibiană merge la barajul al doilea de promovare în Liga 2. Măgura Cisnădie câștigă primul baraj cu 3-2, iar în următorul o va întâlni pe colega de serie Viitorul Șelimbăr
Min 67 1-1 După un corner bătut de pe dreapta de Bărculeț, mingea ajunge la Cornea, apoi la Lucian Condrea, care împinge balonul în plasă
Min 35 1-0 O minge pe stânga ajunge la Vlad Filimon, care trage de la 30 de metri, din voleu, în cros, la colțul lung, și deschide scorul

B9: CSO CUGIR (1S9) – SCM ZALĂU (2S10) 0-2 (0-2 pe teren devenit 0-3 la ”masa verde”)

Stadion: Arena CSO (Cugir – Alba);
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad); Asistenți: Doru Zamfir (Slatina) și Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea); Rezervă: Andrei Lucian Ţiţii (Şura Mică); Observatori: Ioan Duma (Sibiu) și Mihai Lăzărescu (Târgu Jiu).

CSO Cugir: Cristian Toilă – Alexandru Rus, Flavius Vlădia, Ștefan Radu, Vitinha – Tudor Șaucă (cpt.), Mario Boldea, Paul Păcurar, Alexandru Dușmanu – Lucian Itu, Marius Lupu
Rezerve: Raul Opric – Florinel Sandu, Ioan Grozav, Alin Dohotariu, Lusien Contra, Alin Șuteu, Andrei Tăban, Cristian Cocan, Marius Neagu
Antrenor: Lucian Itu

SCM Zalău: Bogdan Miron – Florin Pop, Răzvan Dulap, Cristian Jalbă, Mihai Cohan – Romaric Logon, Vadim Calugher, Mihai Onicaş, Mihai Forna – Raul Stanciu (cpt.), Sergiu Pop
Rezerve: Andrei Pop – Bogdan Vișan, Alexandru Jula, Lorant Kis, Iustin Ardelean, Mihai Petra, Sebastian Duma, Sebastian Culda, Dănuț Cozma
Antrenor: George Zima

SCM Zalău câștigă cu 2-0 și manșa retur cu CSO Cugir și se califică în al doilea baraj de promovare în Liga 2, acolo unde o va întâlni pe Unirea Dej, poate marea surpriză a acestei prime etape a barajului. Cu 5-0 la general a trecut Zalăul de Cugir, după ce manșa tur, câștigată pe teren cu 2-0, i-a revenit la ”masa verde” cu 3-0.
Min 44 0-2 Sergiu Pop finalizează din careul mic, după o centrare a lui Calugher
♦Min 42 0-1 Raul Stanciu deschide scorul la Cugir după ce îl driblează pe Vlădia și șutează pe jos, din unghi, din 12 metri

B10: UNIREA DEJ (2S9) – MINAUR BAIA MARE (1S10) 3-1 (0-0 în tur)

Stadion: Municipal (Dej – Cluj);
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); Asistenți: Imre-Laszlo Bucși (Sfântu Gheorghe) și Ioan Alexandru Corb (Satu Mare); Rezervă: Marius Omuţ (Satu Mare); Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava) și Ioan Orosfoian (Târgu Mureş).

Unirea Dej: Doru Farcaș – Mihai Kereki, Marius Cătinean (cpt), Denis Roș, Adrian Pop, Ionuș Rus, Alexandru Blaj, Cristian Chira, Sebastian Serediuc, Ionuț Frăsineanu, Florin Blaj
Rezerve: Raul Papp, Ștefan Georgescu – Tudor Vomir, Andrei Peter, Virgil Sabo, Alexandru Papp, Andrei Pop, Bogdan Pop, Angelo Cocian
Antrenor: Dragoș Militaru

Minaur Maia Mare: Alexandru Gudea – Alexandru Core, Ciprian Duruș, Bogdan Matei, Krisztian Szekely, Paul Nistor, Mircea Donca (cpt.), Bogdan Minteuan, Vasile Pop, Alexandru Pop, Andrei Hațiegan
Rezerve: Karoly Fila – Răzvan Lupu, Valer Giurgiu, Bogdan Melinte, Denis Matei, Adrian Zaluschi, Ciprian Stanciu, Claudiu Vereș, Șerban Tirla
Antrenor: Vasile Miriuță

Unirea Dej câștigă cu 3-1 meciul retur cu Minaur Baia Mare, după ce în tur a fost 0-0, și produce poate marea surpriză a primei etape a barajului, eliminând echipa antrenată de Vasile Miriuță. La al doilea baraj, echipa din Dej o va întâlni pe SCM Zalău.
Min 88 3-1 După o fază de contraatac în stânga, portarul a parat șutu din postura de unu la unu, însă mingea a sărit apoi în centru, la Ionuț Frăsineanu, care a îndeplinit o simplă formalitate, trimițând în plasă din
♦Min 54 2-1 Centrare lungă și înaltă din dreapta, dintr-o lovitură liberă, pe bara a doua, Alexandru Blaj reia cu capul spre poartă, la colțul scurt, mingea îl lovește în picior pe Gudea și se duce în plasă
♦Min 44 1-1 O minge centrată de pe partea dreaptă e reluată din prima, de la colțul scurt, Andrei Hațiegan, care i-a luat fața portarului și a înscris la colțul scurt
♦Min 32 1-0 Frăsineanu primește în dreapta, trece de adversarul direct, centrează de pe linia careului în centru, iar Sebastian Serediuc, nemarcat, reia cu capul din 5 metri și înscrie pe lângă portar

sâmbătă, 15 mai 2021, ora 11:30

B4: STEAUA (1S4) – MOSTIȘTEA ULMU (2S3) 2-0 (2-0 în tur)

Stadion: Complex Sportiv Steaua teren 5 (Bucureşti);
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenți: Gero Szabo (Cluj-Napoca) și Cosmin Bojan (Târgu Mureş); Rezervă: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov); Observatori: Silviu Crângaşu (Ploieşti) și Mihai Andrieş (Bucureşti).

Steaua: Raul Bălbărău – Adrian Ilie, Dean Beţa, Walace da Silva, George Călinţaru – Valentin Bărbulescu (cpt.), Rareș Enceanu (Liviu Băjenaru 46′) – Emilian Pacionel, Dragoș Huiban (Cezar Mihalache 72′), Alexandru Zaharia (Robert Neacșu 83′) – Florin Răsdan (Mădălin Mihăescu 46′)
Rezerve neutilizate: Ștefan Mușat – Ovidiu Morariu, Antonio Vlad, Philippe Nsiah, Sergiu Bactăr
Antrenor: Daniel Oprița

Mostiștea Ulmu: Teordor Meilă – Valentin Niculae (Nicușor Romanescu 59′), George Mihai, Nicolae Leafu, Alexandru Gheorghe (Eduard Dogaru 51′) – Răzvan Milea (Silviu Radu 51′), Sorin Tăbăcariu (cpt.), Saron Chirică (Costel Roșu 74′), Iulian Ilie – Alexandru Stoian, Cosmin Ionică (Ștefan Radu 59′)
Rezerve neutilizate: Iulian Răduță – Alexandru Mihai, Mădălin Dinu, Antonio Lixandru
Antrenor: Vlad Octavian Ștef
Eliminat: Iulian Ilie 87′ (cumul de cartonașe galbene)

COMENTARIUL LIVE

♦Min 90+4 2-0 Călințaru avansează în dreapta careului, centrează spre centru, Neacșu preia, și așează mai departe, iar Cezar Mihalache trage direct aproape în vinclul din dreapta
♦Min 87 Iulian Ilie primește al doilea cartonaș galben după un fault asupra lui Pacionel și este eliminat
♦Min 66 1-0 Emilian Pacionel bate penalty-ul cu sânge rece, în dreapta, aproape de vinclu, cu portarul sărit în partea opusă

Min 65 Pacionel trece în viteză de Dogaru, care îl dă peste piciorul drept chiar pe linia careului, iar arbitrul dictează penalty

duminică, 16 mai 2021, ora 11:30

B3: FCSB 2 (2S4) – CS AFUMAȚI (1S3) 1-4 (1-0 în tur)

Stadion: Baza ARCOM (teren 4 iarbă) – FCSB (Bucureşti);
Arbitru: Viorel Nicușor Flueran; Asistenți: Cristian Daniel Ilinca și Răzvan Claudiu Tudor (toți din Craiova); Rezervă: Ionela Alina Peşu (Craiova); Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) și Roxana Berceanu (Bucureşti).

FCSB 2: Ștefan Târnovanu – Alexandru Pantea (Andrei Pandele 68′), Cătălin Gogor, Lucian Filip (cpt.)(Christian Tand 60′), Sorin Șerban – Gabriel Simion – Ciprian Timiș (Rareș Trif 46′), Alexandru Stan, Laurențiu Ardelean, Alexandru Nicola – Andrei Istrate (Andreas Chirițoiu 46′)
Rezerve neutilizate: Răzvan Udrea – Radu Cireșoiu, Rafael Trandafirescu, Aurel Pirciu, Jorgo Papuli
Antrenor: Bogdan Vintilă

CS Afumați: Mihai Irimiea – Radu Zamfir, Constantin Robicek, Adrian Popa (Matei Babaua 77′), Alexandru Arnold – Răzvan Avram, Florin Geană (Marian Ghiță 73′), Ștefan Stîngă, Sabin Alexe (Robert Buduroi 73′) – Ionuț Tudorache (Octavian Nedelcu 65′) – Mugurel Dedu (cpt.)
Rezerve neutilizate: Mihai Obretin – Mihai Dumitrescu, Ștefan Vasile, Dragoș Dumitrescu, Eduard Prodan
Antrenor: Vasile Neagu

COMENTARIUL LIVE

Min 74 1-4 Pandele pasează pe culoar în careu pentru Trif, care preia cu burta și deviază în dreapta pentru Andreas Chirițoiu, care îl fentează pe Zamfir și înscrie la colțul scurt
Min 55 0-4 Avram pasează perfect din dreapta pentru Ionuț Tudorache, care se demarcă excelent în fața careului, preia, pătrunde și finalizează tot în stânga, pe lângă Târnovanu
Min 52 0-3 Ionuț Tudorache scapă pe contraatac de la mijlocul terenului și din fața careului trimite pe lângă Târnovanu, în stânga, și reușește dubla. Calificarea este jucată
Min 37 0-2 Gogor respinge cu capul în centru, direct la Ionuț Tudorache, care pătrunde în careu, cade în fața lui Ardelean, arbitrul lasă jocul să continue, mingea ajunge la Stîngă, care trage în blocaj, balonul sare la Ionuț Tudorache, iar acesta finalizează din 14 metri central
Min 14 0-1 Ștefan Stîngă bate penalty-ul pe jos, în stânga, și deschide scorul. Târnovanu a sărit în partea opusă. La acest rezultat, meciul merge în prelungiri
Min 12 Alexe pătrunde în careu în lateral stânga, îl fentează în centru pe Pantea, care întinde piciorul să-l blocheze, Alexe pică imediat, iar arbitrul dictează ușor penalty


Cum se promovează în Liga 2 la finalul sezonului 2020/2021 de Liga 3

La finalul sezonului regular al Ligii 3, primele două clasate din cele zece serii merg la prima etapă a barajului de promovare în Liga 2.

Cele 20 de echipe clasate pe locurile 1 sau 2 vor fi împerecheate între serii și vor juca în dublă manșă pentru rămânerea în lupta pentru eșalonul secund.

Cele zece învingătoare vor juca din nou între ele, iar ultimele cinci câștigătoare vor promovova.

Meciurile din etapa a doua a barajului de promovare în Liga 2:

SC Oțelul Galați (Învingătoarea B2) – Dacia Unirea Brăila (Învingătoarea B1)
Steaua București
(Învingătoarea B4) – CS Afumați (Învingătoarea B3)
Vedița Colonești (Învingătoarea B6) – Corona Brașov (Învingătoarea B5)
Măgura Cisnădie (Învingătoarea B8) – Viitorul Șelimbăr (Învingătoarea B7)
Unirea Dej (Învingătoarea B10) – SCM Zalău (Învingătoarea B9)

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 May. 2021, 13:24 Actualizat: 16 May. 2021, 13:40 Liga 3
Pe aceeași temă