A debutat în Liga 3 la 14 ani! Aflată într-o situație complicată, Luceafărul Oradea a mizat, totuși, pe un puști în meciul cu Someșul Dej și a stabilit un nou record intern

Andrei PASCU 06 Dec. 2021, 18:20 Liga 3

Luceafărul Oradea nu a arătat prea multe din punct de vedere fotbalistic în acest sezon și se va lupta, din nou, pentru salvarea de la retrogradare, în Seria 10 a Ligii a 3-a. Iese însă în evidență cu un aspect interesant, acela că în runda a 15-a a debutat un tânăr de 14 ani.

David Maghiar a debutat în Liga 3 la 14 ani!

Luceafărul Oradea a pierdut, sâmbătă, cu 0-5 partida cu Someșul Dej, de pe teren propriu. În minutul 86 al confruntării, a fost introdus pe teren puștiul David Maghiar, la numai 14 ani, cinci luni și șase zile. În acel moment, scorul era deja 5-0 pentru Someșul Dej, care a marcat prin Rareș Babiciu (minutul 16) și Ștefan Vasic (minutele 33, 39, 40 și 45).

Potrivit Bihon, David Maghiar este acum cel mai tânăr jucător care a îmbrăcat tricoul echipei mari a Luceafărului Oradea. În acest sezon, tânărul a mai evoluat și pentru două echipe ”under” ale orădenilor, la sub 15 și sub 17 ani.

”Debutant la 14 ani!

În meciul Luceafărul Oradea – Someșul Dej, desfășurat sâmbătă 4 decembrie 2021, și-a făcut debutul în echipa noastră juniorul David Maghiar, născut în anul 2007. El a intrat în minutul 86 și a devenit cel mai tânăr debutant la echipa de seniori a Luceafărului.

Mult succes în carieră David!”, a notat Luceafărul Oradea.

Luceafărul Oradea, la retrogradare și cu grave probleme financiare

Luceafărul Oradea este ultima în Seria 10 a Ligii a 3-a, cu numai un punct în 15 etape. Distanța față de următoarea clasată, CSM Satu Mare, e una mare, aceasta având 11 puncte. Orădenii au un egal și 14 înfrângeri, dar și un golaveraj modest, de patru goluri marcate și 58 primite.

Mai mult, nici situația financiară nu e cea mai bună, în evidență ieșind o acțiune extremă a jucătorilor luna trecută, când au boicotat deplasarea la partida din etapa a 10-a, cu Sportul Șimleu Silvaniei. Disputa nu a avut loc, iar Sportul Șimleu Silvaniei a fost declarată învingătoare la ”masa verde”, cu 3-0.

”La ora fixată pentru plecarea spre Șimleu Silvaniei nu s-a prezentat niciun jucător la autocar. Am fost doar eu cu antrenorii. Nu m-au anunțat nimic, pot presupune că este o formă de protest din cauza restanțelor salariale. Înțeleg situația lor, dar cred că trebuiau să procedeze altfel.

Nu cred că neprezentarea la meci este modalitatea potrivită de a protesta. Există căi legale pentru a-și recupera salariile sau să devină jucători liberi”, declara directorul sportiv Alin Pușcău, la momentul respectiv.