Programul meciurilor din 16-imile Cupei României. Șomuz Fălticeni deschide acest tur, derby-ul U Craiova – CFR Cluj îl închide

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Sep. 2021, 20:10 Actualizat: 15 Sep. 2021, 06:27 Cupa României
Programul meciurilor din 16-imile Cupei României. Șomuz Fălticeni deschide acest tur, derby-ul U Craiova – CFR Cluj îl închide

Echipele care vor participa în faza 16-imilor Cupei României, ediția 2021-2022, și-au aflat programul din acest tur. Cele 16 meciuri sunt stabilite să se dispute în zilele de 21, 22, respectiv 23 septembrie, în diferite intervale orare, în funcție de alegerile pentru televizare ale deținătorilor drepturilor de transmisie.

Din acest tur intră în competiție și cele 16 echipe din Liga 1, pe lângă cele 16 calificate în urma meciurilor din Faza a IV-a. Au mai rămas zece formații din Liga 2 (Politehnica Iași, Dunărea Călărași, FK Csikszereda, Ripensia Timișoara, Petrolul Ploiești, Unirea Slobozia, Politehnica Timișoara, Concordia Chiajna, FC Buzău, FC Hermannstadt) și șase din Liga 3 (Minaur Baia Mare, CSM Slatina, CS Hunedoara, ACSO Filiași, Șomuz Fălticeni, CA Oradea).

Partidele rezultate în urma tragerii la sorți efectuate la Casa Fotbalului se vor juca într-o singură manșă eliminatorie, pe terenul echipelor care s-au clasat mai slab în sezonul trecut.

  • Din 16-imi se vor califica mai departe 16 echipe, care vor fi grupate apoi în opt meciuri în faza optimilor de finală, tur programat să aibă loc în jurul datei de 27 octombrie.

REZULTATELE din FAZA I, FAZA A II-A, FAZA A III-A și FAZA A IV-A

Programul meciuri 16-imi Cupa României:

marți, 21 septembrie 2021, ora 15:00
Șomuz Fălticeni – FC Voluntari
marți, 21 septembrie 2021, ora 16:00
Minaur Baia Mare – Politehnica Iași
marți, 21 septembrie 2021, ora 18:45
Petrolul Ploiești – U Craiova 1948 SA
marți, 21 septembrie 2021, ora 21:30
CS Mioveni – Rapid

miercuri, 22 septembrie 2021, ora 16:00
Campionii FC Argeș – FC Botoșani
miercuri, 22 septembrie 2021, ora 16:30
CSM Slatina – Dunărea Călărași
FK Csikszereda – Chindia Târgoviște
Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara
Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaș
FC Buzău – Academica Clinceni
CA Oradea – FC Hermannstadt
miercuri, 22 septembrie 2021, ora 18:45
Farul Constanța – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
miercuri, 22 septembrie 2021, ora 21:30
CS Hunedoara – FCSB

joi, 23 septembrie 2021, ora 16:00
ACSO Filiași – UTA Arad
joi, 23 septembrie 2021, ora 18:45
Ripensia Timișoara – Dinamo
joi, 23 septembrie 2021, ora 21:30
Universitatea Craiova – CFR Cluj

Meciurile din 8-imile Cupei României se vor decide tot pe baza urnelor

În funcție de rezultatele înregistrate în 16-imile competiției KO, meciurile din faza următoare, a optimilor, vor fi stabilite prin tragere la sorți pe baza celor două urne pe care s-au decis și partidele din 16-imi.

Dacă o echipă din Urna B elimină o echipă din Urna A, atunci aceasta îi va lua locul în Urna A. Echipele din Urna B care au meci direct (de exemplu CS Mioveni – Rapid sau CA Oradea – FC Hermannstadt) vor face parte la următoarea tragere la sorți tot din Urna B.

Componența urnelor pe baza cărora s-au decis 16-imile Cupei României:

Urna 1: FCSB, Universitatea Craiova, FC Botoșani, Chindia Târgoviște, UTA, Gaz Metan Mediaș, Dinamo, Poli Iași, Dunărea Călărași, Poli Timișoara, Petrolul.

Urna 2: FC Voluntari, CFR Cluj, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Academica Clinceni, Farul, Campionii FC Argeș, FC Hermannstadt, U Craiova 1948 SA, Rapid, CS Mioveni, FK Csikszereda, FC Buzău, Ripensia, Concordia Chiajna, Unirea Slobozia, CSM Slatina, Minaur Baia Mare, ACSO Filiași, CA Oradea, CS Hunedoara, Șumuz Fălticeni.

REZULTATELE din FAZA I, FAZA A II-A, FAZA A III-A și FAZA A IV-A

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Sep. 2021, 20:10 Actualizat: 15 Sep. 2021, 06:27 Cupa României
Pe aceeași temă