Poli Timișoara și FC Buzău joacă în sferturile Cupei României de ziua națională a României, ACSO Filiaşi evoluează în meciul de încheiere a acestei faze a competiției. Programul partidelor a suferit modificări

Marius ANGHEL 19 Nov. 2021, 15:39 Cupa României

Cele opt echipe calificate în faza sferturilor de finală ale Cupei României, ediția 2021-2022, au aflat în această săptămână data la care trebuie să joace, după ce adversarul pe care îl vor întâlni a fost stabilit la data de 8 noiembrie, atunci când a avut loc tragerea la sorți.

• În sferturile competiției KO sunt calificate o echipă din Liga 3, ACSO Filiași (Liga 3), două din Liga 2, FC Buzău și Politehnica Timișoara, și cinci din Liga 1, Chindia Târgoviște, Campionii FC Argeș, Universitatea Craiova, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și FC Voluntari.

FRF și deținătorii drepturilor TV ale Cupei României au decis ca meciul de deschidere a sferturilor să fie cel în care se întâlnesc două echipe de Liga 1, la 30 noiembrie. Jocurile în care evoluează echipele din Liga 2 vor avea loc de ziua națională a României, la 1 decembrie, iar în data de 2 decembrie se joacă partida în care gazdă este trupa din Liga 3, însă va fi gazdă pe terenul oaspeților.

Ore schimbate la meciurile de la Buzău și Timișoara

UPDATE: CNSU a luat noi decizii privind pandemia, astfel încât competițiile sportive se pot desfășura din nou cu public, cu 30 la sută din capacitatea stadionului, dar doar cu spectatori vaccinați sau trecuți prin boală și doar dacă respectivele evenimente se încheie mai devreme de ora 21:00.

În aceste noi condiții, cel puțin două meciuri din cele patru ale sferturilor Cupei României au un nou program. La Buzău nu se mai joacă de la ora 17:30, ci de la 15:30, iar la Timișoara meciul începe de la ora 18:30, nu 20:30, cum fusese stabilit inițial. Chiar și așa, partida din Banat se va afla într-o situație în afara legii, dacă se va ajunge la lovituri de departajare, fiindcă se va trece de ora 21:00. Ori poate organizatorii vor scoate spectatorii din stadion la ora 21:00, chiar înainte de loteria penalty-urilor!!

Cel puțin momentan, partidele organizate de Chindia și ACSO Filiași rămân programate de la ora 20:30, ceea ce ar însemna că publicul nu are acces pe stadion.

ACSO Filiaşi – Universitatea Craiova

Meciurile se vor desfășura într-o singură manșă eliminatorie și vor fi televizate de DigiSport, TelekomSport și LookSport.

În semifinale se vor califica patru echipe, iar meciurile din această fază se vor desfășura în 20 aprilie 2022, turul, respectiv 11 mai 2022, returul. Finala va avea loc la 19 mai 2022.

REZULTATELE din FAZA I, FAZA A II-A, FAZA A III-A, FAZA A IV-A, 16-IMI și OPTIMI