Progresul s-a calificat în turul secund!

Mihai Andries 18 Jul. 2013, 19:09 Faza națională
Progresul** s-a calificat în turul secund!

Progresul Frătăuții Vechi s-a calificat în turul doi al Cupei României, după ce a câștigat ieri pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în fața divizionarei a treia ACS Bucovina Rădăuți, într-un meci contând pentru faza inaugurală a competiției.

Ajunse pe tabloul național din postura de câștigătoare a fazei județene a Cupei, gazdele de la Frătăuții Vechi au deschis scorul încă din minutul 2 al jocului, printr-un gol semnat de atacantul Alex Grigoraș. De partea cealaltă, veniți la meci cu doar 14 jucători, oaspeții au replicat pe finalul primei reprize, dar execuțiile lui Hrimiuc și Sabie au ocolit tința, iar Progresul intra la pauză în avantaj.

Repriză secundă a început după același scenariu, cu formația antrenată de Daniel Stoica forțând egalarea, dar rădăuțenii au plătit în continuare tribut ratărilor, Pasailă, Zaremba și nou-intratul Viu nereușind să fructifice șansele avute. Cele mai mare ocazii ale oaspeților au fost consemnate în ultimul sfert de oră al întâlnirii, când aceiași Zaremba și Viu au nimerit doar barele porții aparate de Turiță. Pe contre, gazdele puteau scapă de emoții, dar nou-intratul Cora a șutat puțin pe lângă țintă, iar Progresul Frătăuții Vechi s-a impus în final la limită, scor 1-0.

Progresul Frătăuții Vechi: Turiță – Em. Romas, S. Ilie, Capstramb, A. Romas, Eg. Romas, Ferariu, Cojocari, Clicinschi, Gaza, Grigoraș. Au mai intrat: Cora, Miron și F. Ilie.

Bucovina Rădăuți: Bujdei – Scânteie, Hrimiuc, Ilisoi, Alupei, R. Rusu, Baltei, Zaremba, Pasaila, Stoian, Sabie. Au mai intrat: Viu.

Meciurile din cadrul turului doi al Cupei României, fază a competiției la care vor lua parte Progresul Frătăuții Vechi și Sporting Suceava, se vor desfășura miercuri, 31 iulie. Rapid Suceava ar trebui să debuteze în competiție abia în turul al IV-lea.