Cupa României – optimi | „U” Cluj pierde la limită după un meci bun cu FCSB, iar CS Mioveni cedează cu FC Hermannstadt. Știm primele două calificate în sferturi

Marius ANGHEL 29 Oct. 2019, 23:02 Cupa României
Cupa României - optimi |**
  • FC Hermannstadt a câștigat cu 2-0 meciul jucat în deplasare la CS Mioveni și e prima echipă care obține calificarea în sferturile Cupei României. După un joc cu multe ocazii la cele două porți, transversale și bare, Daniel Offenbacherși (65) și Mattia Persano (90+1) l-au învins în repriza secundă pe Valentin Sima și le-a adus sibienilor victoria.
  • FCSB a trecut cu 1-0 de „U” Cluj, pe Cluj Arena, grație golului marcat dintr-o lovitură liberă bătută la vinclu de Ioan Hora, în minutul 12, și a obținut calificarea în optimile Cupei României. Andrei Vlad și-a salvat în mai multe rânduri echipa din situații dificile, ultima dată în minutul 90, dar și Dur-Bozoancă a prins o zi bună, în minutul 87 parând o lovitură de la 11 metri bătută de Florin Tănase.

Faza optimilor de finală ale Cupei României, ediția 2019/2020, se desfășoară în această săptămână și debutează astăzi cu primele două meciuri. Printre cele 16 adversare care iau startul în acest tur se regăsesc trei cluburi din Liga 2 și altele trei din Liga 3, restul fiind din Liga 1.

Mioveniul e în formă bună și are în palmares mai multe rezultate surpriză în Cupă

Jocul de deschidere al optimilor are loc la Mioveni, de la ora 18:15, între CS Mioveni și FC Hermannstadt. Liderul Ligii 2 întâlnește antepenultima clasată din Liga 1, echipa care în urmă cu două sezoane juca finala Cupei României din postura de divizionară secundă și pierdea cu 0-2 cu U Craiova, iar în cel trecut ajungea până în sferturi, unde ceda cu 2-3 cu Viitorul. Și trupa argeșeană are multe suprize înregistrate în edițiile trecute ale competiției KO. În 2016 o elimina pe FCSB, iar în 2014 trecea de FC Volunari, Astra și Dinamo, pe aceasta din urmă învingând-o și în 2008.

Vechiul „U” Cluj și FCSB, două meciuri în Cupa României jucate în 2015. Una dintre întâlniri a fost finală

Și tot astăzi, dar de la ora 21:00, la Cluj-Napoca, pe Cluj Arena, se desfășoară meciul dintre Universitatea Cluj și FCSB.

„U” traversează o perioadă foarte proastă în campionat, unde e la doar un punct de ultima poziție retrogradabilă, iar accederea până în aceast fază a Cupei României o percepută ca pe un „bonus”. FCSB a depășit parcursul slab din startul sezonului, a egalat ultima clasată din play-off și e net favorită să se impună și în acest meci.

În precedentele două ediții de Cupa României, noul „U” Cluj a ieșit din competiție după ce a fost învinsă la penalty-uri de Dinamo, respectiv în prelungiri de Astra. Vechea Universitatea Cluj a întâlnit-o pe FCSB în Cupă de două ori în 2015. În luna mai juca la București finala competiției și pierdea cu 0-3, după ce retrogradase în Liga 2, iar apoi, în luna septembrie, cele două echipe se reîntâlneau în 16-imi, unde FCSB câștiga cu 1-0 pe Cluj Arena.

Cele opt echipe calificate joacă următoarea fază în 2020

Jocurile din optimile și sferturile de finală ale Cupei României se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

În acest tur al Cupei României s-au calificat zece cluburi din Liga 1 (Dinamo, Astra, Academica Clinceni, FC Voluntari, FC Hermannstadt, Universitatea Craiova, FC Botoșani, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Politehnica Iași și FCSB), trei din Liga 2 (Universitatea Cluj, Petrolul Ploiești și CS Mioveni) și trei din Liga 3 (Foresta Suceava, Metalul Buzău, Sănătatea Cluj).

Cele opt echipe calificate mai departe vor juca în faza sferturilor de finală tocmai la anul, în perioada 3-5 martie 2020.

Meciurile de marți din optimile Cupei României:

marți, 29 octombrie, ora 21:00
FINAL | UNIVERSITATEA CLUJ – FCSB    0-1
Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca – Cluj);
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (București); Asistenți: Ciprian Florin Danșa (Satu Mare) și Andrei Constantinescu (București); Rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei); Observatori: Dan Jiga (Bistrița) și Mihai Țîră (Alba Iulia).

â–º„U” Cluj: Dur-Bozoancă – Kay, Art. Crăciun, Inacio Miguel – R. Takacs (Rafa Miranda 77′), G. Florescu, Dican, Taub – Gavra (Guedj 87′), Goga (cpt.), Al. Pop (Nic. Pîrvulescu 46′)
Rezerve neutilizate: Gorcea – Telcean, Andre Ceitil, Burghele
Antrenor: Adrian Falub

â–ºFCSB: Andr. Vlad – Cr. Manea, Planic, I. Cristea, Soiledis – Vînă (Man 46′), Nedelcu, Fl. Tănase (cpt.) – Moruțan, Tsoumou (Fl. Coman 46′), Hora (Moutinho 90+1′)
Rezerve neutilizate: Bălgrădean – L. Filip, Ov. Popescu, Salomao

Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

â–ºMin 90+5 Final de partidă pe Cluj Arena. FCSB câștigă cu 1-0 meciul cu „U” Cluj și e a doua echipă, după FC Hermannstadt, care obține calificarea în sferturile Cupei României
â–ºMin 90+3 Andrei Vlad primește cartonașul galben pentru tragere de timp
â–ºMin 90+1 FCSB trage de timp. Thierry Moutinho intră în locul lui Ioan Hora
â–ºMin 90 Kay reia cu piciorul drept pe spate din 9 metri și Vlad scoate din vinclul din dreapta în corner. Portarul salvează încă o dată
â–ºMin 87 Arnaud Guedj intră în locul lui Cristian Gavra
â–ºMin 87 Florin Tănase bate slab penalty-ul, în stânga, Dur-Bozoancă plonjează și parează în lateral, iar apoi un coechipier degajează. Stadionul erupe de fericire. Arbitrul ar fi trebuit să dicteze repetarea penalty-ului, fiindcă portarul se afla la un metru în fața liniei
â–ºMin 82 Gavra reia din întoarcere, din semi-foarfecă, din 7 metri lateral dreapta, peste poartă
â–ºMin 80 Man bate destul de mult peste poartă lovitura liberă de la 25 de metri central. Dennis Man are mască pe față după accidentarea suferită la naționala de tineret
â–ºMin 79 Artur Crăciun primește cartonașul galben după ce face henț la un șut al lui Man, însă mai degrabă l-a primit pentru proteste
â–ºMin 77 A doua schimbare la „U” Cluj. Iese Rareș Takacs și intră Rafa Miranda
â–ºMin 71 La una dintre aceste faze de contraatac, Man pătrunde pe dreapta, centrează în partea opusă pentru pătrunderea lui Moruțan, însă tehnicul mijlocaș e ținut bine de Dican și Dur-Bozoancă parează în 6 metri
â–ºMin 69 Vicecampioana FCSB joacă penibil la Cluj în această a doua repriză. Aproape că se apără cu toți jucătorii în ultimii 30 de metri și așteaptă contraatacuri în fața unei echipe care are doar un punct peste pozițiile retrogradabile din Liga 2
â–ºMin 64 Moruțan le încurcă piciorele clujenilor în fața careului mic, mingea ajunge la Man, care trage din 8 metri, însă în blocaj, iar FCSB are corner din dreapta. Faza fixă rămâne însă fără rezultat
â–ºMin 63 Începutul bun al clujenilor începe să se stingă, iar la primul contraatac al FCSB-ului Dur-Bozoancă salvează golul la șutul din dreapta careului al lui Man. Mingea a fost deviază cu un braț puțin peste poartă
â–ºMin 47 Clujenii încep în atac și ratează o nouă mare ocazie de gol. După un corner bătut din dreapta, mingea îl lovește pe Kay în piept la 3 metri și se duce peste poartă
â–ºMin 46 S-a reluat meciul
â–ºMin 46 Și Adrian Falub schimbă la pauză la „U” Cluj. Nicolae Pîrvulescu intră în locul lui Alexandru Pop
â–ºMin 46 Dublă schimbare la FCSB la pauză. Dennis Man și Florinel Coman intră în locul lui și Ionuț Vînă și Juvhel Tsoumou
â–ºMin 45 Pauză pe Cluj Arena. FCSB are 1-0 cu „U” Cluj după golul la vinclu din lovitură liberă al lui Ioan Hora. Atacantul bucureștenilor a mai ratat apoi o mare ocazie, în timp ce Andrei Vlad și-a salvat echipa de cel puțin trei ori la situații mari de gol ale clujenilor
â–ºMin 40 Ocazie bună pentru „U”. Fază de contraatac a clujenilor, Rareș Takacs primește în dreapta pentru șut, trage din prima, din alegare, de la 25 de metri, și Vlad scoate de lângă bara sin stânga sa în corner
â–ºMin 38 Moruțan primește de la Nedelcu, pătrunde în careu pe dreapta, îl fentează din corp pe Kay și trage din 12 metri pe lângă bara colțului lung
â–ºMin 34 Gavra îl vede ieșit din poartă pe Vlad și trage de la 25 de metri central, portarul FCSB-ului se înalță bine, deviază în stânga și apoi reține. Mingea respinsă e apoi recuperată de clujeni, se centrează înalt din stânga, Goga urmărește și reia din plonjon din 7 metri, însă minge trece puțin peste transversală. Clujenii arată, la rândul lor, că pot fi periculoși. Cu mai multă precizie, acum ar fi condus pe tabelă
â–ºMin 29 Moruțan ridică perfect o minge din dreapta peste apărare, Ioan Hora preia bine și rămâne singur cu Dur-Bozoancă, însă chiar înainte să lovească mingea la 12 metri central Inacio Miguel vine din spate și i-l ciupește. După corner, Dur-Bozoancă intervine la prima bară în fața lui Hora și arbitrul dă ușor fault în atac
â–ºMin 26 Nedelcu preia și trage frumos de la 20 de metri central puțin pe lângă vinclul din stânga. Dur-Bozoancă a fost surprins și a rămas fără reacție. FCSB domină și își depășește cu ușurință adversarul din Liga 2. Clujenii așteaptă greșeli pentru a contraataca
â–ºMin 23 Centrare lungă dintr-o lovitură liberă din flancul drept, Planic reia cu capul din 9 metri lateral stânga la colțul scurt, acolo unde prinde Dur-Bozoancă
â–ºMin 17 Andrei Vlad își repară eroare comisă în startul partidei cu două intervenții de zile mari. Mai întâi a respins în stânga sa o minge reluată de Florescu dintr-un voleu lateral din 8 metri central, după o centrare din dreapta, iar apoi a respins în dreapta sa o minge trimisă cu capul, tot din fața careului mic, de Gavra, după centrarea din corner. Mingea a ajuns la Inacio, care a reluat dezastruos din 6 metri lateral stânga, din unghi închis, mult peste poartă
â–ºMin 12 1-0 Crăciun îl fautează pe Tsoumou la 20 de metri central, Ioan Hora bate de această dată și o face senzațional, în forță, peste zid, direct în vinclul din dreapta. Dur-Bozoancă a plonjat în zadar
â–ºMin 8 Florin Tănase obține o lovitură liberă la 26 de metri, tot el bate în zid, recuperează, merge în stânga careului, e blocat și apoi trimite lung în defensivă
â–ºMin 4 Centrare din dreapta în mijlocul careului, Moruțan plonjează după ce a scăpat de marcajul lui Crăciun și Kay și deviază cu capul puțin pe lângă bara a doua
â–ºMin 3 La o pasă tare în spate, Vlad preia larg în marginea careului, întârzie să alerge să prindă mingea, apoi ajunge târziu și este lobat de Gavra, Pop primește la 12 metri, însă Nedelcu rămâne calm și-l deposedează ușor pe tânărul atacant al Universității, deși poarta era goală
â–ºMin 1 A început partida de la Cluj-Napoca. Galeria Universității Cluj face spectacol. Se aruncă și câteva petarde

marți, 29 octombrie, ora 18:15
FINAL | CS MIOVENI – FC HERMANNSTADT    0-2
Stadion: Orășenesc (Mioveni – Argeș);
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); Asistenți: Adrian Popescu și Dragoș Mihai Iliescu (ambii din Craiova); Rezervă: Viorel Nicușor Flueran (Craiova); Observatori: Dan Monea (Aiud) și Victor Radu (București).

â–ºCS Mioveni: Val. Sima – Rob. Ghiță, Celea, Burnea (cpt.), Ed. Stoica – Anghelina, R. Costin – Ișfan (Măzărache 28′), Hergheligiu, Coșereanu (Val. Balint 64′) – Massaro (M. Șerban 73′)
Rezerve neutilizate: Fl. Croitoru – Trașcu, Rob. Gheorghe, Ct. Alexe
Antrenor: Marius Stoica

â–ºFC Hermannstadt: Emanuel Novo – P. Petrescu (cpt.), Luchin, I. Stoica, Bușu – Afonso Taira, Offenbacher – Cordea (Joalisson 46′), Dumitriu (Yazalde 64′), Buzan – Debeljuh (Persano 83′)
Rezerve neutilizate: I. Pop – L. Niță, Opruț, Sîntean
Antrenor: Eugen Neagoe

â–ºMin 90+4 Final de partidă. FC Hermannstadt câștigă cu 2-0 cu CS Mioveni și obține calificarea în sferturile Cupei României
â–ºMin 90+1 0-2 Fază de contraatac a sibienilor, cu o pasă lungă în flancul drept, Celea gafează la 20 de metri, alunecând și dând pe lângă minge, Mattia Persano rămâne singur cu Valentin Sima și trimite plasat pe lângă portar la colțul scurt
â–ºMin 90 Balint e prins între Luchin și Ionuț Stoica în careul Sibiului și pică, cerând penalty, însă arbitrul nu dictează nimic. Argeșenii au cerut și henț la Luchin, însă centralul a fost de neclintit
â–ºMin 87 Hergheligiu bate în careu o lovitură liberă din dreapta, Burnea scapă din marcaj și reia cu capul din 10 metri peste poartă
â–ºMin 83 Ultima schimbare la Hermannstadt. Iese Gabriel Debeljuh și intră Mattia Persano
â–ºMin 82 Hergheligiu centrează în careu dintr-o lovitură liberă din stânga, Balint deviază cu capul pe spate și mingea trece milimetric pe lângă rădăcina barei din dreapta lui Emanuel Novo
â–ºMin 79 Marian Anghelina vede și el cartonașul galben pentru o intrare dură
â–ºMin 77 Daniel Offenbacher primește și el cartonașul galben după ce îl faultează fare, în flancul stâng, pe Măzărache
â–ºMin 73 Ultima schimbare la Mioveni. Iese Davide Massaro și intră Marian Șerban
â–ºMin 69 Daniel Celea îl faultează prin alunecare pe Taira și primește cartonașul galben
â–ºMin 65 0-1 Debeljuh ține de minge în careu, întoarce înapoi, iar Daniel Offenbacher șutează în forță de la 20 de metri, pe jos, lângă bara din stânga
â–ºMin 64 La CS Mioveni, iese Valentin Coșereanu și intră Valentin Balint, iar la FC Hermannstadt iese Lucian Dumitriu și intră Yazalde
â–ºMin 53 Ionuț Stoica primește și el cartonașul galben după ce îl ține pe Măzărache și oprește un contraatac periculos
â–ºMin 52 Eduard Stoica primește cartonașul galben pentru un fault comis la o fază de mai devreme, la care arbitrul lăsase jocul să continue
â–ºMin 50 Ocazie colosală pentru Hermannstadt. Bușu centrează din stânga careului, Debeljuh se înalță în 5 metri și reia cu capul spre gol, însă Sima întinde un braț și respinge incredibil peste poartă
â–ºMin 47 Buzan are o acțiune personală în flancul drept, pătrunde în careu și trage din 15 metri spre colțul lung, însă mingea șterge transversala și se duce peste
â–ºMin 46 FC Hermannstadt schimbă la pauză. Intră Joalisson și iese Andrei Cordea
â–ºMin 45+1 Pauză la Mioveni. CS Mioveni și FC Hermannstadt sunt la egalitate după prima repriză, scor 0-0
â–ºMin 45 Cordea are o acțiune din stânga în centru și trage din fața careului, însă mingea se duce la o jumătate de metri de vinclul colțului din stânga
â–ºMin 44 Buzan pătrunde în careu pe stânga după ce trece de Ghiță, centrează, mingea deviată de Raul Costin ajunge la Debeljuh, care reia din foarfecă din 6 metri, Sima deviază ușor și balonul se duce în bara din dreapta sa și apoi este degajată de Costin
â–ºMin 42 Coșereanu intervine imprudent în propriul careu și îl lovește pe Debeljuh în încercarea de a degaja, însă centralul nu vede și nu dă penalty
â–ºMin 40 Valentin Coșereanu primește și el cartonașul galben pentru un fault
â–ºMin 39 Centrare a lui Hergheligiu dintr-un corner de pe dreapta, Măzărache, liber pe linia de 6 metri, reia puternic cu capul, însă mingea lovește transversala și se duce în partea opusă a terenului
â–ºMin 36 Afonso Taira trage de la 25 de metri central, Sima plonjează și respinge în dreapta
â–ºMin 35 Anghelina trage puternic de la 23 de metri, Emanuel Novo e pe direcție și prinde în doi timpi
â–ºMin 30 Raul Costin primește cartonașul galben după ce are o intrare întârziată asupra lui Dumitriu
â–ºMin 28 Mioveniul face o primă schimbare. Simon Măzărache intră în locul lui Mihai Ișfan
â–ºMin 21 Fază controversată în careul Mioveniului după o centrare din stânga, Debeljuh ridică mingea peste Burnea și încearcă să reia cu capul din 6 metri, însă căpitanul argeșenilor intervine, iar mingea se duce peste poartă. Sibienii protestează și cer penalty, considerând că Burnea nu a atins mingea, ci l-a lovit în cap cu piciorul pe Debeljuh. Arbitrul nu-și schimbă decizia și dă corner
â–ºMin 18 Coșereanu recuperează în fața propriului careu și vrea să pasese către portar, însă o face slab, iar pe direcție apare Debeljuh, care rămâne singur cu Sima, vrea să șuteze pe lângă acesta, goalkeeperul deviază, Debeljuh încearcă a doua oară să trimită din 6 metri, însă Sima deviază din nou, iar Burnea respinge din fața porții. Gafă incredibilă a lui Coșereanu. Până la această fază, Mioveniul a avut controlul jocului
â–ºMin 1 Petrescu trage din afara careului, Sima respinge cu dificultate în față, iar Ghiță respinge în corner. Faza fixă nu produce pericol la poarta Mioveniului

SĂ‚NĂ‚TATEA CLUJ – PETROLUL PLOIEȘTI  0-7CRONICA
Hamza Younes 16′, Bogdan Gavrilă 23′, 44′, 62′, Laurențiu Marinescu 78′, Ștefan Blănaru 80′, Sergiu Arnăutu 84′

SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE – ASTRA   4-2
Istvan Fulop 2′, Goran Karanovic 28′, 57′, Hugo Konongo 49′ / Ionuț Biceanu 16′, Julien Begue 62′
joi, 31 octombrie, ora 21:00
FC VOLUNTARI – UNIVERSITATEA CRAIOVA   1-4 – CRONICA
Ivan Martic 32′ – autogol / Valentin Mihăilă 12′, 20′, Alexandru Cicâldău 53′ – penalty, Alexandru Ioniță 75′