Cupa României – optimi | Petrolul a umilit Sănătatea Cluj pe Cluj Arena, Foresta pierde la scor cu Dinamo pe un Areni arhiplin. Echipele calificate în sferturi

Marius ANGHEL 30 Oct. 2019, 21:42 Cupa României
Cupa României - optimi |** Petrolul a umilit Sănătatea Cluj pe Cluj Arena, Foresta pierde la scor cu Dinamo pe un Areni arhiplin. Echipele calificate în sferturi
  • În primul meci din a doua zi în care se dispută faza optimilor de finală ale Cupei României, Academica Clinceni a învins-o, pe teren propriu, cu 2-0 pe FC Botoșani și a obținut calificarea în optimi, acolo unde, de ieri, au ajuns și FC Hermannstadt și FCSB. Clinceniul s-a impus prin golurile marcate de Răzvan Patriche (34), respectiv Philippe Nsiah (84).
  • Pe Cluj Arena, Petrolul s-a răzbunat pe Sănătatea Cluj pentru înfrângerile la scor înregistrate în campionat pe acest stadion cu „U” Cluj. Ploieștenii au câștigat cu 7-0 și s-au calificat în sferturile Cupei României. Au marcat Hamza Younes (16), Bogdan Gavrilă (23, 44, 62), Laurențiu Marinescu (78), Ștefan Blănaru (80) și Sergiu Arnăutu (84).
  • În ultimul meci al zilei, Dinamo s-a impus cu 4-0 la Suceava, cu echipa de Liga 3 Foresta, însă diferența de scor a fost realizată abia pe final, după o luptă nebunească împotriva moldovenilor lui Petre Grigoraș. Ricardo Grigore (9′), Slavko Perovic (62′, 87′) și Robert Moldoveanu (70′) au marcat pe Areni, în fața unui stadion plin ochi, care înaintea jocului a cântat „Cântă cucu-n Bucovina”.

Faza optimilor de finală ale Cupei României, ediția 2019/2020, a debutat ieri cu meciurile de la Mioveni, respectiv Cluj-Napoca, acolo unde FC Hermannstadt și FCSB au obținut victoria care le-a adus biletele pentru calificarea în sferturile competiției. În schimb, două dintre cele trei echipe din Liga 2 prezente în acest tur, CS Mioveni și „U” Cluj, au fost eliminate. Astăzi, în trei intervale orare diferite, sunt programate următoarele trei partide în care intră la joc trei echipe din Liga 1 (Academica Clinceni, FC Botoșani și Dinamo), una din Liga 2 (Petrolul) și două din Liga 3 (Sănătatea Cluj și Foresta Suceava).

Clinceniul, la al doilea meci pe teren propriu. În turul Ligii 1, Academica și FC Botoșani au remizat 2-2 la Botoșani

Primul meci al zilei începe de la ora 14:30 și aduce față în față două echipe din Liga 1. Academica Clinceni o întâlnește pe FC Botoșani. Gazda se află pe penultimul loc în campionat, pe 13, în timp ce oaspeții sunt pe poziția a 9-a, diferența dintre ele fiind de opt puncte (11 față de 19 puncte).

Clinceniul, o nou-promovată în Liga 1, va fi la al doilea meci pe teren propriu în acest sezon, după ce în weekendul trecut și-a inaugurat cu o remiză cu U Craiova (scor 0-0) arena modernizată la standarde de primă ligă. În turul campionatului, cele două formații au remizat la Botoșani, scor 2-2. Atunci au marcat Țigănașu (4) și Ofosu (26), respectiv Buziuc (36) și Vojtus (45+2).

Petrolul nu vrea să „virusată” de Sănătatea Cluj, la fel ca Viitorul

Al doilea meci se desfășoară tot pe Cluj Arena, acolo unde ieri seară s-au întâlnit „U” Cluj și FCSB, încheiat cu victoria bucureștenilor cu 1-0. De această dată intră în scenă, de la ora 17:00, Sănătatea Cluj și Petrolul.

Sănătatea Cluj ocupă abia locul 8 în Seria a 5-a a Ligii 3 însă este marea surpriză a acestei ediții a Cupei României, după ce în 16-imi a eliminat chiar deținătoarea trofeului, Viitorul lui Gică Hagi (scor 1-0). Chiar și așa, Petrolul pornește ca favorită pentru a se califica în sferturi. Echipa ploieșteană e una dintre forțele Ligii 2, iar în acest moment se află pe locul 8, o poziție sub așteptări.

După FCSB, Dinamo e primită și ea în nocturnă la Suceava

În fine, ultimul meci al zilei are loc la Suceava, pe stadionul Areni, acolo unde gazdele au montat nocturnă mobilă pentru a putea organiza jocul cu Dinamo. La fel procedau și în 2016, atunci când primeau vizita FCSB-ului. Partida de acum începe la ora 19:30 și aduce față în față o divizionară a treia cu unul dintre granzii fotbalului românesc.

Foresta Suceava își făcuse mari planuri pentru acest sezon de Liga 3, dorind să obțină o nouă promovare în eșalonul secund. Startul de campionat nu este unul așa cum îl așteptau, deoarece după zece etape se află pe locul 4 în Seria 1, deja la zece puncte în spatele liderului Aerostar Bacău. În schimb, Dinamo dă semne de revenire cu Dusan Uhrin ca antrenor. „Câinii” sunt pe locul 8 după 14 etape disputate în Liga 1, speră să prindă în sfârșit play-off-ul, iar meciul cu Foresta nu ar trebui să le pună probleme.

Cele opt echipe calificate joacă următoarea fază în 2020

Jocurile din optimile și sferturile de finală ale Cupei României se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

În acest tur al Cupei României s-au calificat zece cluburi din Liga 1 (Dinamo, Astra, Academica Clinceni, FC Voluntari, FC Hermannstadt, Universitatea Craiova, FC Botoșani, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Politehnica Iași și FCSB), trei din Liga 2 (Universitatea Cluj, Petrolul Ploiești și CS Mioveni) și trei din Liga 3 (Foresta Suceava, Metalul Buzău, Sănătatea Cluj).

Cele opt echipe calificate mai departe vor juca în faza sferturilor de finală tocmai la anul, în perioada 3-5 martie 2020.

Meciurile de miercuri din optimile Cupei României:

miercuri, 30 octombrie, ora 19:30
FINAL | FORESTA SUCEAVA – DINAMO  0-4
Stadion: Areni (Suceava – Suceava);
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați); Asistenți: Florian Alexandru Vișan (Galați) și Adrian Vornicu (Iași); Rezervă: Andrei Baciu (Botoșani); Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamț) și Vasile Vamanu (Bacău).

â–ºForesta Suceava: Ailenei – Sumanariu, Celeadnic, Mateciuc, D. Drugă (cpt.) – Rigoni, Vl. Stănescu – Cerlincă, Căinari (June 75′), Rob. Martin (Hagiu 66′) – Al. Marin (Grumezescu 78′)
Rezerve neutilizate: Cărbune – O. Onofraș, Avrămia, Pipoș
Antrenor: Petre Grigoraș

â–ºDinamo: Straton – Gabriel Moura, Puljic, Klimavicius, Laur. Corbu – Ric. Grigore, I. Filip – Rob. Moldoveanu (Sorescu 79′), D. Nistor (cpt.), Brito (D. Ciobotariu 83′) – D. Popa (Perovic 59′)
Rezerve neutilizate: Piscitelli – Mih. Popescu, Al. Răuță, Mrzljak

Antrenor: Dusan Uhrin

â–ºMin 90+1 Final de partidă. Dinamo câștigă cu 4-0 la Suceava, cu Foresta, și obține și ea calificarea în sferturile Cupei României, alături de FC Hermannstadt, FCSB, Academica Clinceni și Petrolul Ploiești
â–ºMin 87 0-4 Sorescu pasează în stânga pentru Grigore, care pătrunde în careu și întoarce pe jos pentru șutul lui Slavko Perovic, iar acesta finalizează cu latul din 10 metri lângă bara din dreapta. Perovic reușește dubla deși a intrat pe teren ca rezervă
â–ºMin 83 Ultima înlocuire și la Dinamo. Iese Brito și intră Denis Ciobotariu
â–ºMin 79 Schimbare și la Dinamo. Iese Robert Moldoveanu și intră Dejan Sorescu
â–ºMin 78 Ultima schimbare la echipa din Suceava. Intră Robert Grumezescu și iese Alexandru Marin
â–ºMin 75 A doua schimbare la Foresta. Intră Aurel June în locul lui Cornel Căinari
â–ºMin 72 Căinari e agățat în dreapta careului de Laurențiu Corbu, care primește cartonașul galben după o serie de faulturi nesancționate cu avertisment de arbitru
â–ºMin 70 0-3 Brito îl fentează pe Sumanariu în stânga careului, centrează și Robert Moldoveanu pune latul din 8 metri central, ca la antrenament, și înscrie lângă bara din dreapta
â–ºMin 66 Grigoraș schimbă și el. Iese Robert Martin și intră Vasile Hagiu
â–ºMin 62 0-2 Nistor pasează din drop în stânga, pentru Moldoveanu, care centrează din prima în fața careului mic, Slavko Perovic, la prima atingere, reia cu tibia din 7 metri lângă bara din dreapta
â–ºMin 60 Căinari îi pasează ideal pe culoar în careu lui Alex Marin, care reia din unghi, din 7 metri lateral stânga, pe lângă poartă, la colțul scurt
â–ºMin 59 Uhrin mută primul. Intră Slavko Perovic și iese Daniel Popa
â–ºMin 55 Foresta are prima mare ocazie a părții secunde. După un corner bătut din stânga de Cerlincă, Celeadnic se demarcă singur la 8 metri, de unde reia puternic cu capul, însă Puljic blochează în fața lui Straton și respinge cu dificultate într-un nou corner. Acesta nu produce însă pericol
â–ºMin 46 S-a reluat meciul de la Suceava, fără înlocuiri
â–ºMin 45+1 Pauză la Suceava. Dinamo conduce Foresta cu 1-0. Un fleac, la acel celebru Dinamo – Foresta 4-5, la pauză, „câinii” conduceau cu 3-0 când s-a intrat la vestiare, apoi cu 4-0, însă tot au pierdut în fața echipei antrenate de „Magiun” Marin Barbu. Foresta lui Petre Grigoraș a arătat în prima repriză că poate înscrie în poarta lui Straton
â–ºMin 38 Ocazie mare pentru Foresta. Drugă centrează perfect din stânga careului, Marin reia cu capul din 5 metri și Straton salvează din nou, acum de lângă bara din stânga sa
â–ºMin 29 Dublă ocazie colosală pentru Dinamo. Nistor pasează perfect în stânga pentru pătrunderea lui Brito, acesta centrează înalt către bara a doua, Grigore reia cu capul din 2 metri, Ailenei, intrat în poartă, boxează cu un braț și respinge de pe linie, iar Moldoveanu reia din foarfecă din 6 metri, însă mingea lovește bara din stânga, aproape de vinclu, și se duce în afară
â–ºMin 23 După un început energic de meci, cu ocazii mari la ambele porți, jocul s-a mai calmat acum. Dinamo are posesia
â–ºMin 14 Foresta pleacă pe contraatac, Drugă centrează prin spatele apărării, Martin reia cu genunchiul din 5 metri, iar Straton salvează de sub transversală. Se joacă pe contre, iar Dinamo are mare noroc că n-a primit gol până acum
â–ºMin 13 Moldoveanu pătrunde în careu pe dreapta, pasează înapoi în centru pentru urcarea lui Dan Nistor, care trage puternic din prima, iar Ailenei respinge cu dificultate în față
â–ºMin 9 0-1 Contraatac Dinamo, centrare din dreapta a lui Moura, Moldoveanu pasează cu pieptul înapoi pentru Ricardo Grigore, care trage din prima de la 18 metri, cu exteriorul piciorului stâng, direct în vinclul din stânga. Ailenei a rămas fără reacție la super-execuția lui Grigore
â–ºMin 8 Ocazie mare pentru Foresta. După un corner bătut din dreapta Alexandru Marin reia cu capul din 5 metri, iar Dan Nistor respinge în față de lângă bara din stânga lui Straton
â–ºRobert Niță, fostul atacant al Forestei Fălticeni sau al Rapidului, marcator în istoricul Dinamo – Foresta 4-5, e cu ochii pe Foresta – Dinamo. „Câinii” au fost întâmpinați la Suceava, pe Areni, cu melodia „Cântă cucu-n Bucovina”, cântată din toți plămânii de toți spectatorii prezenți pe stadion
â–ºMin 2 Foresta are prima prima acțiune de gol. Cerlincă primește la 12 metri lateral dreapta și trage prin spatele porții. Cerlincă a jucat în cariera sa și pentru Rapid
â–ºMin 1 A început partida de la Suceava. Stadionul Areni este plin ochi

miercuri, 30 octombrie, ora 17:00
FINAL | SĂ‚NĂ‚TATEA CLUJ – PETROLUL PLOIEȘTI   0-7
Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca – Cluj);
Arbitru: Rareș George Vidican (Satu Mare); Asistenți: Ferencz Tunyogi (Zalău) și Alexandru Vodă (Alba Iulia); Rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) și Cătălin Pașcanu (Cugir).

â–ºSănătatea Cluj: Lăzăreanu (cpt.) – Cr. Paul, D. Matei, I. Rada, Mic – Neamț (Măr 52′), Ciupe, Laur. Rus (Ad. Lupu 82′), Țîrlea (Creț 63′) – D. Roman, Ceaca
Rezerve neutilizate: Gab. Dragomir – Tilincă, Gașpar, Dum. Bucur
Antrenor: Marius Semeniuc

â–ºPetrolul: R. Avram (cpt.) – Bărboianu, Alb. Olaru, Ant. Manolache, Țicu – Saim Tudor (Laur. Marinescu 59′), Cioinac, D. Meza Colli (D. Enache 66′), Bg. Gavrilă (Șt. Blănaru 73′) – Arnăutu, Younes
Rezerve neutilizate: C. Lungu – Măd. Mihăescu, Al. Munteanu, Ianis Stoica
Antrenor: Flavius Stoican

â–ºMin 90+2 Final de partidă la Cluj-Napoca. Petrolul a defilat cu Sănătatea Cluj, a câștigat cu 7-0 și s-a calificat în sferturi, acolo unde sunt și FC Hermannstadt, FCSB și Academica Clinceni
â–ºMin 90 Sănătatea irosește o nouă mare ocazie de a înscrie golul de onoare. Andrei Ceaca trimite milimetric pe lângă bara din stânga, cu un șut pe jos din 8 metri lateral dreapta
â–ºMin 84 0-7 Blănaru pasează din dreapta, Sergiu Arnăutu rămâne singur cu Lăzăreanu, portarul îl blochează, petrolistul recuperează în stânga, fentează în centru și trimite plasat din 6 metri la colțul lung
â–ºMin 82 Ultima schimbare și la Sănătatea. Iese Laurențiu Rus și intră Adrian Lupu
â–ºMin 81 Dan Roman ratează golul de onorare din 3 metri lateral dreapta, de unde reia cu capul peste poartă
â–ºMin 80 0-6 Marinescu ridică o minge peste apărare pentru Younes, care scapă singur cu Lăzăreanu, îl lobează și apoi e faultat, însă arbitrul lasă jocul să continue, pentru că Ștefan Blănaru vine din spate și împinge mingea cu capul în poarta goală
â–ºMin 78 0-5 Younes pătrunde în careu pe stânga și întoarce înapoi pentru șutul lui Laurențiu Marinescu, care trimite plasat, din 15 metri, lângă bara din dreapta

â–ºMin 74 Daniel Enache trage puternic de la 25 de metri și mingea lovește transversala și apoi se duce peste poartă
â–ºMin 73 Ultima schimbare la Petrolul. Iese omul meciului, Bogdan Gavrilă, și intră Ștefan Blănaru
â–ºMin 72 Gavrilă pătrunde în careu pe dreapta și trage plasat către colțul lung, Lăzăreanu se întinde și respinge în lateral, acolo de unde se degajează. Younes îi reproșează lui Gavrilă că nu i-a pasat
â–ºMin 66 Daniel Enache intră pe teren în locul lui David Meza Colli
â–ºMin 65 Ciupe bate pe poartă o lovitură liberă și Avram reține în stânga sa, aproape de bară
â–ºMin 63 Ionuț Țîrlea este înlocuit cu Cătălin Creț, la Sănătatea Cluj
â–ºMin 62 0-4 Țicu centrează din nou bine din stânga, Bogdan Gavrilă urmărește și înscrie cu talpa, din fața lui Lăzăreanu, din 5 metri. Gavrilă reușește hat-trick-ul
â–ºMin 59 La Petrolul, intră Laurențiu Marinescu și iese Alexandru Saim Tudor
â–ºMin 53 Ciupe preia și trage puternic din 18 metri ușor lateral dreapta, mingea șterge transversala și se duce peste poartă
â–ºMin 52 Schimbare la Sănătatea. Iese Radu Neamț și intră Adrian Măr
â–ºMin 46 A început a doua repriză fără schimbări de jucători
â–ºMin 45+1 Pauză pe Cluj Arena. Petrolul are calificarea asigurată în optimi după ce a marcat de trei ori împotriva Sănătății Cluj
â–ºMin 45+1 Cioinac trage către colțul lung din afara careului, mingea țopăie și se duce puțin pe lângă bara din dreapta lui Lăzăreanu
â–ºMin 44 0-3 Meza Colli recuperează din fața lui Rus, la 23 de metri central, îi pasează lui Younes, care trimite pe culoar pentru Bogdan Gavrilă, iar acesta scapă singur cu Lăzăreanu, îl fentează în dreapta și apoi înscrie din 7 metri în poarta goală
â–ºMin 36 Centrare cu exteriorul a lui Dan Matei din flancul drept, Dan Roman plonjează și deviază cu capul din 6 metri, însă Avram reține cu siguranță la prima bară
â–ºMin 26 Hamza Younes primește cartonașul galben după ce îl lobește cu cotul în față pe Dan Matei, însă a făcut-o după ce a fost împins de Neamț. Arbitrul n-a luat asta în seamă
â–ºMin 25 Paul centrează din dreapta careului, Dan Roman se demarcă bine la colțul scurt și reia slab cu capul din 6 metri, pe lângă poartă
â–ºMin 23 0-2 Țicu pătrunde în careu pe stânga, centrează lobat în partea opusă, iar Bogdan Gavrilă, de pe picioare, reia cu capul din 7 metri ușor lateral dreapta la colțul lung. Mingea lovește bara și intră în plasă
â–ºMin 16 0-1 Centrare dintr-un corner de pe dreapta a lui Gavrilă, Manolache urmărește singur în partea opusă a careului și recentrează cu capul din 6 metri la prima bară, acolo unde apare Hamza Younes, care, dintre mai mulți adversari, împinge mingea în plasă din jumătate de metri. Younes reușește al doilea său gol la Petrolul în acest sezon și tot în Cupa României. Victoria din turul precedent, 1-0 cu Industria Galda, a venit după reușita tunisianului. În campionat are șase meciuri și nu a înscris
â–ºMin 14 Gavrilă centrează bine din faza fixă din stânga careului, Younes pică, iar Dan Roman respinge cu capul în față
â–ºMin 13 Radu Neamț primește cartonașul galben după ce intră prin alunecare și îl lovește pe Țicu. Petrolul va avea lovitură liberă la 18 de metri lateral stânga
â–ºMin 12 Contraatac Sănătatea, Ceaca pătrunde în careu și trage din alergare de la 14 metri lateral dreapta mult peste poartă
â–ºMin 5 Saim Tudor sprintează în stânga, pătrunde în careu și trage din 8 metri pe lângă poartă, la colțul scurt. Mingea i-a sărit dintr-un smoc de iarbă chiar înainte de șut
â–ºMin 1 A început partida de pe Cluj Arena

miercuri, 30 octombrie, ora 14:30
FINAL | ACADEMICA CLINCENI – FC BOTOȘANI  2-0
Stadion: Clinceni – Arena 1 (Clinceni – Ilfov);
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); Asistenți: Daniel Hulubei (Vaslui) și Gero Szabo (Cluj-Napoca); Rezervă: George Cătălin Găman (Craiova); Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) și Felix Grigore (București).

â–ºAcademica Clinceni: Miguel Santos – Fl. Achim, Chatziterzoglu, Rz. Patriche (cpt.), Mih. Dobrescu – Șut (Nsiah 76′), Cebotaru – Al. Buziuc, Merloi (Rob. Ion 46′), Cr. Dumitru (Laur. Buș 67′) – Vojtus
Rezerve neutilizate: Ureche – Bg. Ilie, Al. Popescu, Gab. Matei
Antrenor: Ilie Poenaru

â–ºFC Botoșani: Hankic – Patache, Andr. Chindriș, Kolesovs, Holzmann – Rodriguez (cpt.), Cascini – Ashkovski (Cîmpanu 75′), Ebenhofer (Ed. Florescu 79′), Keyta – Andronic (Ofosu 53′)
Rezerve neutilizate: Brînză – Mendoza, Moescu, Pierce
Antrenor: Marius Croitoru

â–ºMin 90+4 Final de partidă. Academica Clinceni o învinge pe FC Botoșani cu 2-0 și se califică în optimile Cupei României, acolo unde sunt deja FC Hermannstadt și FCSB
â–ºMin 84 2-0 Contraatac Clinceni după o degajare din marginea careului, Philippe Nsiah îl presează pe Holzmann, acesta pasează slab, în centru, către Patache, însă atacantul ilfovenilor e mai rapid, ajunge primul la minge și îl lobează din 18 metri pe Hankic, ieșit și el din poartă
â–ºMin 79 Botoșaniul face și ea ultima schimbare. Intră Eduard Florescu și iese Mario Ebenhofer
â–ºMin 76 Ultima schimbare la gazde. Iese Adrian Șut, pe targă, accidentat, și intră Philippe Nsiah
â–ºMin 75 Schimbare și la Botoșani. Iese Stefan Ashkovski și intră George Cîmpanu
â–ºMin 67 La Clinceni, iese Cristian Dumitru și intră Laurențiu Buș
â–ºMin 62 Ocazie colosală pentru Clinceni. După un corner bătut din dreapta, Șut se încurcă cu un coechipier în fața careului mic și reia slab cu capul în dreapta, acolo unde este Chatziterzoglu, care reia din 3 metri pe spate, din cădere, însă mingea se duce puțin peste transversală
â–ºMin 53 Croitoru schimbă și el. Iese Răzvan Andronic și intră Reagy Ofosu
â–ºMin 46 S-a reluat meciul
â–ºMin 46 Academica Clinceni schimbă la pauză. Iese George Merloi și intră Robert Ion
â–ºMin 45+1 Pauză la Clinceni. Academica are avantaj minim pe tabelă în fața Botoșaniului, scor 1-0, după golul căpitanului Răzvan Patriche reușit în minutul 34
â–ºMin 34 1-0 Cebotaru ridică mingea peste apărare dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri central, Vojtus, plecat dintr-o poziție pe linie cu ultimul fundaș, recentrează cu capul din 6 metri lateral stânga, iar Răzvan Patriche, liber în fața careului mic, plonjează și reia lângă bara din dreapta lui Hankic
â–ºMin 32 Patriche centrează din dreapta careului, Andronic urmărea la 6 metri, însă Patriche a deviat către propria poartă în încercarea de a respinge și Miguel Santos a fost pe fază și a reținut în dreapta sa. Botoșaniul a început să domine autoritar meciul
â–ºMin 13 Botoșaniul are și ea prima situație de gol. Patache pătrunde în dreapta, pasează pentru Ashkovski, care preia, se întoarce și trage plasat de la 14 metri ușor lateral dreapta pe lângă bara colțului lung
â–ºMin 10 Prima mare ocazie a meciului. Dumitru centrează dintr-un corner de pe stânga și Vojtus reia cu capul din 5 metri central peste poartă

SĂ‚NĂ‚TATEA CLUJ – PETROLUL PLOIEȘTI  0-7CRONICA
Hamza Younes 16′, Bogdan Gavrilă 23′, 44′, 62′, Laurențiu Marinescu 78′, Ștefan Blănaru 80′, Sergiu Arnăutu 84′

SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE – ASTRA   4-2
Istvan Fulop 2′, Goran Karanovic 28′, 57′, Hugo Konongo 49′ / Ionuț Biceanu 16′, Julien Begue 62′
joi, 31 octombrie, ora 21:00
FC VOLUNTARI – UNIVERSITATEA CRAIOVA   1-4 – CRONICA
Ivan Martic 32′ – autogol / Valentin Mihăilă 12′, 20′, Alexandru Cicâldău 53′ – penalty, Alexandru Ioniță 75′