Duelul orgoliilor a fost câștigat de giurgiuveni

Mihai Andries 16 Nov. 2012, 03:36 Ligi județene

Derby-ul etapei a 16-a a Ligii a 4-a giurgiuvene s-a jucat la Giurgiu între Nova Force din localitate și echipa FC Bolintin Vale (foto). Fără să impresioneze echipa gazdă antrenată de Liviu Boboc s-a impus cu scorul de 2-0. După o repriză fără gol, animată doar de câțiva spectatori prezenți în tribune, gazdele au deschis scorul în minutul 61 prin noul intrat în teren, Marin Mirel, acesta l-a executat pe goalkeeper-ul din Bolintin Vale, cu o lovitură de cap din 12 metri. Nouă minute mai târziu, Bogdan Ristea îngheață tabela de marcaj la scorul de 2-0 pentru Nova.
Elevii antrenorului Adrian Neagu, sperau să se întoarcă acasă neînvinși din capitala județului așa cum au făcut-o în campionatul trecut, din păcate nu a fost să fie și datorită ineficacității liniei ofensive.
Nova Force: Fieraru, B. Ristea (85 Olteanu), Stanciu, C. Ristea (88 Nidelea), Barbu (77 Bogatoiu), Boteanu, Vasile, Laudă, Găină, Preda (55 M. Mirel), Jelescu.
Antrenor: Liviu Boboc.
Bolintin Vale: Copil, Zamfir (26 Popescu), Leanca, Neagu, V. Constantin, Maricuță, Axene, R. Dumitrescu (70 Ciobănică), B. Iulică, C. Popescu (45 V. Mihai), Fl. Dumitrescu.
Antrenor: Adrian Neagu.

Rezultatele etapei: Nova Force Giurgiu – FC Bolintin Vale 2-0, Real Vărăști – Progresul Palanca 7-3, Argeșul Mihăilești – Voința Slobozia 8-2, AS Prundu – Viitorul Vedea 5-1, Dunăra Oinacu – AS Scărișoara 7-2, Avântul Florești – Victoria Adunații Copăceni 4-2, Spicul Izvoru – Rapid Clejani 0-0, Inter Zorile – Zmeii Ogrezeni 2-0.

18. AS Ghimpați-Iepurești        0    0    0    0    0-0        0*

*CS Dragonii Ogrezeni s-a retras din campionat, iar rezultatele au fost anulate.
 *AS Ghimpați-Iepuresti s-a retras din campionat, iar rezultatele au fost anulate.
*Echipa CS Victoria 2008 Adunații Copăceni a fost penalizată cu 2 puncte pentru neplata baremului de arbitraj.
*Echipa AFC Avântul Florești a fost penalizată cu 2 puncte pentru folosirea de jucători în stare de substituire.

Etapa viitoare (ultima a turului), sâmbătă, 17 noiembrie, orele 14,00: Rapid Clejani – Inter Zorile, Victoria Adunații Copăceni – Spicul Izvoru, AS Scărișoara – Avântul Florești, Viitorul Vedea – Dunărea Oinacu, Voința Slobozia – AS Prundu, Progresul Palanca – Argeșul Mihăilești, FC Bolintin Vale – Real Vărăști, Nova Force Giurgiu și Zmeii Ogrezeni – stau.