Metal topit! Rezerva Roșu duce Bistrița pe 2!

Mihai Andries 02 Nov. 2013, 19:53 Campionat

După două eșecuri identice în deplasare fără gol marcat, 0-1 cu UTA Arad și FC „U” Craiova, care au coborât-o din fotoliul de lider al Seriei 2 din Liga a II-a, Gloria a trecut la limită în etapa a 9-a de Metalul Reșița, formație pregătită de antrenorul ei din 2009, Marian Pană, și a urcat un loc în clasament.

„Alb-albaștrii” au dominat întâlnirea, iar în prima repriză goalkeeperul oaspeților a deturnat lovitura de cap a lui Curtuiuș (minutul 22) și șutul lui Feher (28), pentru ca în minutul 29 Brumă să tragă pe lângă dintr-o poziție favorabilă. După pauză, în minutul 49, Szabo a trimis din plonjon cu capul, însă a ratat ținta, iar la cealaltă poartă Brumă a reluat peste, din voleu (minutul 51). Abia intrat pe teren, Constantin Roșu a înscris golul victoriei în minutul 75 și a adus echipei sale trei puncte importante și muncite.

Gloria ocupă acum poziția a 2-a în clasament, cu 17 puncte, după CS Universitatea Craiova (locul 1, 18 puncte), la un punct în fața formației FC Universitatea Craiova (locul 3) și la două de CSM Râmnicu Vâlcea (locul 4).

Gloria Bistrița: Albuț- Țârcă, Hlinca, Chibulcutean, Polgar – Feher (C. Roșu 68), R. Mărginean, M. Stancu, M. Chițu – Brumă (Jarda 88), Curtuiuș (Negruț 85). Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

Metalul Reșița: Pascal – R. Cristian, I. Popescu, Plecănciuc, Vătăjelu – O. Vasile, A. Neagoe, Vaștag, Szabo – Enciu (Ad. Stoica 60), S. Mureșan (Făgărășanu 80). Antrenor: Marian Pană

Stadion: „Jean Pădureanu” – Bistrița. Spectatori: 200. Arbitri: Emil Voicu (Bacău) – Daniel Hulubei (Vaslui), Călin Cimponeriu (Lugoj) – Bajko Barna (Miercurea Ciuc). Observatori: Iosif Vigu (Satu Mare), Cornel Pantea (Oradea)

Sursa: Timp Online