Ripensia, învinsă la scor în Antalya de Craiova lui Mititelu! Florin Costea, printre marcatori

Marius ANGHEL 02 Feb. 2019, 20:33 Pregătiri, amicale

După două victorii cu 1-0 cu Daejeon Citizen, respectiv Celik Zenica, Ripensia Timișoara a pierdut în cantonamentul din Antalya cu o echipă din România, dintr-un eșalon mai jos. Mai precis, U Craiova 1948 SA, clubul de Liga 3 al lui Adrian Mititelu, s-a impus cu 3-1 în testul de sâmbătă cu roș-galbenii pregătiți de Alexandru Pelici.

Ripensiștii au irosit ocazii importante în prima repriză, prin Bădăuță, Chera și Mansour, care au ratat din situații de unu la unu cu portarul advers. În repriza a doua, oltenii au marcat două goluri pe contraatac, prin Claudiu Bălan și Alexandru Raicea. Ripensia a redus diferența la 2-1 în minutul 77, prin Andrei Dumiter. În minutul 90, Florin Costea a încris pentru craioveni, tot după un contraatac.

Ripensia: Șt. Dobre (Păduraru 60) – Ad. Popa, Tînc (Hecsko 46), Apro (Țieranu 61), Străuț (C. Toma 61) – Stoi (Burdeț 46), Anghelina (Dobie 61, Ardelean 70) – Chera (Monea 56), Bădăuță (Zaluschi 66), Simian (Istrătescu 56) – Mansour (Dumiter 56).

U Craiova SA: Mogoșanu – Kovari, Avram, Ciucă, Criștiu, Raicea, Codoban, Tănase, Răducanu, Dina, Cl. Bălan. În repriza secundă au intrat: Chindriș, Suciu, Moț, Negru, Zimță, Costea și Perez.

În primul amical din Antalya, U Craiova SA a remizat, scor 1-1, cu Vorskla Poltava, pentru olteni înscriind Claudiu Bălan.

Următorul amical al Ripensiei are loc marți, cu Sibir Novosibirsk, din liga a doua rusă.