Golul marcat de Honciu, insuficient pentru Dunărea! Călărășenii au pierdut primul amical desfășurat în Bulgaria

Marius ANGHEL 13 Jul. 2019, 10:05 Pregătiri, amicale
Golul marcat de Honciu, insuficient pentru Dunărea!** Călărășenii au pierdut primul amical desfășurat în Bulgaria

Aflată, de marți, în Bulgaria, în cantonament la Bansko, Dunărea Călărași a disputat, vineri, primul meci amical în acest stagiu de pregătire. Echipa antrenată de Cristian Pustai a întâlnit-o pe PFC Montana, ocupanda locul 2 în sezonul trecut al ligii secunde, însă care a ratat promovarea la meciul de baraj, în fața căreia a pierdut cu 1-2.

Dunărea a condus după ce a deschis scorul în minutul 30, în urma unei reluări cu capul a lui Georgian Honciu (foto), după o centrare a lui Marrone, jucător al FCSB aflat în probe. Totuși, băieții lui Pustai au încasat două goluri de la bulgari, astfel că s-au recunoscut învinși.

Cristi Pustai a început amicalul cu Montana în următoarea formulă: Stefan Krell – Ionuț Țenea, Alin Mutu, Dias Ceschin, Gaston Mendy – Gabriel Preoteasa, David Stoppacher – Cristian Raiciu, Georgian Honciu, Salvatore Marrone – Thaer Bawab.

După pauză, Dunărea i-a avut pe teren pe: Stefan Krell – Laurențiu Manole (Alexandru Sabangeanu 80), Andrei Manole, Costel Avram, Alexandru Dobre, Ștefan Pacionel, Cătălin Măgureanu, Andrei Zete, Dimciu Halep, Kazu, Costin Petre.

Accidentați, portarii Alessandro Caparco și Gabriel Popa nu au fost utilizați în acest test.

Următorul meci amical al Dunării în Bulgaria va avea loc mâine, duminică, însă adversarul e ținut secret de călărășeni.