Puncte împărțite frățește între Poli și Rapid! Spectacol a fost doar în tribune. Jocul a fost influențat de evenimentele din primele minute, cu eliminare, schimbări și mers la spital

Marius ANGHEL 01 Mar. 2020, 13:03 Campionat

Poli și Rapid, cele două echipe din Liga 2 cu galerii înfrățite, și-au împărțit punctele în mod frățește în meciul direct desfășurat astăzi, la Timișoara, pe „Dan Păltinișanu”, în fața a circa 7.000 de spectatori. Meciul a fost influențat de evenimentele petrecute în primele 10 minute, când giuleștenii au suferit o eliminare, iar antrenorii celor două echipe au fost nevoiți să efectueze câte o schimbare.

Spectacol a fost doar în tribune, creat de cele două galerii, fiindcă pe teren meciul a fost unul destul de modest, cu puține ocazii la cele două porți. Giuleștenii au evoluat aproape tot jocul în inferioritate numerică, însă în multe momente au controlat partida. Sefer (21), pentru Rapid, și Mera (31), pentru Poli, au fost singurii care au pus ceva emoții la poarta adversă, însă insuficient pentru a și marca. Partea secundă a început cu bara lui Alami (46), Axente (71) a avut și el o situație bună, dar a irosit-o cu lejeritate, în timp ce plonjonul lui Drăghiceanu (75) în careu i-a adus doar cartonaș galben, cât și antrenorului Daniel Pancu, pentru gesturile făcute pe margine. Djuric (89) putea înscrie totuși cu un șut din fața careului dacă Murariu nu s-ar fi întins serios pentru o intervenție aplaudată de tot stadionul.

S-a terminat 0-0, Poli începe meciurile oficiale din 2020 cu o remiză, în timp ce pentru Rapid e al doilea rezultat de egalitate în acest an.

Partida a fost însă influențată de clinciul cap în cap din minutul 5 dintre Alexandru Cherecheș și Robert Băjan. Primul a fost făcut KO și a fost transportat la spiral, al doilea a fost eliminat direct și avea să ajungă și el mai apoi la spital, pentru a fi cusut la cap, în timp ce Rapid a trebuit să se descurce pentru al doilea meci consecutiv în 10 jucători. La această fază, antrenorii au schimbat fiecare câte o dată.

Cu un punct obținut azi, ASU Poli ajunge la 32 de puncte și se situează, momentan, pe locul 10, în timp ce Rapid are 37 de puncte și rămâne, tot momentan, pe poziția a 3-a.

VEZI CLASAMENTUL LIGII 2 și GOLGHETERII

VEZI celelalte REZULTATE înregistrate în ETAPA 23

COMENTARIUL LIVE:

â–ºASU Poli: Murariu – C. Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cherecheș (Sg. Popovici 11′) – D. Codrea (Vidrăsan 64′), A. Ignea – Săulescu, F. Trip (Sofran 76′), Al. Munteanu – Mir. Axente
Rezerve neutilizate: M. Contra – Alin Manea, Al. Pop, Coadă
Antrenor: Octavian Benga

â–ºRapid: Mih. Popa – Băjan, Mallo, Al. Iacob (cpt.), Goge – R. Lazăr, Djuric – Sefer (G. Crețu 86′), Alami (Drăghiceanu 67), Hlistei – Labeau (Bonnin 11′)
Rezerve neutilizate: Al. Tătaru – Pănoiu, Jorza, Al. Dulca
Antrenor: Daniel Pancu
Eliminat: Robert Băjan 7′ (roșu direct)

â–ºMin 90+3 Final de partidă. Poli Timișoara și Rapid încheie meciul la egalitate, scor 0-0, cu toate că gazdele au evoluat aproape tot meciul în inferioritate numerică. Rapidiștii sunt la al doilea 0-0 înregistrat în debutul din acest an.

â–ºMin 90  Meciul e prelungit cu trei minute

â–ºMin 90 Centrare din corner este reluată cu capul peste poartă de Mallo

â–ºMin 89 Popovici pasează în centru, Djuric interceptează și trage bine din 17 metri central, însă Murariu se întinde și salvează golul

â–ºMin 86 Ultima schimbare și la Rapid. Iese Antonio Sefer și intră Geani Crețu

â–ºMin 76 Ultima schimbare la Poli. Intră Nicolae Sofran și iese Fabio Trip

â–ºMin 76 Daniel Pancu primește doar cartonașul galben pentru crizele de nervi de pe margine. Antrenorul Rapidului face astfel de gesturi meci de meci

â–ºMin 75 Drăghiceanu pică în careul advers după ce plojnează pe lângă Mera, Pancu „înnebunește” pe margine și gesticulează către arbitru, sprintează pe lângă tușă, iar apoi își aruncă geaca de pe el. N-a fost niciun fault. Decizie e absolut corectă

â–ºMin 71 Mallo respinge defectuos în fața lui Axente, aflat la câțiva metri în stânga careului mic. Atacantul șutează fără preluare, total deficitar, iar mingea se duce paralel cu poarta

â–ºMin 67 Pancu schimbă și el. Iese Alami Saifeddine și intră Marian Drăghiceanu

â–ºMin 65 Abia intrat pe teren, Raul Vidrăsan îl faultează din spate pe Hlistei și primește cartonașul galben

â–ºMin 64 La Poli, iese Dorin Codrea și intră Raul Vidrăsan

â–ºMesaj al galeriei rapidiste către conducătorii clubului, după evenimentele extra fotbalistice de la partida cu Turris: „Băieți, faceți lucrurile profesionist, nu ne mai terfeliți. Nu asociați Rapidul cu un grup de măscărici”

â–ºMin 60 Sandro Djuric plonjează în careul timișorenilor după ce trece pe lângă Jurj, arbitrul nu se lasă păcălit și îi arată cartonașul galben pentru simulare rapidistului

â–ºMin 58 Săulescu îl depășește în viteză pe Goge în flancul drept, pătrunde până în marginea careului, însă centrează dezamăgitor, mult peste poartă

â–ºMin 52 Bonnin are un voleu ratat de la 16 metri central, mult peste poartă

â–ºMin 46 Goge centrează din stânga către colțul lung, Alami reia pe spate din 3 metri lateral dreapta, din unghi, direct în bară, aproape de vinclu. Murariu era acolo, dar a părut surprins de execuția lui Alami

â–ºMin 46 S-a reluat meciul. Sunt aproximativ 7.000 de spectatori pe stadionul „Dan Păltinișanu”

â–ºMin 45+5 Pauză. Poli și Rapid sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză modestă în ocazii, însă influențată de faza din minutul 5 care a dus la eliminarea rapidistului Robert Băjan și la două schimbări făcute de cei doi antrenori

â–ºMin 45 Prima repriză e prelungită cu cinci minute. Alb-violeții conduc acum ostilitățile pe teren, la fel și în tribună

â–ºMin 35 Robert Băjan este transportat și el la spital în acest moment. Fundașul eliminat al Rapidului probabil s-a resimțit între timp după ciocnirea din minutul 5

â–ºMin 32 Jucătorii echipei timișorene sunt cu toții în propria jumătate. Rapid are controlul, deși joacă în inferioritate

â–ºMin 31 Ignea centrează în careul mic o lovitură liberă de la 30 de metri central, Mera câștigă duelul cu Mallo, plonjează în 5 metri ușor lateral stânga, însă reia cu capul pe lângă poartă

â–ºMin 27 Dorin Codrea primește cartonașul galben

â–ºMin 26 Munteanu trage execrabil de la 20 de metri central, mult în dreapta

â–ºMin 22 Abia acum a ajuns la stadion o a treia ambulanță pentru ca cea în care se află Cherecheș, accidentat la cap încă din minutul 5, să-l ducă pe jucătorul Politehnicii la Spitalul Județean, care este peste drum de stadion

â–ºMin 21 Rapid joacă mai bine, deși e în inferioritate, Alami pătrunde în careu pe dreapta, pasează în centru, ușor înapoi, pentru șutul din voleu al lui Sefer, însă Murariu blochează în față

â–ºMin 19 Hlistei bate în forță lovitura liberă de la 27 de metri central, mingea trece pe lângă zid, însă și pe lângă poartă, în stânga lui Murariu

â–ºMin 18  Alexandru Munteanu primește cartonașul galben după un fault comis la 27 de metri central

â–ºGaleriile celor două echipe

â–ºMin 16 Sefer pătrunde până la limita careului, în dreapta, și Popovici îl faultează. Rapidiștii cer penalty

â–ºMin 11 Pancu schimbă după eliminarea lui Băjan. Brighton Labeau este înlocuit cu Bonnin Cayetano. La Poli, Sergiu Popovici intră în locul accidentatului Alexandru Cherecheș. Meciul abia acum se reia după câteva minute bune în care Cherecheș a stat întins pe gazon și apoi a fost scos în afară cu ambulanța

â–ºMin 7 Robert Băjan primește cartonașul roșu pentru capul în figură pe care i l-a dat lui Alexandru Cherecheș, la un duel aerian în care rapidistul a venit din spate. Cherecheș a fost făcut KO și e nevoie de intervenția ambulanței pe suprafața de teren

â–ºMin 5 Cherecheș și Băjan se ciocnesc destul de violet, cu rapidistul lovindu-l cu capul în plină figură pe polist. Ignea intervine asupra coechipierului său care pare că și-a pierdut cunoștiința, însă o face brutal, zgâlțâindu-l

â–ºAproximativ 5.000 de spectatori sunt în acest moment pe stadionul „Dan Păltinișanu”. În afara arenei sunt cozi imense de oameni care vor să intre să asiste la meci. Cele două galerii cântă și asigură un fond sonor senzațional.

â–ºMin 1 Startul meciului a fost fost dat de boxerul Flavius Biea

–––––––––––––––––––––––––

Poli și Rapid se iubesc la infinit! Astăzi, de la ora 11:00, pe stadionul „Dan Păltinișanu” din Timișoara, avem o nouă ocazie să vedem cât de mult se iubesc, într-adevăr, cele două echipe cu galerii înfrățite și adversare în această ediție a campionatului Liga 2. Poli e la jumătatea clasamentului și nu are nicio grijă, în timp ce Rapid e în cursa pentru promovarea în Liga 1, vine după o remiză și nu-și permite un nou pas greșit.

Meciul face parte din etapa a 23-a a Ligii 2, rundă care a început de ieri dimineață și a adus, printre altele, victoria liderului UTA (3-0 cu Ripensia), succes pentru Turris Oltul (2-1 cu Concordia) și remiză pentru Petrolul (0-0 cu Farul). Astăzi, la Timișoara, două dintre echipele cu cele mai frumoase galerii din țară au meci direct, dar promit spectacol și pe teren.

Octavian Benga: „Se întâlnesc două echipe cu galerii înfrățite, obiective și bugete diferite”

Alb-violeții au tot lotul valid pentru jocul care va fi primul oficial al lor în 2020, după ce runda trecută au stat. Antrenorul Octavian Benga vede o presiune mai mare pe Rapid pentru a câștiga această întâlnire.

„Un meci important pentru noi, pentru că este primul meci după o pauză așa lungă. Două echipe cu galerii înfrățite, obiective și bugete diferite. Este o presiune mai mare pe ei, din punctul meu de vedere, pentru că spectatorii își doresc ca Rapid să ajungă cât mai repede în Liga 1. Sper să profităm de această presiune care este pe ei. Rapidul are un antrenor tânăr, ambițios, chiar îl felicit, pentru că nu e ușor să lucrezi sub presiunea care e la Rapid. Sper ca la meciul de duminică, suporterii noștri să vină în număr cât mai mare la stadion. Cu siguranță lumea din oraș are o foame de fotbal, de rezultate, sper să pot să garantez că prin atitudinea noastră, toți jucătorii vor avea la meci o atitudine pozitivă”, a spus Octavian Benga, căruia i-ar fi plăcut mai mult ca Ionuț Voicu, căpitanul Rapidului, să nu fie eliminat în meciul trecut: „Jucătorii nu au ritm, pentru noi nu este un avantaj că nu am jucat prima etapă, ei au un avantaj că au simțit deja competiția. E bine pentru noi că nu au pierdut. Curios, în prima repriză au făcut un joc slab Rapidul, iar apoi, cu un om în minus, s-au adunat. Nu mi-aș fi dorit să fie eliminat Ionuț Voicu. Cu siguranță, Daniel Pancu va face schimbări în prima echipă și va fi altă echipă, va schimba profilul și pot apărea surprize.”

Căpitanul echipei timișorene, Ioan Mera, a trecut în cariera sa pe la Rapid. „Așteptăm de ceva vreme meciurile oficiale, pentru că ne-am saturat de meciurile amicale. Ne dorim foarte mult să câștigăm acest meci, suntem concentrați 100 la sută și cred că vom ieși învingători dacă vom face ce trebuie pe teren. Am jucat la Rapid. Eu sunt rapidist de mic. Pot spune că mi-am îndeplinit un vis. A fost o perioadă scurtă, nu a fost cea mai bună perioadă a Rapidului. Cred că va fi un spectacol în tribună, între cele două galerii frumoase, cred, cele mai frumoase din țară. Nu cred că va fi stadionul plin, dar câteva mii de spectatori o să fie”, a declarat Ioan Mera.

Daniel Pancu: „Ne așteaptă un meci foarte-foarte greu la Timișoara”

Dacă pentru ASU Poli, meciul acesta este primul oficial disputat în 2020, după ce runda trecută a stat, pentru Rapid va fi al doilea, după ce marți a remizat pe teren propriu, la Voluntari, cu Turris Oltul, o contracandidată la promovare. Un nou joc fără victorie nu ar avantaja echipa giuleșteană în această cursă de a accede în Liga 1.

„Sunt convins că ne așteaptă un meci foarte-foarte greu la Timișoara, chiar dacă suporterii sunt înfrățiți. Vom pregăti în amănunt jocul ăsta, pentru că avem nevoie să obținem puncte”, a spus Daniel Pancu despre întâlnirea cu Poli.

Un episod din istoria „Poli și Rapid se iubesc la infinit” poate fi citit pe site-ul clubului giuleștean.

În meciul tur, în Regie, în fața a circa 5.000 de spectatori, Rapid a trecut cu 1-0 de ASU Poli, prin autogolul lui Cristian Scutaru din minutul 82.

În acest moment, după desfășurarea a mare parte din jocurile etapei a 23-a, Rapid ocupă locul 3, cu 36 de puncte, în timp ce ASU Poli e clasată pe poziția a 10-a, cu 31 de puncte.

Partida care va începe de la ora 11:00, pe stadionul „Dan Păltinișanu” din Timișoara, va fi arbitrată de centralul Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) și asistenții Răzvan Ionuț Soponar și Cristian Nicolae Lucaci (ambii din Baia Mare). Rezervă este Cristian Codrea (Baia Mare), în timp ce observatori au fost delegați Teodora Albon (Cluj-Napoca) și Radu Bitea (Oradea).