Rezultatele și marcatorii meciurilor retur ale barajului. Vezi cele 21 de campioane care au promovat în Liga 3. Ion Creangă s-a răzbunat pe Eminescu

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 Jun. 2016, 21:26 Actualizat: 27 Jun. 2016, 12:48 Special
Rezultatele și marcatorii meciurilor retur ale barajului. Vezi cele 21 de campioane care au promovat în Liga 3.  Ion Creangă s-a răzbunat pe Eminescu

41 de campioane de județ din România și câștigătoarea Ligii a IV-a București ar fi trebuit să se vor înfrunte sâmbătă, 25 iunie, de la ora 17:30, în returul celor 21 de meciuri ale barajului pentru obținerea promovării în Liga 3. Totuși, două dintre aceste meciuri nu vor avea loc.

FC Hidișel (BH) a anunțat că nu va participa la baraj, fiindcă nu are bani să susțină o posibilă prezență în Liga 3, astfel că Recolta Dorolț (SM) a obținut promovarea la „masa verde”. Mai nou, Pandurii Cerneți (MH) a trimis la federație înștiințare că nu se prezintă la returul cu CSM Școlar Reșița (CS), deoarece nu are bani de deplasare. Învinși în meciul tur cu 6-1, mehedințenii s-au temut de o umilință și mai mare la Reșița, astfel că au decis să nu mai facă deplasarea, acesta fiind de fapt motivul pentru neprezentare. În această situație, CSM Școlar Reșița este a doua campioană județeană care a obținut promovarea în Liga 3.

După desfășurarea meciurilor tur, trei echipe au câștigat la o diferență de cel puțin trei goluri, astfel că aproape și-au asigurat promovarea: Avântul Valea Mărului (GL)(4-1 cu Pajura Huși – VS), Ripensia Timișoara (TM)(4-0 cu Hercules Lupeni – HD) și CS Șirineasa (VL)(4-1 cu Tractorul Cetate – DJ).

Mai jos vă redăm cele 42 de campioane, cât și programul meciurilor de la baraj, primele echipe urmând a fi gazde în retur.

Sportul Chișcani (BR), Axiopolis Cernavodă (CT), Arsenal Malu (GR), Flacăra Moreni (DB), CS Păulești (PH), Petrolul Berca (BZ), Avântul Valea Mărului (GL), Siretul Lespezi (IS), Voința Ion Creangă (NT), FC Bistrița (BN), Viitorul Ulmeni (MM), Mureșul Vințu de Jos (AB), Gloria Lunca Teuz Cermei (AR), Ripensia Timișoara (TM), CSM Școlar Reșița (CS), CS Șirineasa (VL), FC Hermannstadt (SB), FC Argeș 1953 Pitești (AG), Olimpic Cetate Râșnov (BV), FCM Alexandria (TR) și Recolta Dorolț (SM) au obținut promovarea în Liga 3 în urma manșei duble a barajului. Învinsele vor evolua în următorul sezon tot în campionatul Ligii 4.

 

Iată programul meciurilor:

 

După prelungiri

VIITORUL FELEACU (CJ) – GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI (AR) 2-2 după 120 de minute, 1-0 după 90 de minute (0-1 în tur)
Stadion: TCI (Cluj-Napoca – Cluj);
Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare – Maramureș);
Asistenți: Cristian Nicolae Lucaci și Gheorghe Vasile Tarba (ambii din Baia Mare – Maramureș);
Observatori: Ioan Onicaș și Costin Dan (ambii din Zalău – Sălaj).

â–ºMarcator: Horațiu Moldovan (79), Radu Danciu (107) / Andrei Purice (111), Ghergar (120)


 

ȘOIMII TOPOLOG (TL) – SPORTUL CHISCANI (BR) 1-4 (2-2 în tur)
Stadion: Comunal (Topolog – Tulcea);
Arbitru: Florin Miron (București);
Asistenți: Cristian Ionuț Măndită (Tunari – Ilfov) și Marian Istrate (Buftea – Ilfov);
Observatori: Marian Dorobanțu (Buzău) și Rodel Aron (Slobozia – Ialomița)

â–ºMarcatori: Moldoveanu (72) / Durbac (36), Huțu (68), Pascu (82), Cl. Boariu (90)

AXIOPOLIS CERNAVODĂ‚ (CT) – VENUS INDEPENDENȚA (CL) 3-0 (3-4 în tur)
Stadion: Trust (Cernavodă – Constanța);
Arbitru: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov);
Asistenți: Dragoș Baluna și Alexandru Midvichi (ambii din București);
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca – Cluj) și Marin Rusen (București).

â–ºMarcatori: Husein (37), Fotescu (62 – pen.), Rusu (90+2)

PROGRESUL BUCUREȘTI (B) – ARSENAL MALU (GR) 1-4 (0-2 în tur)
Stadion: Romprim (București);
Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești – Prahova);
Asistenți: Cătălin Alexandru Popovici și Ștefan Dumitrache (ambii din Ploiești – Prahova);
Observatori: Constantin Ștefan și Dan Ionescu (ambii din București).

â–ºMarcatori: … (83) / Silviu Radu (34, 65, 85), Alin Damian (44)

FLACĂ‚RA MORENI (DB) – VOINȚA CREVEDIA (IF) 3-0 (2-2 în tur)
Stadion: Flacăra (Moreni – Dâmbovița);
Arbitru: Dan Grigore Botescu (București);
Asistenți: Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeș) și Șerban State (Pitești – Argeș);
Observatori: Corneliu Fecioru și Mihnea Marsilian Totan (ambii din București).

â–ºMarcatori: Vlad Cârnaru (24), Timofte (25 – pen.), Negrea (81)

CS PĂ‚ULEȘTI (PH) – EUROMANIA DUMBRĂ‚VENI (VN) 2-0 (3-1 în tur)
Stadion: Comunal (Păulești – Prahova);
Arbitru: Cristina Mariana Trandafir (București);
Asistenți: Mihaela Țepușă și Roxana Ivanov (ambii din București);
Observatori: Irina Mîrț și Andrei Simion (ambii din București).

â–ºMarcatori: Vlad Negoiță (17 – autogol), Andrei Ciobanu (75)

NEMERE DIN GHELINȚA (CV) – PETROLUL BERCA (BZ) 1-0 (2-4 în tur)
Stadion: Comunal (Ghelința – Covasna);
Arbitru: Bogdan Dumitrache (București);
Asistenți: Aurelian Țoie și Gabriel Neagu (ambii din București);
Observatori: Cristian Nica (Ploiești – Prahova) și Ilie Luca (Brașov).

â–ºMarcator: Ciprian Ursu (4)

AVÂNTUL VALEA MĂ‚RULUI (GL) – PAJURA HUȘI (VS) 3-1 (4-1 în tur)
Stadion: Comunal Valea Mărului (Galați);
Arbitru: Eduard Ioniță (Constanța);
Asistenți: Silviu Brandușa (Călărași) și Marian Carson (Constanța);
Observatori: Nicolae Marodin (București) și Constantin Chiriazic (Tulcea).

â–ºMarcatori: Vlad Antofe (7), Ionuț Cristian (20), Cristian Frunză (60 – pen.) / Mădălin Căciulă (71 – pen.)

GAUSS RĂ‚CĂ‚CIUNI (BC) – SIRETUL LESPEZI (IS) 0-1 (1-2 în tur)
Stadion: Răcăciuni (Bacău);
Arbitru: Ionel Ivan (Brăila);
Asistenți: Florin Alexandru Vișan (Galați) și Daniel Vlase (Slobozia Conachi – Galați);
Observatori: Liviu Seceanu (Galați) și Vasile Vămanu (Piatra Neamț – Neamț).

â–ºMarcatori: Andrei Dandu (75)

LUCEAFĂ‚RUL MIHAI EMINESCU (BT) – VOINȚA ION CREANGĂ‚ 1-5 (NT) (1-0 în tur)
Stadion: Comunal Mihai Eminescu (Mihai Eminescu – Botoșani);
Arbitru: Valentin Lungu (Iași);
Asistenți: Ionuț Melinte și Andrei Diaconu (ambii din Iași);
Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava) și Gabriel Flaviu Pop Ion (Bacău).

â–ºMarcatori: Vechiu (90+2) / Marius Doboș (18, 72), Ionuț Tofan (35, 60), Silviu Boboc (66)

ȘOMUZ FĂ‚LTICENI (SV) – FC BISTRIȚA (BN) 1-1 (0-0 în tur)
Stadion: Tineretului (Fălticeni – Suceava);
Arbitru: Sergiu Mavriche (Bacău);
Asistenți: Damian Antal și Alexandra Theodora Apostu (ambii din Bacău);
Observatori: Virgil Stărică (Iași) și Daniel Cioloboc (Târgu Mureș – Mureș).

â–ºMarcatori: Cutaș (90+4) / Otniel Sighiartău (5)

UNIREA MIRȘID (SJ) – VIITORUL ULMENI (MM) 0-7 (0-1 în tur)
Stadion: Comunal (Mirsid – Sălaj);
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad);
Asistenți: Sebastian Pantea și Alina Mihoc (ambii din Arad);
Observatori: Claudiu Ștefănuți (Bistrița – Bistrița Năsăud) și Viorel Vancea (Oradea – Bihor).

â–ºMarcatori: Dănuț Sabău (22), Marius Feraru (34, 50), Sergiu Chiorean (39), Dumitru Morar (71, 84), Alexandru Ignat (78)

MUREȘUL LUDUȘ (MS) – MUREȘUL VINȚU DE JOS (AB) 0-3 (0-1 în tur)
Stadion: Mureșul (Luduș – Mureș);
Arbitru: Dan Florin Dreve (Cluj-Napoca – Cluj);
Asistenți: Iulian Szekely și Doru Claudiu Lucaciu (ambii din Cluj-Napoca – Cluj);
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) și Mihail Băcescu (Brașov).

â–ºMarcatori: M. Popa (8) , Apetri (26), Iacșa (79)

HERCULES LUPENI (HD) – RIPENSIA TIMIȘOARA (TM) 0-3 (0-4 în tur)
Stadion: Minerul (Lupeni – Hunedoara);
Arbitru: Dorian Micloșină (Reșița – Caraș Severin);
Asistenți: Răzvan Constantin Nistoran (Reșița – Caraș Severin) și Ionel Caius Drula (Drobeta Turnu Severin – Mehedinți);
Observatori: Luis Moisescu (Drobeta Turnu Severin – Mehedinți) și Valeriu Nichimiș (Alba Iulia – Alba).

â–ºMarcatori: Florin Nanu (4), Briciu (79), Mediop (86)

TRACTORUL CETATE (DJ) – CS ȘIRINEASA (VL) 3-1 (1-4 în tur)
Stadion: Tractorul (Cetate – Dolj);
Arbitru: Cătălin Marian Pană (București);
Asistenți: Ionuț Marius Bobe (Videle – Teleorman) și Marilena Cătălina Nan (Alexandria – Teleorman);
Observatori: Vasile Balaj (Reșița – Caraș Severin) și Nicolaescu Florin (Slatina – Olt).

â–ºMarcatori: Jilcu (23), Boboescu (65 – pen.), Dodoacă (77) / Ceapă (1)

GILORTUL TÂRGU CĂ‚RBUNEȘTI (GJ) – FC HERMANNSTADT (SB) 1-5 (0-1 în tur)
Stadion: Local (Târgu Cărbunești – Gorj);
Arbitru: Nicolae Cătălin Botaș (Timișoara – Timiș);
Asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj – Timiș) și Andrei Nicolae Chițoiu (Timișoara – Timiș);
Observatori: Eduard Dumitrescu (Pitești – Argeș) și Călin Marius Orbonaș (Ilia – Hunedoara).

â–ºMarcatori: … () / C. Trohin, Daniel Tătar (două), Ionuț Simion, Andrei Greavu

FC ARGEȘ 1953 PITEȘTI (AG) – RECOLTA STOICĂ‚NEȘTI (OT) 4-1 (1-1 în tur)
Stadion: Bradu (Bradu – Argeș);
Arbitru: Ionuț Valentin Iugulescu (Târgoviște – Dâmbovița);
Asistenți: Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea) și Ramona Doriana Bunget (Târgu Jiu – Gorj);
Observatori: Adrian Vidan (București) și Tudor Negoiță (Ploiești – Prahova).

â–ºMarcatori: Pătrănoiu, Tameș, Dima, Prodan / Preda

OLIMPIC CETATE RÂȘNOV (BV) – UNIREA CRISTURU SECUIESC 2-0 (HR) (1-3 în tur)
Stadion: Bucegi (Râșnov – Brașov);
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș – Mureș);
Asistenți: Balint Albu și Andra Tănăsuc (ambii din Târgu Mureș – Mureș);
Observatori: Andrei Ioniță și Mihai Costache (ambii din București).

â–ºMarcatori: Nicolae Mariean (40, 44)

ANDRIAS ANDRĂ‚ȘEȘTI (IL) – FCM ALEXANDRIA (TR) 1-1 (1-3 în tur)
Stadion: Comunal (Andrășești – Ialomița);
Arbitru: Florin Aurelian Macovei (Galați);
Asistenți: Florin Iftode (Târgu Bujor – Galați) și Răzvan Negoiță (Brăila);
Observatori: George Ionescu și Olivian Capra (ambii din București).

â–ºMarcatori: Baltă (75) / Căpățână (44 – pen.)

CSM ȘCOLAR REȘIȚA (CS) – PANDURII CERNEȚI (MH) 3-0 la masa verde (6-1 în tur) – nu se dispută

RECOLTA DOROLȚ (SM) – FC HIDIȘEL (BH) – nu se dispută / CITEȘTE AICI motivul

 

VEZI REZULTATELE ȘI MARCATORII MECIURILOR TUR ALE BARAJULUI DE PROMOVARE ÎN LIGA 3



Liga2.ro vă prezintă REGULAMENTUL PRIVIND ORGANIZAREA ȘI DESFĂ‚ȘURAREA JOCURILOR DE BARAJ PENTRU PROMOVAREA ÎN LIGA A 3-A, CAMPIONATUL EDIȚIEI 2016 / 2017:

1. Conform Hotărârii Comitetului Executiv din 23 aprilie 2014, promovează din Liga a 4-a în Liga a 3-a, campionatul ediției 2016/2017, cele 21 de echipe câștigătoare ale jocurilor de baraj dintre cele 42 campioane declarate de AJF/AMFB. Jocurile se desfășoară în sistem eliminatoriu, tur – retur, pe terenurile fiecărei echipe, la data de 18 iunie 2016 și 25 iunie 2016 cu începere de la ora 18.00.

2. Au dreptul să participe la jocurile de baraj numai echipele aparținând structurilor sportive cu personalitate juridică.

3. În situația în care după disputarea celor două jocuri egalitatea se menține (la puncte și golaveraj), golurile marcate în deplasare contează dublu, fiind declarată câștigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă și în aceste condiții egalitatea persistă, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele, dar cu o pauză de 5 minute acordată la terminarea celor 90 de minute de joc. În cazul în care egalitatea se menține și după reprizele de prelungire, echipa câștigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă, în conformitate cu Legile Jocului.

4. Sancțiunile care decurg din cumulul de cartonașe galbene primite de jucători în campionatul Ligii a 4-a nu acționează în meciurile de baraj, menținându-se numai suspendările aplicate pentru alte abateri disciplinare.

5. Asociațiile județene de fotbal, respectiv, AMFB, sunt obligate să comunice FRF – Direcția Competiții, în scris, până la data de 13 iunie 2016, echipele calificate pentru a participa la jocurile de baraj, precum și copia Certificatului de Identitate Sportivă al clubului respectiv / bonului de înregistrare a documentației la M.T.S.

6. Cluburile ale căror echipe s-au calificat la jocurile de baraj au obligația să depună la FRF, până la data de 15 iunie 2016, tabele nominale cuprinzând maxim 18 jucători care participă la jocul de baraj, tabele care vor cuprinde următoarele date:
a) Numele și prenumele jucătorilor, data și locul nașterii;
b) Numărul carnetului de legitimare/ licenței;
c) Tabelul va fi semnat și ștampilat de reprezentantul legal al clubului;
d) Confirmarea făcută de asociația județeană de fotbal competentă din care rezultă că jucătorii din tabel au drept de joc pentru echipa respectivă, au viză anuală pe 2016 și viză medicală valabilă (conform art.9 din RSTJF – viză medicală aplicată la Cabinete de Medicină Sportivă).
În cazul în care după transmiterea tabelului la FRF apar indisponibilitați, înlocuirile necesare de jucători pot fi comunicate prin fax la FRF până cu 24 de ore înaintea începerii jocului.

6.1. Au drept de joc la jocurile de baraj, jucătorii legitimați sau transferați cu excepția ultimelor șase etape înainte de terminarea campionatului Ligii a 4-a în conformitate cu prevederile art. 19 alin. 7 teza finală din RSTJF.

7. În jocurile de baraj sunt aplicate următoarele reguli:
a) pot fi efectuate maxim 4 înlocuiri de jucători;
b) nu este obligatorie folosire a jucătorilor juniori sau a jucătorilor sub 21 de ani;
c) identificarea jucătorilor (seniori/juniori) se face numai cu carnetul de legitimare sau licența;
d) ambele echipe sunt obligate să se prezinte la teren cu două seturi de echipament de culori diferite;
e) echipa organizatoare a meciului tur se stabilește prin tragere la sorți, returul urmând să se desfășoare pe terenul celeilalte echipe care va avea calitatea de organizatoare.

8. Cheltuielile necesare pentru organizarea jocurilor de baraj vor fi suportate de echipa gazdă a fiecărui joc:
a) Cheltuieli cu arbitrii și observatorii (baremuri de arbitraj / observare) în valoare de 3.000 lei; baremurile sunt corespunzătoare Ligii a 3-a;
b) Cheltuielile de organizare a jocului: chirie stadion, asigurarea ordinei și siguranței, a asistenței medicale.

9. Cluburile cu echipe participante la jocurile de baraj sunt obligate:
a) Să achite AJF la care sunt afiliate, până la data de 13 iunie 2016, suma de 3.000 lei, reprezentând cheltuielile cu arbitrii, observatorii. Nerespectarea
acestei obligații conduce la neprogramarea echipei clubului în cauză la jocul de baraj și la pierderea jocului prin forfait;
b) Să asigure toate condițiile prevăzute de ROAF pentru organizarea unui joc oficial;
c) Stadionul pe care se va desfășura jocul de baraj trebuie să fie omologat cel puțin pentru nivelul Ligii a 4-a.

Articol scris de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 Jun. 2016, 21:26 Actualizat: 27 Jun. 2016, 12:48 Special
Pe aceeași temă