Programul turului Seriei a V-a a Ligii 3. Hermannstadt visează la promovare în fața Bistriței sau Cugir

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 Aug. 2016, 23:21 Actualizat: 26 Aug. 2016, 15:53 Special
Programul turului Seriei a V-a a Ligii 3.  Hermannstadt visează la promovare în fața Bistriței sau Cugir

Sala Nicolae Dobrin a Casei Fotbalului a găzduit, joi după amiază, tragerea la sorți a programului ediției de campionat 2016-2017 a Ligii 3. Ca și în sezonul precedent, competiția se va desfășura în sistem fiecare cu fiecare, tur și retur, prima etapă fiind programată pe 2 și 3 septembrie 2016, de la ora 17:00.

Seriile I, a III-a, a IV-a și a V-a sunt compuse din câte 15 echipe, iar programul a fost stabilit după tabelul de Berger 16, în timp ce Seria a II-a are în alcătuire în acest moment 14 echipe, dar ar putea avea tot 15 dacă va fi acceptată în campionat și Farul Constanța. Pentru Seria a II-a s-au tras două variante de program, prima pe un tabel de Berger de 14 echipe, iar a doua pe un tabel de Berger de 16 echipe, în funcție de situația Farului.

La finalul campionatului Ligii 3 prima clasată din fiecare serie va promova în Liga 2, în timp ce de retrogradat în Liga 4 o vor face echipele clasate pe locurile 13, 14 și 15 din fiecare serie și cel mai slab loc 12.

Până la mijlocul săptămânii viitoare, FRF așteaptă în continuare cereri din partea cluburilor care doresc să-și desfășoare meciurile pe teren propriu vineri, nu sâmbătă, atunci când e data oficială a meciurilor din Liga 3. Cererile trebuie să fie bine motivate (pe acel teren urmează să joace în același timp și alte echipe, formația secundă, de juniori sau Elită) sau să fie susținute de avizul AJF din județul respectiv.

SERIA a V-a

ACS Comunal Recolta Dorolț
Viitorul Ulmeni
AFC Hermannstadt
FC Bistrița

Avântul Reghin
Metalurgistul Cugir
Unirea Jucu
Sănătatea Cluj
ACS Comuna Recea
CS Iernut
CS Oșorhei
Unirea Dej
FC Zalău
Gaz Metan Mediaș II
ASA Târgu Mureș II

* Echipele trecute cu albastru sunt nou-promovate din Liga 4
* Echipele trecute cu vișiniu sunt echipe satelit ale cluburilor din Liga 1 înscrise la invitația FRF

Mai jos, Liga2.ro vă prezintă programul turului de campionat al Ligii 3, ediția 2016/2017, pentru SERIA a V-a:

ETAPA 1

CS Iernut – ASA Târgu Mureș II
Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir
Viitorul Ulmeni – CS Oșorhei
FC Bistrița – Unirea Jucu
Recolta Dorolț – ACS Comuna Recea
Gaz Metan Mediaș II – Sănătatea Cluj
AFC Hermannstadt – FC Zalău
Unirea Dej
stă.

ETAPA 2

Metalurgistul Cugir – CS Iernut
CS Oșorhei – Avântul Reghin
Unirea Jucu – Unirea Dej
ACS Comuna Recea – FC Bistrița
Sănătatea Cluj – Recolta Dorolț
FC Zalău – Gaz Metan Mediaș II
ASA Târgu Mureș II – AFC Hermannstadt
Viitorul Ulmeni
stă.

ETAPA 3

Metalurgistul Cugir – ASA Târgu Mureș II
CS Iernut – CS Oșorhei
Viitorul Ulmeni – Unirea Jucu
Unirea Dej – ACS Comuna Recea
FC Bistrița – Sănătatea Cluj
Recolta Dorolț – FC Zalău
Gaz Metan Mediaș II – AFC Hermannstadt
Avântul Reghin
stă.

ETAPA 4

CS Oșorhei – Metalurgistul Cugir
Unirea Jucu – Avântul Reghin
ACS Comuna Recea – Viitorul Ulmeni
Sănătatea Cluj – Unirea Dej
FC Zalău – FC Bistrița
AFC Hermannstadt – Recolta Dorolț
ASA Târgu Mureș II – Gaz Metan Mediaș II
CS Iernut
stă.

ETAPA 5

CS Oșorhei – ASA Târgu Mureș II
CS Iernut – Unirea Jucu
Avântul Reghin – ACS Comuna Recea
Viitorul Ulmeni – Sănătatea Cluj
Unirea Dej – FC Zalău
FC Bistrița – AFC Hermannstadt
Recolta Dorolț – Gaz Metan Mediaș II
Metalurgistul Cugir
stă.

ETAPA 6

Unirea Jucu – Metalurgistul Cugir
ACS Comuna Recea – CS Iernut
Sănătatea Cluj – Avântul Reghin
FC Zalău – Viitorul Ulmeni
AFC Hermannstadt – Unirea Dej
Gaz Metan Mediaș II – FC Bistrița
ASA Târgu Mureș II – Recolta Dorolț
CS Oșorhei
stă.

ETAPA 7

CS Oșorhei – Unirea Jucu
Metalurgistul Cugir – ACS Comuna Recea
CS Iernut – Sănătatea Cluj
Avântul Reghin – FC Zalău
Viitorul Ulmeni – AFC Hermannstadt
Unirea Dej – Gaz Metan Mediaș II
FC Bistrița – Recolta Dorolț
ASA Târgu Mureș II
stă.

ETAPA 8

ACS Comuna Recea – CS Oșorhei
Sănătatea Cluj – Metalurgistul Cugir
FC Zalău – CS Iernut
AFC Hermannstadt – Avântul Reghin
Gaz Metan Mediaș II – Viitorul Ulmeni
Recolta Dorolț – Unirea Dej
ASA Târgu Mureș II – FC Bistrița
Unirea Jucu
stă.

ETAPA 9

ASA Târgu Mureș II – Unirea Jucu
CS Oșorhei – Sănătatea Cluj
Metalurgistul Cugir – FC Zalău
CS Iernut – AFC Hermannstadt
Avântul Reghin – Gaz Metan Mediaș II
Viitorul Ulmeni – Recolta Dorolț
Unirea Dej – FC Bistrița
ACS Comuna Recea
stă.

ETAPA 10

ACS Comuna Recea – Unirea Jucu
FC Zalău – CS Oșorhei
AFC Hermannstadt – Metalurgistul Cugir
Gaz Metan Mediaș II – CS Iernut
Recolta Dorolț – Avântul Reghin
FC Bistrița – Viitorul Ulmeni
Unirea Dej – ASA Târgu Mureș II
Sănătatea Cluj
stă.

ETAPA 11

ASA Târgu Mureș II – ACS Comuna Recea
Unirea Jucu – Sănătatea Cluj
CS Oșorhei – AFC Hermannstadt
Metalurgistul Cugir – Gaz Metan Mediaș II
CS Iernut – Recolta Dorolț
Avântul Reghin – FC Bistrița
Viitorul Ulmeni – Unirea Dej
FC Zalău
stă.

ETAPA 12

Sănătatea Cluj – ACS Comuna Recea
FC Zalău – Unirea Jucu
Gaz Metan Mediaș II – CS Oșorhei
Recolta Dorolț – Metalurgistul Cugir
FC Bistrița – CS Iernut
Unirea Dej – Avântul Reghin
Viitorul Ulmeni – ASA Târgu Mureș II
AFC Hermannstadt
stă.

ETAPA 13

ASA Târgu Mureș II – Sănătatea Cluj
ACS Comuna Recea – FC Zalău
Unirea Jucu – AFC Hermannstadt
CS Oșorhei – Recolta Dorolț
Metalurgistul Cugir – FC Bistrița
CS Iernut – Unirea Dej
Avântul Reghin – Viitorul Ulmeni
Gaz Metan Mediaș II
stă.

ETAPA 14

FC Zalău – Sănătatea Cluj
AFC Hermannstadt – ACS Comuna Recea
Gaz Metan Mediaș II – Unirea Jucu
FC Bistrița – CS Oșorhei
Unirea Dej – Metalurgistul Cugir
Viitorul Ulmeni – CS Iernut
Avântul Reghin – ASA Târgu Mureș II
Recolta Dorolț
stă.

ETAPA 15

ASA Târgu Mureș II – FC Zalău
Sănătatea Cluj – AFC Hermannstadt
ACS Comuna Recea – Gaz Metan Mediaș II
Unirea Jucu – Recolta Dorolț
CS Oșorhei – Unirea Dej
Metalurgistul Cugir – Viitorul Ulmeni
CS Iernut – Avântul Reghin
FC Bistrița
stă.

Articol scris de Marius ANGHEL
Foto: FB FC Hermannstadt

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 Aug. 2016, 23:21 Actualizat: 26 Aug. 2016, 15:53 Special
Pe aceeași temă