Rezultatele și marcatorii etapei a unsprezecea

Autor: Anghel Marius-Octavian Publicat: 06 Nov. 2010, 07:00 Actualizat: 07 Nov. 2010, 17:18 LIVE-TEXT
Rezultatele și marcatorii  etapei a unsprezecea

Etapa a 11-a a Ligii a II-a a
început ieri cu partida de la Mioveni, dintre CS și ALRO Slatina.
Minutul 92 a venit pentru echipa lui Ionuț Popa cu golul victoriei,
2-1, și cu trei puncte ce îi propulsează pe argeșeni, cel puțin
până duminică, pe prima poziție a Seriei a II-a.

Astăzi s-au jucat grosul meciurilor
din cele două serii. În Seria de Est, favoritele la promovare au
reușit să se impună în meciurile pe care le-au disputat. Cea mai
categorică victorie a fost obținută de Săgeata, care s-a impus cu
4-0 în meciul de acasă cu FC Botoșani. Același scor a fost obținut
și de Dunărea Galați, în compania celor de la Juventus. Concordia
și Ceahlăul au avut ceva mai mult de tras, însă au reușit în cele
din urmă să bifeze cele trei puncte în meciurile cu Farul,
respectiv Dinamo II.

În Seria de Vest, FC Bihor nu a
avut probleme în fața argeșenilor antrenați de Eftimie. ACS MU Poli
Iași a reușit la rândul ei o victorie importantă în compania
formației FC Silvania, care rămâne de altfel lanterna roșie a
seriei. Ultimul meci al acestei etape se va disputa mâine între
Voința Sibiu și Petrolul.

Iată programul meciurilor etapei a
11-a:

Seria
I

ASTRA II GIUGIU –
DELTA TULCEA
/ FINAL 2-0
Arbitru: Cătălin Popa (Pitești); Asistenți: Anghel Voicu (Suseni)
și Elena Mușetoiu (Câmpulung Muscel)

Astra
2:
Dragne – G. Cătălin, Valdez, Damian, V. Sandu –
William, Ochia, G. Marcu, Senin – Bănaru, Lukacs
Rezerve: Gavrilaș – Odoroabă, Șanțmare, Cojenel,
M. Stan, Cataramă, Fonseca
Antrenor: Imilian Șerbănică

Delta: Olteanu –
Peteleu, Grigorov, Scarlat, Lorincz – Postelnicu, Coconașu, Crețu,
Neagu – Florea, E. Nanu
Rezerve: Pârvu – Mișelăricu, Henry, Lintaru,
Macare, Șt. Ciobanu, R. Radu
Antrenor: Cristi Dulca

â–ºmin 85: 2-0. G. Marcu execută o lovitură
liberă de la 35 m lateral stânga, mingea ajunge la William care reia cu capul
pentru 2-0

â–ºmin 37: 1-0. Centrare C. Gheorghe de pe partea
dreaptă, Lukacs reia cu capul din 6
metri și înscrie cu largul concurs al portarului oaspeților

STEAUA II – FC
SNAGOV
/ FINAL 4-2
Arbitru: Cătălin Florescu (Techirghiol); Asistenți: Florin Hanca
(Aiud) și Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu)


CRONICĂ‚
|

GALERIE

Steaua
2:
Lungu – Mustață, Lica, E. Baciu, Vătăjelu –
Pușcaș, M. Albu, A. Ionescu, Năstăsie – Onofraș, V. Rusu
Rezerve: Măcelaru – G. Apostol, Cioceanu, Morari,
Prodea, I. Dumitru, Lupeș
Antrenor: Leo Strizu

Snagov: Balauru –
M. Dumitru, Zeciu, I. Voicu, I. Mihai – Popa – Crăciun, Iancu, Boțu
– Bereșoaie, A. Nistor
Rezerve: Oghinciuc – Hanca, Adam, Buduroi, Al.
Stancu, D. Florea, Ghinea
Antrenor: George Dumitru

â–ºmin 86: 4-2. Lică profită de o
bâlbâială a defensivei oaspete, jucătorii Snagovului crezând că
arbitrul va semnaliza offside

â–ºmin 82: 3-2. Dumitru scapă pe partea dreaptă,
centrează în mijlocul careului de unde Buduroi împinge mingea in
plasă

â–ºmin 58: 3-1. A. Ionescu execută o lovitură
liberă de la marginea careului, Onofraș preia la 6 metri
și înscrie la colțul lung

â–ºmin 37: 2-1. Lupu centrează de pe dreapta, iar
Năstăsie venit
din spate aduce gazdele în avantaj

â–ºmin 36: 1-1. Albu scapă singur cu
portarul, îl driblează și restabilește egalitatea

â–ºmin 21: 0-1. Nou intratul Adam a prins un șut direct
in vinclul porții lui Lungu, fără speranțe pentru goalkeeperul
roș-albaștrilor

â–ºmin 18: Bereșoaie este înlocuit cu Adam

CONCORDIA CHIAJNA –
FARUL CONSTANȚA
/ FINAL 1-0
Arbitru: Daniel Decă (Brăila); Asistenți: Dragoș Vlad (Târgoviște)
și Monica Rigo (Cluj-Napoca)

Concordia: Fl.
Niță – V. Crețu, Iencsi, Cosic, Al. Stoica – Ad. Popa, Silviu Pană,
Sorin Pană, Chițu – Trică, Budean
Rezerve: Samoilă – I. Nae, G. Răduca, Oae, Al.
Crăciun, A. Petrescu, D. Popa
Antrenor: Costel Orac

Farul: Răuță –
Nițescu, I. Barbu, L. Ștefan, Vajou, Pașcovici – I. Lupu, Parfenie,
Boboc,Scarlatescu – Ad. Câmpeanu
Rezerve: Isleam – Lucan, A. Vlad, Al. Filip,
Hurdubei, Amet, G. Rusu
Antrenor: Ioan Sdrobiș

â–ºmin 74: 1-0. S. Pană a șutat puternic
de la 30 de metri lângă bară din stânga lui Răuță

GLORIA BUZĂ‚U –
VIITORUL CONSTANȚA
/ FINAL 2-0
Arbitru: Mugurel Vădan (București); Asistenți: Nicolae Dobrică
(Râmnicu) și Elena Gomoescu (București)

Gloria: Budur –
Filip, Berceanu, Marin – Mocanu, Otvoș, V. Stan, D. Prodan, Zuluf –
Smedescu, Ungureanu
Antrenor: Mihai Ciobanu

Viitorul: Popa –
I. Călin, Rențea, Rusu, Dimancea, Larie, Lupu, Pahoti, Hertu,
Cristocea, Cârstocea
Antrenor: Cătălin Anghel

â–ºmin 74: 2-0. Smedescu a înscris din
interiorul careului, fructificând pasa lui M. Pușcă

â–ºmin 52: 1-0. Ungureanu transformă un
penalty în urma unui fault obținut de Zuluf

SĂ‚GEATA NĂ‚VODARI –
FC BOTOȘANI
/ FINAL 4-0
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); Asistenți: Adrian Radu
Ghinguleac (București) și Vasile Marinescu (București)

Săgeata: Fl.
Olteanu – Goșa, Fl. Popa, Al. Vlad, Fl. Bold – Al. Vlad, L. Turcu,
Olah, Apostol, Vezan – Jianu, S. Chițu
Rezerve: Gorbin – Itu, Șicu, V. Alexandru, M.
Gheorghe, A. Boroștean, C. Dinu
Antrenor: Aurel Șunda

Botoșani:
Cherecheș – Halip, Tincu, I. Matei, B. Ghiceanu, Vașvari, Țigănașu,
Vrabie, Spiridon, Patache, Fl. Acsinte
Rezerve: Prisacă – Ad. Boroștean, Chiriac,
Homneac, Straton, M. Matei, Porfireanu
Antrenor: Cristi Popovici

â–ºmin 90+2: 4-0. Itu reia cu capul din
mijlocul careului

â–ºmin 50: 3-0. Chițu îi pasează în Careu lui
Vezan care
îndeplinește o simplă formalitate

â–ºmin 40: 2-0. Chițu pătrunde în careu și
înscrie cu un șut plasat la colțul lung

â–ºmin 12: 1-0. Vezan îi pasează în careu lui
Chițu care
marchează cu un șut plasat

DINAMO II –
CEAHLĂ‚UL PIATRA NEAMȚ
/ FINAL 1-2
Arbitru: Andrei Chivulete (București); Asistenți: Iulius-Radu Timar
(Marghita) și Gabriel Ioan Bârjac (Zalău)


CRONICĂ‚
|
GALERIE

Dinamo
2:
Al. Popa – C. Nica, M. Ioniță, Burnea, D. Stanca
– V. Ștefan, R. Cazacu, R. Stănescu, Mărmăneanu – G. Păun (cpt.),
Kanda
Rezerve: Al. Popa – G. Simion, Pahomi, Botea,
Pavăl, M. Stoica, Mădularea
Antrenor: Ion Moldovan

Ceahlăul:
Villadsen – Vițelaru, Barna, Dumitraș, Forminte – Cebotaru (cpt.),
Achim, Bădescu, Vădrariu – Al. Bălțoi, Gafița
Rezerve: Rohetki, G. Ghiță, Țepeș, Tudosă,
Șofronie, Șomodean, Onciu
Antrenor: Marin Barbu

â–ºmin 80: 1-2. I. Bădescu primește o
minge în adâncime pe culoar, pătrunde pe dreaptași-l învinge pe
Curcă cu un șut la colțul lung

â–ºmin 73: 1-1. Păun este faultat la colțul
careului din dreapta de către Cebotaru, care primește cartonaș
galben. Lovitura liberă este executată de Păun în centrul careului,
mai mulți jucători sar la cap și in cădere 3 jucători de la
Ceahlăul și 2 de la Dinamo II rămân jos, Kanda vine din spate ,
preia pe piept și când vrea să șuteze este faultat de un jucător de
la Ceahlăul care se află pe jos. Penalty-ul acordat este
transformat exact de același G. Păun.

â–ºmin 46: 1-0. Nou intratul Sofronie reia din șase
metri cu latul o centrare venită din partea dreaptă

CF BRĂ‚ILA – CS
OTOPENI
/ FINAL 1-1
Arbitru: Ionuț Cătălin Neagu (Poenari); Asistenți: Dan Lucian Ilieș
și Bogdan Daniel Hârlab (ambii din Brașov)


CRONICĂ‚

Brăila: A. Ilie –
Bosoi, Polenic, Gurguiatu (cpt.), Necoară – Iosofache, Pânzaru, M.
Gheorghe, S. Moise – N’Bigue, N. Bucă
Rezerve: Botaș – Stăncioiu, Augustin, D. Bogdan,
Oprea, Moldoveanu, S. Bucă
Antrenor: Daniel Timofte

Otopeni: Sardescu
(cpt.) – M. Dedu, Ivan, Iuhasz, Al. Dragomir – L. Pârvu, Serediuc,
N. Cristea, Al. David – Celpan, Drăghici
Rezerve: Bobariu – Nițulescu, Lecic, V. Tănase, I.
Balaur, A. Ilin, Pălimaru
Antrenor: Tudorel Dumitru

â–ºmin 83: 1-1. Drăghici reia în plasă
centrarea venită de pe stânga de la Balauru

â–ºmin 65: 1-0. Bosoi reia cu capul în
plasă mingea centrată de Necoară după un corner executat de pe
partea dreaptă

DUNĂ‚REA GALAȚI –
JUVENTUS BUCUREȘTI
/ FINAL 4-0
Arbitru: Ciprian Amarandei (Vaslui); Asistenți: Adrian Midișan
(Constanța) și Valentin Cristea (Călărași)


CRONICĂ‚
|
GALERIE

Dunărea
Galați:
Măstăcan – Căldăraru, M. Marin, D. Florea,
D. Popescu – Cioinac, Al. Cristea (cpt) – V. Munteanu, I. Enache,
Pribac – Cârjan.
Rezerve: Vlasie, Velescu, St. Cucu, Eni, Bostan,
N. State, Chelaru
Antrenor: Viorel Tănase

Juventus: A.
Iordache – C. Ungureanu, B. Ungureanu, Țâncu, V. Dima – Al.
Zaharia, S. Rotaru, D. Grigore, Călințaru – A. Crețu, Șt
Iordache(cpt.)
Rezerve: G. Tudor, Feleagă, A. Nica, I. Bălan,
Ianuși, D. Ștefan, D. Bratu.
Antrenor: Vasile Radu

â–ºmin 90: 4-0 Cârjan împinge mingea din 2
metri în poarta celor de la Juventus

â–ºmin 71: Schimbare la Dunărea: iese I. Enache,
intră St. Cucu.

â–ºmin 53: Cristea trage de la 35 m în bară!

â–ºmin 51: 3-0. Pribac șutează de la 9 m,
lateral stânga, și îl învinge și pe noul portar al
Juventusului!

â–ºmin 46: Schimbări la pauză: la Dunărea iese
Căldăraru, intră Velescu; la Juventus ies A. Iordache și A. Crețu,
intră, G. Tudor și A. Nica.

â–ºmin 44: Cioinac trage tare de la 40 m, direct
în transversală!

â–ºmin 38: V. Munteanu scapă singur cu portarul,
îl lobează la 15 m, apoi pasează înapoi prin foarfecă, iar faza se
stinge.

â–ºmin 26: Pribac scapă singur spre poarta
adversă și, de la 16 m, trage puțin peste!

â–ºmin 14: 2-0. Cârjan înscrie cu un șut
de la 30 m, portarul fiind bătut neașteptat de ușor!

â–ºmin 11: 1-0. I. Enache înscrie cu un
șut de la 12 m, după o centrare de pe stânga a lui D. Popescu

Seria a
II-a

VOINȚA SIBIU –
PETROLUL PLOIEȘTI
/ FINAL 1-0
Arbitru: Georgian Ionescu (Buzău); Asistenți: Nicolae Megheșan
(Târnăveni) și Vladimir Urzică (Piatra Neamț)

COMENTARIUL
LIVE

â–ºMin 11 1-0 Bozga retrimite o minge cu
capul, înspre propriul portar, mingea sare peste Râmniceanu,
lovește transversala și sare înapoi până la Popa, care înscrie cu capul,
singur, din careul de șase metri

ACS MU POLITEHNICA
IAȘI – FC SILVANIA
/ FINAL 2-0
Arbitru: Ion Eugen Roșu (1 Decembrie); Asistenți: Adrian Ionescu
(Târgoviște) și Florin Pucheanu (Ulmi)

CRONICĂ‚ | GALERIE

ACS MU Poli
Iași:
Anghelache – Manea, panait, Vlaicu, Siminic,
Panc (cpt.), Cl. Ionescu, Gado, Cohen, Kamara, Pălimaru
Rezerve: Farcaș, Cornea, Șandru, Drida, Baiano,
Musumbu, Herghelegiu
Antrenor: Adrian Falub

FC
Silvania:
Miron – Muntean, Huzuneanu, Crișan,
Prodan, Lupo (cpt.), Schwartzkopf, Militaru, Andor, Zegrean,
Vila
Rezerve: Petcu, Pașcalău, Felecan, Gego,
Gavrilescu, Hadar, Pop
Antrenor: Florin Farcaș

â–ºmin 90+2: 2-0. Baiano a centrat de pe dreapta
si Raul Crișan
a marcat în propria poartă

â–ºmin 36: 1-0. centrare Cl. Ionescu, cap
Gado la colțul
lung

CSM RÂMNICU VÂLCEA
– UTA ARAD
/ FINAL 4-2
Arbitru: Dan Burcă (Mangalia); Asistenți: Cătălin Teodor (Brăila)
și Ionel Valentin Dumitru (Gherghița)

CSM: Tufiși-
Tomozei, Diță, I.Popescu, Fl.Sandu-Vasile, Mitu, Dandea, A.Ganea-
Balauru, Gogoșoiu.
Antrenor: Dumitru Teleșpan

UTA:
Ioime-Tolmbaye, Pascariu, Pocuca,Chindriș-F.Gâlcă, Ignea,Purece
G.Neagu-Voiculeț, Țucudean.
Antrenor Roland Nagy

â–ºmin 89: Pecarov, singur în careul vâlcean,
trage în bară

â–ºmin 83: 4-2. Gol superb Cr. Bratu cu un șut de la
25 metri în vinclul porții arădene.

â–ºmin 78: schimbare si la Vâlcea, Geantă intră
în locul lui Gogoșoiu

â–ºmin 77: dublă schimbare la UTA, ies Tolmbaye
și Chindiriș, intră Pecarov și Mihuț

â–ºmin 75: a ieșit Tomozei,accidentat, a intrat
Hapaină

â–ºmin 74: Neagu execută periculos o lovitură
liberă de la 20 metri, Tufiși respinge cu emoții

â–ºmin 66: Ganea este singur în careul
arădean,dar întârzie șutul și este deposedat

â–ºmin 65: Balauru se distreazâ cu apărarea
arădeană,dar greseste pasa decisivă

â–ºmin 58: schimbare la UTA, iese Gâlcă, intra
Tinc

â–ºmin 55: 3-2. Penalty pentru UTA! Voiculeț transformă cu
siguranță

â–ºmin 48: Fostul mare jucător al Chimiei,
Marin Nicolae,aflat la oficială, este noul ‘oracol’ al Vâlcei,
prezicând înaintea executării cornerului că Dandea va marca cu
capul

â–ºmin 47: 3-1. Corner executat de pe dreapta de
Ganea, gol Dandea cu capul

â–ºmin 46: schimbare la CSM, iese I.Popescu, care
a jucat având entorsă, intră Cr. Bratu

â–ºmin 37: arădeanul Voiculeț cere penalty,
arbitrul Dan Burcă lasă jocul să continue

â–ºmin 19: 2-1. Vasile face o cursă impetuoasă pe
dreapta și Gogoșoiu înscrie simplu
din 4 metri. Fază superbă a vâlcenilor

â–ºmin 14: 1-1. Penalty pentru Vâlcea, scos de
Gogoșoiu. Transformă Balauru cu siguranță.
Golul îi este dedicat secundului Moldoveanu, afișând un tricou
inscripționat „pentru Manu”.

â–ºmin 2: 0-1. Voiculeț marchează după
incursiunea pe flancul drept a lui Țucudean

FC BIHOR ORADEA –
FC ARGEȘ
/ FINAL 1-0
Arbitru: Claudiu Ștefănuți (Năsăud); Asistenți: Petrică Ionut
Cîmpeanu (Cluj) și Constantin Mihai Cantemir (Voila)

FC
Bihor:
Fildan – Oltean, Deaconescu, Muscă (cpt),
Tegzeș – Andr. Florean, C. Chiș, Coroian, Sorian – Markus,
Bîrza
Rezerve: Bartos, R. Lupu, M. Popa, D. Copil,
Birtalan, Moraru, F. Pop
Antrenor: Gheorghe Ghiț

FC
Argeș:
Bolboașă (cpt)- Zaharia, Cotigă, Cârstoiu,
Briceag – Voicu, Răuță, Ivănică, I. Murineanu – Cârstea, A.
Popa
Rezerve: Croitoru, Negoiță, Deliu, Boboacă, Marian
Vintilă, Mihai Vintilă, Beuran
Antrenor: Iordan Iftimie

â–ºmin 65: Cârstoiu (FC Argeș) a fost
eliminat

â–ºmin 22: 1-0. Markus a dejucat pasul la
ofsaid al fundașilor argeșeni și de la 15 metri a șutat sub
transversală

ACU ARAD – MUREȘUL
DEVA
/
FINAL 1-1

Arbitru: Cornel Constantin Făniță (Timișoara); Asistenți: Bogdan
Gheorghioiu (Timișoara) și Lorin Adrian Udrea (Târgu Jiu)

ACU
Arad:
Paul – Ilea, Aldea, Niculescu, Gligor,
Lupascu, Bundea, Onu, Bala, Gheju, Rosca
Rezerve: Rusu, Uibariu, Ciubancan, Petrescu,
Nicolau, Tau, Vlad
Antrenor: Costel Bogoșel

Mureșul
Deva:
Parvu – Coca, Campean, Sanmartean, Dosan
(cpt.), Satmar, Garla, Al. Dan, Melcea, Stan, Ghinghină
Rezerve: Horvat, Furdean, Bogman, Darvaru,
Petresc
Antrenor Gheorghe Barbu

â–ºmin 64: 1-1. Sătmar prinde un șut
violent de la 40 de metri si readuce egalitatea pe tabela de
marcaj

â–ºmin 18: 1-0. Centrare Bala din flancul drept,
iar Lupașcu a
reluat imparabil cu capul în plasă

ARIEȘUL TURDA – GAZ
METAN CFR CRAIOVA
/ FINAL 2-2
Arbitru: Ștefan Erdei (Oradea); Asistenți: Emil Ioan Cristea (Arad)
și Gabriel Dan (Timișoara)

Arieșul: Pampea
(cpt) – Țîrcă, Bier, A. Timar, Văsâie – Pocian, Lacoviște, C.
Bucur, V. Șaim – C. Gheți, Tony
Rezerve: M. Moldovan – Dolha, Teușan, Murar,
Cucuruzan, Curtuiuș, Danciu
Antrenor: Florin Fabian

Gaz Metan
CFR:
Neagoe – Vigariu, Nicola, Crușoveanu (cpt),
Bușu – Irimescu, Pătrană, Surugiu, Mitroi- Trifu, Boroiban
Rezerve: Ciucă, D. Rădoi, Niță, Neacșa, Nakamura,
R. Barbu, Roșianu
Antrenor: Ionel Gane

â–ºmin 90+1: 2-2: nigerianul Tony a adus din nou
egalarea cu un șut la colțul lung, pe lângă portarul Neagoe

â–ºmin 51: 1-2. Trifu s-a descurcat între
doi fundași turdeni, a trecut și de portarul Pampea și a trimis în
poartă

â–ºmin 24: 1-1. Tony a egalat din
penalty

â–ºmin 18: 0-1. Centrare Mitroi din partea stângă
până la Trifu,
care a înscris cu un șut pe sub portarul turdean

CS MIOVENI – ALRO
SLATINA
/ FINAL 2-1

Arbitru: Radu Petrescu (București); Asistenți: Cătălin Savu
(Galați) și Marius Nicoară (Băile Herculane)


COMENTARIUL
LIVE

CS
Mioveni:
Oct. Popescu, Năuiu, Miulescu, Olteanu,
Baicu, Coșereanu, Săndulescu, R. Stancu, Vladu, Lircă,
Ionescu
Rezerve:
Ilie, B. Stoica, Nilă, David, Gălan, Sandu,
Dulcea
Antrenor: Ionuț Popa

ALRO
Slatina:
Tătaru, Pasăre, Vișa, Kalai, Vodiță, S.
Popescu, Quist, Precup, Ed. Stoica, Ene, Bârsan
Rezerve: Mecea, Răducu, Aldea, Hebga, Dumitra,
Badea, Voicu.
Antrenor: Corneliu Papură

â–ºmin 90+2: 2-1. Insistențele gazdelor dau rod.
Miulescu
șutează puternic de la 30 de metri, mingea se oprește în vinclul
porții lui Tătaru

â–ºmin 78: 1-1. Stoica centrează de pe stânga,
iar Badea reia
cu capul la colțul lung, făcând inutil reflexul lui Popescu

â–ºmin 43: 1-0. Cl. Ionescu câștigă un
duel cu un adversar la marginea careului, scapă singur cu portarul
și îl execută cu un șut care atinge vinclul porții și apoi intră în
poartă

UNIREA ALBA
IULIA
stă, deoarece MINERUL LUPENI
s-a retras

Autor: Anghel Marius-Octavian Publicat: 06 Nov. 2010, 07:00 Actualizat: 07 Nov. 2010, 17:18 LIVE-TEXT
Pe aceeași temă