Viitorul a surclasat-o pe Dinamo și speră la calificarea în semifinale

08 May. 2012, 11:49 Juniori
Viitorul a surclasat-o pe Dinamo** și speră la calificarea în semifinale

Ieri s-au disputat, la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”, de la Ovidiu, întâlnirile etapei a II-a ale Grupei B din cadrul turneului zonal al Juniorilor Republicani A (născuți după 1 ianuarie 1993).

Învinsă în runda inaugurală de Ceahlăul Piatra Neamț, FC Viitorul Constanța a reintrat în cursa pentru calificarea la turneul semifinal după ce a repurtat o victorie senzațională în fața lui Dinamo București: scor 5-1!! Scorul final spune totul despre desfășurarea ostilităților în teren. Elevii lui Cristian Cămui au luat cu asalt poarta lui Manyur și după doar 10 minute scorul era 2-0. Mai întâi Ionuț Vînă a transformat o lovitură liberă (min.7), iar mai apoi Cristian Gavra a punctat din careul mic (min.10), 2-0.

Dinamo a revenit în joc rapid pentru că Darius Buia a punctat în min.15 din interiorul careului, 2-1. Conștienți că pentru a reintra în ecuația calificării au nevoie de o victorie consistentă, constănțenii și-au reluat atacurile, iar în min.34 Ionuț Vînă și-a trecut în cont „dubla” printr-un șut din afara careului, 3-1.

Vezi GALERIE FOTO de la meci

Repriza secundă a fost controlată de constănțeni, care aveau să mai puncteze de alte două ori. Bogdan Țîru a înscris spectaculos cu capul (min.57) din centrarea lui Paraschivoiu, 4-1, iar în primul minut al prelungirilor noul intrat Răzvan Ciochină a înscris din careu după ce s-a debarasat de un apărător bucureștean. Rezultat final: Dinamo București – FC Viitorul 1-5.

Dinamo (antrenor Ionel Augustin): Manyur – Stoica, Ghinea, Dobrosavlevici, Ursachi, Stan, Ursache, Neculai, Buia, Stănescu, Bitez. Au mai jucat: Radu, Lemac, Mazarache, Kanda;

FC Viitorul (antrenor Cristian Cămui): Șerban – Soldat, Țîru, Paraschivoiu, Mitache (90+1 Eracai) – Nikolov (90+3 Suciu), Muscă (58 Vasile), Tănase (80 Păiuș) – Vînă, Gavra, Tiron (87 Ciochină).

În celălalt meci al Grupei B: Astra Ploiești – Ceahlăul Piatra Neamț 1-2

Clasament Grupa B:

1. Ceahlăul 2 2 0 0 4-1 8p
2. FC Viitorul 2 1 0 1 5-3 4p
3. Dinamo 2 1 0 1 3-6 4p
4. Astra 2 0 0 2 2-4 0p

*(Câștigătoarea Grupei B se va califica în semifinalele Campionatului Național al Juniorilor Republicani A)