![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Ultimele zvonuri dinspre FRF dau ca sigură revenirea lui FCM Târgoviște în Liga II, pe locul și programul lui… CS Otopeni ! Explicația ? Alături de ACU Arad – exclusă de Comisia de Disciplină – Gloria Buzău nu va evolua nici ea în B, astfel că cererea lui Otopeni de a se muta în seria I ar putea avea sorți de izbândă.
Â
“S-a stabilit aproape tot, rămâne să fie întocmite actele oficiale, probabil mâine (n.r marți). FCM Târgoviște și CFR Timișoara vor juca tot în Liga II”, a confirmat finanțatorul roș-albaștrilor, Ghiorghi Zotic.
Â
Cea mai agitată perioadă intercompetițională s-ar putea încheia favorabil pentru FCM Târgoviște, formație care a retrogradat la finele sezonului 2008-2009 în eșalonul trei, însă a depus cerere de reînscriere la FRF, dând asigurări că situația financiară a clubului este una stabilă.
Â
Â
Fără fotbal la Târgoviște ?
Â
Pentru că înțelegerea dintre Primărie și conducerea lui FC Municipal expiră în martie 2010, gruparea patronată de Zotic și-ar putea susține meciurile din retur la Șotânga, comună aflată la 7 km de Târgoviște. Cum ultima echipă apărută în peisajul fotbalului dâmbovițean – CSM Târgoviște, nu are certitudinea înscrierii în Liga III, sezonul 2009-2010, există posibilitatea ca din primăvara anului următor, stadionul Eugen Popescu să nu mai găzduiască meciuri oficiale de fotbal !
Â
Â
articol scris de Ionuț MARIN
Â