Cifrele campionatului ligii a 2-a, ediția 2011-2012

Publicat: 10 Jun. 2012, 11:34 Actualizat: 10 Jun. 2012, 14:09 Analize
Cifrele campionatului ligii a 2-a,  ediția 2011-2012

Dacă turul s-a desfășurat „imaculat”, fără retragerea vreunei echipe, în retur, trei au depus armele: FC Victoria Brănești și FC Arieșul Turda au făcut-o înaintea startului celei de-a doua părți, pierzând toate partidele ce le-au mai rămas de jucat cu 0-3, FC Snagov după cinci etape din retur, pierzând, la rându-i, restul jocurilor cu 0-3.

Dintre cele 32 de echipe care au luat startul la actuala ediție, 13 sunt foste prim-divizionare: FCM Bacău, CF Brăila, Dunărea Galați, FC Farul, Gloria Buzău, CS Otopeni, Victoria Brănești, FC Argeș, FC Bihor, Gloria Bistrița, FC Timișoara, Unirea Alba Iulia și UTA. Alte 3 sunt debutante la acest nivel, al Ligii secunde: FC Chindia Târgoviște, FCMU Baia Mare și FC Olt Slatina.

Au apărut pe terenul de joc al eșalonului secund 958 fotbaliști (cei mai mulți, câte 43, au folosit Gloria Bistrița, Juventus București și Mureșul Deva, iar cei mai puțini, 22, FCM Bacău).

Au jucat pentru două echipe de Liga a 2-a 74 fotbaliști: Dragne (Callatis / Astra Giurgiu), Șt. Iordache (Callatis / Gloria Buzău), B. Ungureanu (Callatis / CS Otopeni), Mihăescu (Dinamo II / Chindia), L. Ștefan (Farul / Viitorul Constanța), I. Posteucă (Farul / Callatis), V. Florea (Farul / Unirea Alba Iulia), Boboc, Ad. Cîmpeanu, T. Prodan (toți Gloria Buzău / CF Brăila), I. Filip (Gloria Buzău / Delta Tulcea), Vătavu (CSMS Iași / CS Otopeni), Ghiceanu (CSMS Iași / FC Botoșani), C. Ursu (CS Otopeni / Gloria Buzău), R. Lupu, Sin (ambii CS Otopeni / Callatis), Jianu (Săgeata / Viitorul Constanța), M. Florea (FC Snagov / Astra Giurgiu), Săceanu (FC Snagov / Alro Slatina), Bereșoae, Ad. Ganea, Udrea (toți FC Snagov / Dinamo II), Bâtfoi, M. Dumitru (ambii FC Snagov / CS Otopeni), Hanca (FC Snagov / FC Bihor), A. Bordeanu, Lörincz, Todoran, Cip. Stanciu (toți Victoria Brănești / FC Botoșani), Marincău, B. Oprea (ambii Victoria Brănești / Delta Tulcea), Isac (Victoria Brănești / Gloria Bistrița), Val. Alexandru, Vasilescu (ambii Victoria Brănești / CS Otopeni), Cl. Herea (Victoria Brănești / Viitorul Constanța), G. Savu (Victoria Brănești / Alro Slatina), A. Chiriță (Victoria Brănești / FC Olt), Ninu (Viitorul Constanța / Juventus București), Cureteu, Herțu (ambii Viitorul Constanța / Callatis), Dulcea (ALRO Slatina / FC Argeș), R. Cîrstea (FC Argeș / FC Timișoara), Căt. Bucur (Arieșul / UTA), Hadăr (Arieșul / FC Bihor), Tîrcă (Arieșul / Gloria Bistrița), Thiandoum (Arieșul / CSM Rm. Vâlcea), Chiș (FC Bihor / FC Timișoara), Muscă (FC Bihor / ALRO Slatina), Vigariu, Boroiban (ambii Gaz Metan Severin / Alro Slatina), Vîrtic (Gaz Metan Severin / Mureșul Deva), Irimescu, Crușoveanu (ambii Gaz Metan Severin / FC Olt), Velcovici (Gloria Bistrița / ALRO Slatina), I. Irimia (Gloria Bistrița / CSMS Iași), M. Olteanu (Juventus București / Gloria Buzău), Al. Zaharia, Al. Marin (ambii Juventus București / Gaz Metan Severin), Bota, Nicoară (ambii FCMU Baia Mare / Gloria Bistrița), N. Oltean (FCMU Baia Mare / Unirea Alba Iulia), Poiană (FCMU Baia Mare / Chindia), Melcea (Mureșul Deva / FC Olt), I. Șerban, M. Petrescu (ambii Mureșul Deva / Unirea Alba Iulia), D. Ignat (FC Olt / Gaz Metan Severin), Dandea (CSM Rm. Vâlcea / Gaz Metan Severin), Tomozei (CSM Rm. Vâlcea / FC Snagov), A. Sava (FC Timișoara / Juventus București), Al. Giurgiu (Unirea Alba Iulia / Gaz Metan Severin), Y. Camara (Unirea Alba Iulia / CSMS Iași), Petcuț (Unirea Alba Iulia / FC Timișoara), M. Tănasă (Unirea Alba Iulia / FCMU Baia Mare), N. Nicolae (UTA / CSM Rm. Vâlcea).

Dintre aceștia, 16 au marcat pentru două echipe: Șt. Iordache, Ad. Cîmpeanu, T. Prodan, I. Filip, C. Ursu, Bereșoae, Cip. Stanciu, B. Oprea, Val. Alexandru, R. Cîrstea, Căt. Bucur, Hadăr, Boroiban, Al. Zaharia, Al. Marin, M. Tănasă.

S-au transferat în Liga 1, în timpul sezonului, 20 fotbaliști: Postolache (Delta Tulcea – Voința Sibiu), A. Nistor (FC Snagov – Sportul Studențesc), Baruch, Ad. Popa II, D. Bratu, L. Filip, R. Iancu, V. Dinu II (toți FC Snagov – Concordia Chiajna), Ispir, Zuluf (ambii Victoria Brănești – CS Mioveni), C. Străuț (Arieșul / Voința Sibiu), Albuț (Gloria Bistrița – FCM Tg. Mureș), Frăsinescu (Gloria Bistrița – Gaz Metan Mediaș), Luchin, Curtean, Tameș (toți FC Timișoara – Dinamo), Sepsi (FC Timișoara – FCM Tg. Mureș), Zăgrean (FC Timișoara – Voința Sibiu), N. Stanciu (Unirea Alba Iulia – SC Vaslui) și O. Drăghici (UTA – Universitatea Cluj).

Dintre cele două echipe satelit ale unor prim-divizionare, Astra Giurgiu și Dinamo II, au jucat concomitent atât în al doilea, cât și în primul eșalon 23 fotbaliști: William Amorim, Kubala, B. Rusu, Tigoianu, Ologu, Budescu, Cezar Lungu, C. Matei, Țigănașu, Touré, OprÅ¡al, Al. Stan, Vădrariu, Nogo, Căt. Gheorghe, Moroiță, respectiv, G. Păun, N. Mușat, L. Ganea, R. Stănescu, Naumovski, Bucșă, C. Nica.

S-au transferat în străinătate în timpul sezonului: Tiago Adan (Astra Giurgiu – Anapongas SC), Joabe (FC Snagov – La Volta Redonda), Efros (FC Snagov – FK Jagodina), Pogacsics (FC Bihor – Panionios), Cl. Drăgan (UTA – Békéscsaba 1912 ESE).

Cel mai tânăr fotbalist: Constantin Cosmin Piscanu (FC Argeș), n. 27.03.1996.

Cel mai vârstnic, Petru Negrea (FCMU Baia Mare), n. 10.09.1973.

Nu a fost posibil ca cineva să joace toate cele 30 de partide din cauza retragerilor sus-amintite, însă au existat șase fotbaliști care au apărut în 29 de partide: Mihălăchioaie, I. Ursu (ambii FCM Bacău), Bosoi (CF Brăila), Bardu (Callatis), Ștețca și Bălău (ambii Gaz Metan Severin). Iar brăileanul Gabriel Bosoi (foto) este recordmanul minutelor jucate, 2.610.

Podiumul golgeterilor din cele două serii. Seria I: S. Chițu (Săgeata) 17 goluri, Pătulea (Farul) 15, D. Florea (Delta) și D. Zaharia (Săgeata) – câte 13. Seria a II-a: R. Cîrstea (FC Argeș / FC Timișoara), Curtuiuș și Predescu (ambii Gloria Bistrița) – câte 12.

Au evoluat 74 fotbaliști străini la 25 echipe. Astra Giurgiu (6): OprÅ¡al (Cehia), William Amorim, Tiago Adan (ambii Brazilia), Kubala (Slovacia), Nogo (Burkina Faso), Touré (Senegal); FC Botoșani (4): Rudac (Moldova), Juninho, Sant’Clair (ambii Brazilia), Diouf (Senegal); CF Brăila (2): Emekwue, Ndigwe (ambii Nigeria); Callatis (2): Kamara (Sierra Leone), Nwabueze (Nigeria); Delta (3): Chinonso, Abdurarazak (ambii Nigeria), Delgado (Spania); Dinamo II (1): Naumovski (Macedonia); Dunărea Galați (1): Chirinciuc (Moldova); Farul (2): SipoviÇ (Bosnia-Herțegovina), Eze (Nigeria); Gloria Buzău (2): Mbella, Gomis (ambii Franța); CSMS Iași (4): Boeștean (Moldova), Y. Camara (Franța), I. PetroviÇ (Serbia), MarjanoviÇ (Croația); FC Snagov (6): Baruch (Israel), Zé Adriano, Alex Santiago, Joabe (toți Brazilia), Ibekwe (Nigeria), Efros (Moldova); Alro Slatina (1): Quist (Ghana); FC Argeș (2): Wallace (Brazilia), Bazzi (Argentina); Arieșul (5): Felipe, Jefferson, Natanael (toți Brazilia), Fofana (Côte d’Ivoire), Thiandoum (Senegal); FC Bihor (5): Pogacsics, Birtalan (ambii Ungaria), Diarra (Côte d’Ivoire), MaliniÇ (Serbia), Zanardini (Italia); Gaz Metan Severin (4): MitiÇ, ÆosiÇ (ambii Serbia), Moutinho (Portugalia), Abba (Nigeria); Gloria Bistrița (4): José Marcos (Brazilia), Cafasso, Reano (ambii Argentina), Keita (Senegal); Juventus București (1): Mokengue (Franța); Luceafărul Oradea (1): Konyeha (Nigeria); FCMU Baia Mare (2): Faye (Franța), De Rosa (Italia); Mureșul Deva (2): Jawad (Maroc), Dzelme (Letonia); CSM Rm.Vâlcea (5): Thiandoum (Senegal), Guèye, Soumahoro, L. Traoré (toți Côte d’Ivoire), Njoh Nkongué (Camerun); FC Timișoara (6): Lepmets (Estonia), Ricketts (Canada), Rafael Rocha (Brazilia), Patraș (Moldova), Gorobsov (Argentina), Kirev (Bulgaria); Unirea Alba Iulia (1): Y. Camara (Franța); UTA (4): PoÇuÇa (Croația), Amadio (Italia), Sitoe (Mozambic), Galanis (Grecia).

Cei 74 au provenit din 29 de țări. Ca și în Liga 1, cei mai mulți au fost din Brazilia: 13; 9 – Nigeria; 5 – Côte d’Ivoire, Franța, Moldova; 4 – Argentina, Senegal, Serbia; 3 – Italia; 2 – Croația, Ungaria; 1 – Bosnia-Herțegovina, Bulgaria, Burkina Faso, Camerun, Canada, Cehia, Estonia, Ghana, Grecia, Israel, Letonia, Macedonia, Maroc, Mozambic, Portugalia, Sierra Leone, Slovacia, Spania.

Și-au schimbat antrenorul 24 echipe. Astra Giurgiu: Imilian Șerbănică (etapele 1-15) / Ioan Tătăran (et. 17-25) / Vasile Cosarek (et. 26-30); FCM Bacău: Gheorghe Poenaru (et. 1-23) / Cristian Popovici (et. 24-30); FC Botoșani: Marius Popescu (et. 1-11) / Costel Orac (et. 12-30); Callatis: Marin Barbu (et. 1-6) / Cristian Șchiopu (et. 7-8) / Mugurel Cornățeanu (et. 9-30); Delta Tulcea: Cristian Dulca (et. 1-16) / Gheorghe Mulțescu (et. 17) / Cristea Rusu (et. 18-21) / Constantin Gache (et. 22-30); Dinamo II: Flavius Stoican (et. 1-15) / Marin Ion (et. 16-30); Dunărea: Viorel Tănase (et. 1-15) / Daniel Baștină (et. 16-30); Farul: Marian Pană (et. 1-15); Viorel Tănase (et. 16-22) / Ion Barbu (et. 23-24); Gloria Buzău: Mihai Ciobanu (et. 1-24) / Marcel Ploaie (et. 25-30); CSMS Iași: Marius Baciu (et. 1-2) / Ionuț Popa (et. 3-30); CS Otopeni: Tudorel Dumitru (et. 1-8) / Silviu Cristescu (et. 9) / Romică Bunică (et. 10-21) / din nou Silviu Cristescu (et. 22-30); Săgeata: Constantin Gache (et. 1-20) / Constantin Funda (et. 21) / Aurel Șunda (et. 22-30); FC Snagov: Laurențiu Reghecampf (et.1-15) / George Dumitru (et. 16-21); Victoria Brănești: Ciprian Urican (et. 1-11) / Marin Dună (et. 12-15); ALRO Slatina: Corneliu Papură (et. 1-6) / Daniel Mogoșanu (et. 7-19) / Gheorghe Biță (et. 20-30); Arieșul Turda: Florin Fabian (et.1-4) / Gheorghe Ciorceri (et. 5-15); FC Bihor: Gheorghe Ghiț (et. 1-4) / Leonardo Gabbanini (et. 5-8) / Stelian Farcău (et. 9-18) / Iosif Rotariu (et. 19-21) / din nou Gheorghe Ghiț (et. 22-30); Chindia: Silviu Dumitrescu (et. 1-15) / Flavius Stoican (et. 16-30); Gaz Metan Severin: Cosmin Bodea (et. 1-11) / Florin Pîrvu (et. 12-15) / Marian Bondrea (et. 16-30); Juventus București: Constantin Schumacher (et. 1-15) / Dumitru Grigore (et. 16-23) / Emil Floruț (et. 24-30); Luceafărul Oradea: Călin Moldovan (et. 1-15) / Leo Grozavu (et. 16-30); Mureșul Deva: Constantin Olariu (et. 1-15) / Romulus Gabor și Ioan Petcu (et. 16-30); CSM Rm. Vâlcea: Laurențiu Tudor (et. 1-7) / Marius Mitu (et. 8-20) / Alin Artimon (et. 21-30); UTA: Roland Nagy (et. 1-20) / Adrian Falub (et. 21-30). Celelalte 8 de echipe și-au păstrat antrenorul pe întreg sezonul: CF Brăila (Viorel Ion), Viitorul Constanța (Cătălin Anghel), FC Argeș (Viorel Dumitrescu), Gloria Bistrița (Nicolae Manea), FCMU Baia Mare (Romulus Buia), FC Olt (Daniel Oprescu), FC Timișoara (Valentin Velcea) și Unirea Alba Iulia (Stelian Gherman).

Sursa: FRF

Publicat: 10 Jun. 2012, 11:34 Actualizat: 10 Jun. 2012, 14:09 Analize
Pe aceeași temă