CSC Șelimbăr câștigă întâlnirea cu Viitorul Pandurii și este prima echipă calificată matematic în play-off în acest sezon. Toate golurile, înscrise în repriza a doua

Marius ANGHEL 25 Feb. 2024, 18:57 Liga 2

În al doilea și ultimul meci al zilei în Liga 2, în cadrul etapei a 16-a, CSC Șelimbăr a obținut victoria care i-a adus matematic calificarea în play-off. Echipa lui Claudiu Niculescu a câștigat cu 3-0 jocul de la Târgu Jiu cu Viitorul Pandurii, a revenit pe locul 1 și nu mai poate pica mai jos de locul 5, cu trei runde rămase de disputat în sezonul regular, astfel că va merge în grupa de promovare, în care va evolua fără să poată promova!

Mai devreme, de la ora 14:00, la Buftea, Gloria Buzău a câștigat lejer jocul cu Progresul Spartac. Etapa a 16-a a început de joi, a mai avut programate sâmbătă șase partide și se va încheia luni.

3-0 pentru CSC Șelimbăr în meciul cu Viitorul Pandurii, cu toate golurile marcate în repriza secundă

Viitorul Padurii și CSC Șelimbăr au oferit, în prima repriză a derby-ului etapei, un joc tipic lor, plictisitor, de așteptare a greșelii adversarului. Sibienii au solicitat un penalty încă din minutul 2, la o intervenție a lui Mrsulja asupra lui Pop, însă arbitrul a acordat corner. Tot Pop, adus în această iarnă după despărțirea de Concordia, a avut și prima și singura mare ocazie a acestei prime reprize. În minutul 19 a scăpat singur cu portarul, însă finalizarea sa a fost previzibilă și Geantă a reținut mingea. Un șut destul de periculos a avut și Jozic în minutul 36, din colțul dreapta al careului, însă Roșca a respins în lateral.

Partea a doua a meciului a adus și goluri, primul destul de rapid, în minutul 53, din partea lui Casian Soare, care a finalizat cu un șut destul de modest din 13 metri, cu pământul, însă care l-a păcălit pe Geantă.

Liderul Ligii 2 a fost aproape de un nou gol în minutul 63, când a intervenit salvator Moisie, iar în prelungiri gorjenii au fost aproape de egalare, prin Mrsulja, însă finalizarea sa de la circa 12 metri a trecut puțin pe lângă bara din stânga. Ulterior, doi nou-intrați în echipa lui Claudiu Niculescu aveau să marcheze pe rând și să ridice scorul la o diferență care, totuși, e prea mare, față de cum s-au exprimat echipele în acest meci.

Stefan Visic (90+2) a înscris primul la colțul scurt, după un contraatac, iar Raul Rotund (90+4) a punctat tot din interiorul careului, din stânga, stabilind scorul final, 3-0 pentru CSC Șelimbăr.

CSC Șelimbăr este matematic în play-off-ul Ligii 2, Viitorul Pandurii pică în afara locurilor calificabile în grupa de promovare

Cu acest succes, CSC Șelimbăr acumulează 35 de puncte, urcă din nou pe locul 1 în clasamentul Ligii 2, se distanțează la 12 puncte de CSM Reșița și Viitorul Pandurii, aflate pe locurile 7 și 8, este la 10 puncte de Ceahlăul (locul 6), posibil și de FK Miercurea Ciuc, care va juca mâine, și nu mai poate coborî mai jos de locul 5, astfel că devine prima echipă calificată în acest sezon în play-off, unde va evolua fără să poată promova din cauza formei sale juridice.

Viitorul Panduri, cu 23 de puncte, este pe locul 8, în cădere două locuri față de cum s-a poziționat în pauza de iarnă.

În runda a 17-a, CSC Șelimbăr joacă acasă, la Cisnădie, cu CS Mioveni, duminică, de la ora 12:00, iar Viitorul Pandurii are un meci dificil în lupta pentru play-off, cu Steaua, marți, 5 martie, de la ora 19:00, la București.

CLASAMENT Liga 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa 16 a Ligii 2

COMENTARIU LIVE:

VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – CSC ȘELIMBĂR 0-3

Casian Soare 53′, Stefan Visic 90+2′, Raul Rotund 90+4′

Viitorul Pandurii: Rob. Geantă – Jozic, Mrsulja (cpt.), Moisie (Toure 90+1′), Godja – Brînzan (Vulpe 80′), Tiihonen – Andreaș (Ed. Croitoru 58′), Dr. Popa (Nikpalj 58′), Gîrbiță – Alb. Voinea
Rezerve neutilizate: Lupescu – Nic. Geană, R. Cojocaru, Bîrzu, Acolatse
Antrenor: Călin Cojocaru

CSC Șelimbăr: Al. Roșca – Gîț, Palmeș, Natea (cpt.), Fl. Mitrea – Panos, Tud. Călin – Monea (Visic 79′), C. Soare (Rotund 87′), Rodri Hernando (Gab. Deac 79′) – Al. D. Pop
Rezerve neutilizate: Aldescu – Ayine, R. Gherman, Drăghescu, Rob. Gliga, Ct. Alexe
Antrenor: Claudiu Niculescu

Stadion: Municipal ”Constantina Diţă” (Târgu Jiu – Gorj). Arbitru central: Vladimir Andrei Nagy (Măhăceni – Alba). Arbitri asistenți: Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti) și Ioan Daniel Humiţa (Armeniş – Caraş Severin). Arbitru de rezervă: Dan Ștefan Buzărnescu (Craiova). Observator arbitri: Zaharie Ciev (Timişoara). Delegat joc: Cristian Petrean (Hunedoara).

♦Min 90+5 Final de joc la Târgu Jiu, unde CSC Șelimbăr își respectă postura de favorită și câștigă meciul cu Viitorul Pandurii, 3-0 după toate golurile marcate în repriza secundă, două chiar în prelungiri. CSC Șelimbăr revine pe locul 1 și este prima echipă calificată matematic în play-off. Viitorul Pandurii va termina etapa în afara locurilor de play-off
♦Min 90+4 0-3 Raul Rotund pătrunde în careu pe stânga, face față lejer atacului lui Godja, care pică și cere fault, însă arbitrul lasă corect jocul să continue și nou-intratul la CSC Șelimbăr finalizează și ridică scorul la proporții de neprezentare pentru adversar
♦Min 90+2 ||| Stefan Visic
debutează cu gol la revenirea la CSC Șelimbăr, își scoate tricoul și primește cartonașul galben
♦Min 90+2 0-2 Fază de contraatac a șelimbărului, purtată de Rotund, care lasă mai departe pentru Stefan Visic. Sârbul pătrunde în careu pe stânga, profită de poziționarea greșită a lui Geantă, prea pe centrul porții, șutează cu șpițul și înscrie la colțul scurt
♦Min 90+1
+ Meciul e prelungit cu patru minute
♦Min 90+1 Iese Claudiu Moisie și debutează Idrissou Ramzi Toure
♦Min 90+1
Emoții mari în careul sibienilor. După o centrare din stânga, jucătorii echipei gazdă au pasat de două ori în apropiere de poartă, iar balonul a fost întors din dreapta pentru șutul lui Mrsulja din 12 metri central. Căpitanul lui Cojocaru trage însă modest cu latul, Palmeș sare peste minge, să nu o devieze nefericit, iar aceasta trece de puțin pe lângă bara din stânga
♦Min 89
Jozic urmărește și trage din prima cu stângul din fața careului, cu pământul, Roșca prinde fără probleme mingea care era pe direcția sa
♦Min 87
Iese marcatorul golului, Casian Soare, și intră Raul Rotund
♦Min 82 ||| Gabriel Deac
, abia intrat pe teren, primește cartonașul galben pentru o intrare imprudentă. La o centrare pe bara a doua, mijlocașul a urmărit mingea, nu a ajuns-o și a intrat apoi în Godja, lovindu-l cu umărul în față
♦Min 80 ||| Alexandru Roșca
primește cartonașul galben pentru că întârzie repunerea balonului în joc
♦Min 80
Iese Denis Brînzan și intră Răzvan Vulpe
♦Min 79
Dublă schimbare la CSC Șelimbăr. Ies George Monea și Rodri Hernando și intră Stefan Visic și Gabriel Deac
♦Min 79 ||| Alexandru Darius Pop
primește cartonașul galben pentru o intrare direct în Tiihonen
♦Min 75 ||| Rodri Hernando
primește și el cartonașul galben pentru o intrare tare asupra lui Tiihonen
♦Min 69 ||| Onni Tiihonen
intră al doilea la minge într-un duel cu Soare, cel doi se izbesc unul de altul și băncile ”sar în aer”. Jucătorul echipei gazdă primește cartonașul galben
♦Min 63
Moisie vine din spate și respinge chiar din fața lui Rodri Hernando, o minge pe care ar fi putut scrie 0-2. Spaniolul primise balonul în centrul careului, din dreapta, după o cursă a lui Soare
Casian Ștefan Soare este un mijlocaș în vârstă de 17 ani, originar din Sibiu, care a reușit în acest meci al doilea său gol pentru CSC Șelimbăr și al doilea său gol în Liga 2. Are 11 meciuri în care a fost folosit în acest sezon, de patru ori ca titular, și a mai marcat în 2-1 cu Progresul Spartac.
Min 60 ||| Albert Voinea primește cartonaș galben pentru un fault făcut fără să aibă mingea
♦Min 58
Dublă schimbare la Viitorul Pandurii. Ies Dragoș Popa și Patrick Andreaș și intră Emanuel Nikpalj și Eduard Croitoru
♦Min 57
Gîrbiță pătrunde în careu, în stânga, îl fentează pe Monea, șutează din unghi închis spre poartă, printre picioarele lui Monea, îl lovește într-unul și se duce în plasa laterală a porții. Gol turcesc. Cornerul rămâne fără rezultat la poartă
♦Min 55 ||| Denis Brînzan
primește cartonașul galben pentru un fault făcut asupra lui Monea
♦Min 53 0-1 Panos centrează dintr-un corner din stânga, Geantă boxează greu în față, de pe capul lui Pop, mingea ajunge la circa 13 metri, de unde Casian Soare are un șut slab, cu pământul, dar pe direcția porții. Rodri Hernando se ferește, la fel și Pop, iar balonul intră în plasă pe lângă bara din stânga
Viitorul Pandurii este echipa cu cele mai multe egaluri obținute în acest sezon de Liga 2, opt la număr: trei de 0-0, patru de 1-1 și un 2-2. Pe teren propriu are trei victorii, patru remize și un eșec.
♦Min 46 S-a reluat jocul, fără înlocuiri de jucători
♦Min 45+1 Pauză la Târgu Jiu. Viitorul Pandurii și CSC Șelimbăr sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă parte în care sibienii au reclamat un penalty și au avut o mare ocazie prin Pop
♦Min 36
Jozic șutează periculos din fața colțului dreapta al careului advers, cu pământul, Roșca respinge în lateral, iar Gîț degajează
♦Min 35
Gîrbiță preia pe piept la 15 metri, în careul sibienilor, este incomodat de arbitrul aflat lângă el, avansează și se lovește cu Rodri Hernandes, pică, publicul freamătă, vrea penalty, însă Nagy, aproape de fază, lasă jocul să continue
♦Min 26
Centrare dintr-un corner din dreapta, Palmeș reia cu capul pe poartă, Geantă reține
♦Min 25
Centrare din stânga, în careu, Pop preia cu capul, e cu spatele la poartă, e marcat de Moisie, îl fentează prin pivotarea sa, însă Mrsulja îl deposedează. Mingea sare spre Panos, care pătrunde și trage din 13-14 metri central, dar o face pe direcția lui Geantă, care prinde
♦Min 19
Ocazie mare pentru CSC Șelimbăr. Acțiune în stânga, Rodri Hernando e faultat de Brînzan, arbitrul lasă foarte bine jocul să continue, fiindcă Pop intră în posesie și scapă singur în careu, pătrunde și din 13 metri încearcă un șut plasat în dreapta. Execuția sa cu piciorul drept este previzibilă, iar Geantă, ieșit la întâmpinare, blochează și prinde
♦Min 16
Voinea finalizează slab, mult peste, o minge centrată dintr-un corner în care trimisese Natea cu un luft din 6 metri, la o centrare modestă din dreapta a lui Andreaș
♦Min 12
În afară de câteva contacte mai tari, în care s-a protestat de pe margine sau din tribună, în rest jocul nu a oferit nicio ocazie până acum. Este plictisitor
♦Min 2
Pe o acțiune de atac a Șelimbărului, Pop primește mingea și pătrunde în careu, în dreapta, dar cade după contactul cu Mrsulja. Balonul iese în dreapta, iar arbitrul dă corner. Sibienii vor penalty, considerând că fundașul căpitan al gorjenilor l-a lovit în picior pe fostul atacant al Concordiei. Reluarea arată că Mrsulja l-a lovit pe Pop, dar și direcția în care a mers balonul probabil a influențat decizia arbitrului. Dacă Pop lovea mingea în acel duel, aceasta s-ar fi dus în față sau spre poartă, în niciun caz în dreapta
♦Min 1 A început partida de la Târgu Jiu

Al doilea și ultimul meci al zilei în Liga 2, în cadrul etapei a 16-a a sezonului regular, are loc la Târgu Jiu, unde se întâlnesc două formații care au iernat pe locuri calificabile în play-off. Viitorul Pandurii, fostă pe locul 6, acum ajunsă pe poziția a 8-a, în urma desfășurării a opt partide din această rundă, întâlnește CSC Șelimbăr, fostul lider, acum ajunsă pe locul 3.

Viitorul Pandurii revine cu meciurile de acasă la Târgu Jiu

Stadionul Municipal ”Constantina Diţă” din Târgu Jiu găzduiește primul meci oficial din 2024 pentru echipele Viitorul Pandurii și CSC Șelimbăr, două dintre formațiile din Liga 2 care în această iarnă s-au pregătit în afara țării. Gorjenii au mers în Serbia, în timp ce sibienii au fost în Turcia.

Viitorul Pandurii a încheiat anul 2023 cu două victorii, rezultate care au urcat-o pe locul 6, ultimul calificabil în play-off, unde a iernat. Momentan, trupa gorjeană a căzut pe locul 8, devansată de Ceahlăul și CSM Reșița, însă poate reveni pe 6 cu o victorie în partida de astăzi. Nu va fi însă ușor pentru trupa lui Călin Cojocaru, mai ales că va întâlni liderul campionatului.

Băieții așteaptă cu încredere începerea campionatului. Ne așteaptă un meci dificil. Eu consider că putem să câștigăm. Ne bucură că jucăm iar la Târgu Jiu, e un lucru bun, băieții au primit cu bucurie vestea. E clar că publicul ne va ajuta, sper să vină în număr cât mai mare și să fie alături de băieți, e foarte important pentru noi să câștigăm acest meci”, a spus Călin Cojocaru înaintea acestui meci.

Pe teren propriu, în acest sezon, fie că a jucat la Târgu Jiu sau Drobeta Turnu Severin, Viitorul Pandurii a înregistrat trei victorii, patru egaluri și o înfrângere. Are 23 de puncte acumulate și ultima poziție calificabilă în play-off, 6, este ocupată acum de Ceahlăul, cu 25 de puncte.

Precedentele trei jocuri de acasă le-a disputat la Severin, unde a obținut două victorii și un egal: 1-0 cu CS Mioveni, 0-0 cu Chindia și 2-1 cu Unirea Dej. Acum va juca la Târgu Jiu.

CSC Șelimbăr este singura echipă din Liga 2 invincibilă în deplasare în acest sezon

De partea cealaltă, CSC Șelimbăr va lupta pentru a reveni pe locul 1 în clasament și a-și asigura matematic accederea în play-off. Momentan se află pe locul 3, cu 32 de puncte, fiind devansată de Corvinul și Unirea Slobozia, ambele cu câte 34 de puncte, care ieri și-au câștigat meciurile.

Formația sibiană antrenată de Claudiu Niculescu a încheiat anul 2023 cu două rezultate de egalitate, 0-0 la Corvinul și 2-2 acasă, la Sibiu, cu CSM Reșița. În meciurile din deplasare disputate în acest sezon, CSC Șelimbăr este singura formație din Liga 2 neînvinsă. În opt partide a înregistrat trei victorii cu 1-0, una cu 2-1 și patru remize la scorul de 0-0.

Niculescu spunea că vrea din această deplasare toate punctele, pentru ca echipa să obțină și calificarea matematică în play-off: ”Aproape zilnic le-am spus, și în Antalya și inclusiv astăzi (n.r. – sâmbăta trecută, după amicalul cu Unirea Dej), le-am transmis că nu suntem încă în play-off din punct de vedere matematic, dar eu sunt convins că ei sunt conștienți de acest lucru și că nu ne vom culca pe-o ureche. Atât timp cât matematic nu suntem acolo, nu trebuie să ne culcăm pe-o ureche și nici după aceea. Dar, în primul rând, trebuie să ne îndeplinim obiectivul pe care-l avem, să facem acel prim pas, și anume să ne vedem matematic în play-off, iar după aceea vom vedea pe mai departe ce se va întâmpla.”

Vladimir Nagy arbitrează Viitorul Pandurii – CSC Şelimbăr

Meciul de la Târgu Jiu va fi arbitrat de la centru de Vladimir Andrei Nagy (Măhăceni – Alba), iar de la cele două tușe de asistenții Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti) și Ioan Daniel Humiţa (Armeniş – Caraş Severin). Arbitru de rezervă este Dan Ștefan Buzărnescu (Craiova). Observator de arbitri este Zaharie Ciev (Timişoara), iar delegat de joc este Cristian Petrean (Hunedoara).